Vědci dostali téměř miliardu. Budou zkoumat, jak zajistit zdravé stárnutí

  16:37aktualizováno  16:37
Čím dál více lidí se dožívá čím dál vyššího věku. Jenže to neznamená, že jsou také déle zdraví a čilí. Vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí při Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně proto hledají cestu, jak lidem zajistit zdravé stárnutí. Získali na to téměř miliardu korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Takové peníze míří jen na ty největší výzkumné projekty. Více než 830 milionů korun jde z evropských fondů, další peníze mají vědci přislíbené ze státního rozpočtu. Mohou tak spolupracovat s elitními institucemi ve světě.

Samotný výzkum v Brně se zaměří hlavně na to, co nejvíce negativně ovlivňuje život zde ve městě.

„Může to být třeba vzduch, voda, pesticidy v potravinách, alkohol, drogy, cigarety, prášky, ale i stravou zapříčiněné špatné trávení. Pak také hluk, permanentní osvětlení, stres z práce a podobně. Náš pohled je komplexní, a to na faktory, které zapříčiňují zdraví nebo nemoc člověka a také to, jak dlouhého a kvalitního života se dožijeme, tedy jak aktivní budeme mít stáří,“ přiblížila Jana Klánová, ředitelka Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox).

Podle ní je problém, že v Česku má v této oblasti prioritu drahý zdravotní systém. „Ale ten jen hasí požáry a udržuje nás nemocné při životě. Rozdíl mezi dobou dožití a dobou zdravého dožití je obrovský. Do budoucna bude zdravé stárnutí velkým tématem. Hrozí totiž, že zkolabuje celý sociálně-zdravotnický systém, pokud budeme pouze prodlužovat nemocný věk,“ varuje. 

Data o tom, co na Brňany působí, sbírají vědci dlouhodobě. Teď jim je partnerské instituce v Londýně a Barceloně pomohou vyhodnotit.

„Náš výzkum pouze nevyjmenuje, čemu jsou lidé vystaveni, ale pomocí matematických modelů dokážeme také předpovědět, jak bude situace vypadat třeba za padesát let. K tomu potřebujeme znát i plány místních samospráv, tedy měst. Modely nám ukážou, která opatření jsou pro zdraví obyvatel zásadnější a s větším účinkem. Budeme městu schopni říct, jestli je lepší třeba sázet stromy, nebo omezit dieselové motory,“ uvedla příklad ředitelka.

Zásadní změna? Zlepšení vědeckého managementu

Největší díl z peněz, přibližně 770 milionů korun, půjde na modernizaci vědeckého zázemí. A to nejen po technologické stránce, kdy univerzita v centru zřídí lepší laboratoře a doplní vybavení biobanky, ale také i po té manažerské.

„Obdrželi jsme celkem tři dotace. Tou největší je 30 milionů eur (asi 770 milionů korun, pozn. red.). Polovina těchto peněz půjde na manažerské zdokonalení centra. Máme teď za úkol spolupracovat velmi úzce se západními institucemi, které nám pomohou naši práci zdokonalit a dostat na špičkovou úroveň,“ vysvětlila Klánová.

Jak bude taková spolupráce v praxi vypadat? Zahraniční vědci budou jezdit do Brna školit místní odborníky, pomáhat jim vybudovat kvalitní personální zázemí a naopak vědci z Brna, ale také studenti a stážisté budou intenzivně navštěvovat zahraniční univerzity a sbírat důležité kontakty a poznatky.

Recetox si spolupráci domluvil s univerzitami v Londýně a v Curychu. „Jde o to, abychom u nás vybudovali skutečnou kapacitu pro epidemiologický výzkum, tedy výzkum zdraví a stárnutí,“ doplnila Klánová.

Celková suma se může ještě navýšit o příspěvek od státu, který podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové přislíbil spolufinancovat právě modernizaci centra.

„Zatím nevíme, jak vysoký příspěvek z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání obdržíme. Nemyslím si ani, že bychom se to dozvěděli v řádu dnů. Nicméně stát v minulosti přislíbil, že se na modernizaci podílet bude,“ uvedla Fojtová.

A ještě jeden příspěvek z evropských dotačních fondů Masarykova univerzita využije. Dalších 50 milionů korun je vyčleněno na příchod zahraničních specialistů do Brna.

„U nás prakticky není environmentální epidemiologie. Jsou také potřeba bioinformatici a experti na biostatiku. Hledáme takového lídra, který bude schopný pracovat s biologickými a populačními daty, která jsme nasbírali,“ upřesnila ředitelka s tím, že zatím se po nových kolezích teprve rozhlížejí.

Investice jako do cvičné nemocnice nebo Ceitecu

Ačkoli příspěvky dohromady představují nebývale vysokou částku, podle Fojtové je největším úspěchem to, že Recetox uspěl ve všech třech podaných výzvách evropského programu Horizont 2020 zároveň.

„Peníze jsou důležité jak pro technologie, moderní přístroje a rozvoj centra, tak i pro zaplacení lidí, kteří se na projektech podílejí. Jedno bez druhého nefunguje,“ dodala Fojtová.

Částku 830 milionů korun, kterou univerzita z evropských dotací obdržela, řadí mezi tak zásadní finanční injekce, jakými byly dotace na výstavbu cvičné nemocnice v brněnských Bohunicích nebo podíl na vybudování vědeckého centra Ceitec.

Rozpočet na vybudování simulační nemocnice je asi 1,2 miliardy korun. Stavba Ceitecu stála více než pět miliard, na ní se však podílely hned čtyři brněnské univerzity a dvě vědecké instituce.

A kdy začne Recetox získané peníze utrácet? S výzkumem začnou vědci hned v září. Modernizovat zázemí a prohlubovat vztahy mohou začít od ledna a projekt potrvá sedm let. Poslední díl peněz mohou začít vybírat až v momentě, kdy bude jasné, kdo bude zahraniční posilou v Brně.

Nejčtenější

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Z moravské barokní sýpky vznikl hotel s dokonalým interiérem

Hotel Lotrinský ve Velkých Pavlovicích vznikl ze staré barokní sýpky, kterou...

Monumentální barokní sýpka v centru Velkých Pavlovic byla postavena na konci 18. století za vlády císaře Josefa II.,...

Další z rubriky

Mladík z rozmaru položil na koleje betonový panel, rychlík ho rozbil

Mladík v Moravském Písku na Hodonínsku položil na koleje betonový blok....

Nebezpečí číhalo na cestující v nočním rychlíku z Vídně na Ostravu, když na konci července projížděl jižní Moravou. Na...

Kuřák i deodorant kolem vás vytvoří smog asijského velkoměsta, říká vědec

Ondřej Mikeš ukazuje malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou u sebe...

„Mobilní“ monitorovací stanice letos v dubnu a červnu udělali z vybraných Brňanů vědci z Masarykovy univerzity....

Soud odmítl žalobu Dětí Země na stavbu nového nádraží v Brně

Současná podoba části největšího brněnského vlakového nádraží.

Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského nádraží v odsunuté...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz