Ve vile Tugendhat se už topí, na konci února se otevře návštěvníkům

  10:05aktualizováno  10:05
Opravy světoznámé funkcionalistické vily Tugendhat finišují. Dlažba před vilou je položená a v kotelně se topí v unikátních kamnech. Na poslední práce mají řemeslníci už jen pár týdnů. Za dva měsíce je kolaudace a slavnostní otevření brněnské památky UNESCO proběhne 29. února.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka UNESCO otevře veřejnosti. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Kotelna ve vile už má dvojici unikátních kamen firmy Strobell. Ve středu do nich při kontrolním dnu přiložil i brněnský primátor Roman Onderka. "Původní topná soustava ve vile odpovídá době její stavby. Potřebné součástky pro její opravu jsme proto museli hledat ve starých domech. Díky tomu se na nich také použilo jen minimum duplikátů," řekl Onderka.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka

Z kotelny ústí výtah pro odvoz popela. Společně s kamny se na něj od jara příštího roku mohou podívat i návštěvníci vily. "Prohlídka kotelny bude součástí jednoho z okruhů. Zájemci sem budou vstupovat několikrát denně," uvedla vedoucí vily Tugendhat Iveta Černá.

Lidé se tady také mimo jiné dozvědí, že původní majitelé protopili v kamnech během zimy jeden železniční vagon koksu.

V kamnech zatopí jen při vzácných příležitostech

I když jsou historická kamna funkční, topit se v nich bude jen při mimořádných příležitostech. Vila je totiž napojena na městskou horkovodní síť.

Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka
Opravy slavné vily Tugendhat finišují. Už za tři měsíce se brněnská památka

V kotelně je již hotové obložení stěn původními kachličkami a má už i dobové vypínače a osvětlení. V ostatních místnostech zatím pokrývá podlahy papír, a unikátní okna zakrývá igelit. Přesto se sem již brzy začne vozit restaurovaný nábytek, aby návštěvníci mohli obdivovat i její původní vybavení.

"O jejich nákupu jednáme s potomky původních majitelů. Jednou z jejich podmínek je, aby se nábytek umístil přímo ve vile," poznamenal Roman Onderka.

Na zahradě pod vilou se zelená trávník

Zelené čtverce husté trávy na zahradě pod vilou až budí zdání, že je léto. A se spoustou popadaného listí tvoří zvláštní kontrast. Hned pod unikátními okny, která nabízejí nádherný výhled do přírody, již stavebníci instalovali travertinové schody. Ty nyní potřebují určitou dobu na to, aby se bezpečně usadily, a proto na ně nikdo nesmí po nějaký čas vstupovat.

Fotogalerie

Město chce dosáhnout co největší autenticity nejen uvnitř vily, ale i v zahradě kolem ní. To se týká mimo jiné i opěrné zdi a skalky u schodů. A i v tomto případě vycházeli odborníci z dobových fotografií. Nejen tedy slavná památka, ale i její okolí dostávají původní podobou z období jejího vzniku, tedy z přelomu dvacátých a třicátých let minulého století.

S výstavbou vily, kterou navrhl architekt Mies van der Rohe, se v Černých Polích začalo v létě 1929. Rodina Tugendhatových se do ní nastěhovala v prosinci roku 1930. O osm let později se odsud odstěhovala v obavě před nacisty.

Do rekonstrukce vily Tugendhat, která již řadu let figuruje na seznamu památek UNESCO, se řemeslníci pustili na začátku minulého roku. Lidé měli možnost podrobný průběh stavebních prací po celou dobu sledovat na stránkách tugendhat.eu.

"Myslím si, že je to dobrý způsob, jak předejít pochybnostem, zda se peníze na opravy vynakládají správným způsobem," soudí brněnský primátor Roman Onderka. Celkové náklady na obnovu vzácné stavby dosahují 165 milionů korun.

První veřejné prohlídky v budově, která je výjimečnou ukázkou funkcionalistické architektury, se po více než dvouleté rekonstrukci uskuteční 3. března příštího roku.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Pacient musí pochopit, že hubnutí je v době onemocnění nevýhodné

Miroslav Tomíška z Fakultní nemocnici Brno se specializuje na podpůrnou léčbu a...

Tři roky sepisoval Miroslav Tomíška knihu, kterou chce pomoci lékařům i nutričním poradcům se správnou výživou pacientů...

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Najdete na iDNES.cz