Annie Leibovitz, Café de Flore, Paris, 1997

Annie Leibovitz, Café de Flore, Paris, 1997 | foto: (C) Annie Leibovitz

Ve Vídni začala výstava slavné fotografky Annie Leibovitz

  • 1
Vídeň má vedle velké výstavy impresionistů další návštěvnický hit, na který se lze vypravit i z jihomoravského regionu. Kolekce černobílých snímků představuje nejznámější fotografku současnosti. Práce slavné Leibovitz vystavila nyní galerie Kunst Haus Wien.

"Kolekci tvoří více než sto padesát fotografií z let 1990-2005," uvedl ředitel společnosti Compress, tedy tuzemské Kontaktní kanceláře města Vídně Jan Krčmář.

Návštěvníky čekají velkoformátové snímky, na kterých figurují známé tváře. "Obdiv si zaslouží především bezprostřednost, s níž byly ztvárněny portréty slavných osobností, mezi které se řadí například Bill Clinton, Nelson Mandela nebo krásná Demi Moore," míní Krčmář.

Na výstavě dostalo ale velký prostor také mnoho soukromých fotografií poodhalujících autorčin rodinný život. Snímky Leibovitz zachycují rozmanité spektrum amerického života a populární americké kultury s překvapující upřímností.

Nedávno i tuzemskými kiny prošel biografický snímek o blonďaté fotografce s brýlemi na velkém nose. "Autorčiny fotografie jsou od roku 1970 nejen nezbytnou součástí vyhlášených amerických magazínů, jako je Rolling Stone, Vanity Fair nebo Vogue, ale zároveň se objevují i v mnohých prominentních reklamních kampaních," připomněla Madlen Kordová z kanceláře Compress.

Výstava vznikla v Brooklynském muzeu

Výstava Annie Leibovitz: A Photographer's Life 1990-2005 vznikla ovšem v Brooklynském muzeu. V New Yorku, odkud do Vídně připutovala, ji připravila kurátorka Charlotta Kotik, tedy žena, která patří k potomkům rodiny T. G. Masaryka.

My Parents, Peter's Pond Beach, Wainscott, Long Island, 1992

"Tomuto projektu předcházela v roce 1993 výstava s názvem Annie Leibovitz: Photographs 1970-1990," upřesnila Kordová. Výstava tehdy sklidila neskutečný úspěch. Přišlo si ji prohlédnout osmdesát tisíc návštěvníků v pouhých deseti týdnech.

Nezvyklý zájem se dá očekávat i nyní. Slavné fotky vystavuje Kunst Haus Wien, která sídlí v Untere Weissgerberstrasse 13, až do konce ledna. Na Leibovitz je možné zajet denně od 10 do 19 hodin. Trasu si lze naplánovat i přes stránky www.kunsthaus.com

Jiný hit: impresionisté

Vídeň má ovšem nyní ještě jeden tahák, za kterým už nyní míří čeští turisté. Velkolepou výstavu impresionistů. Výstavu s názvem Impresionismus - jak se světlo plátna dotklo připravila známá výstavní síň Albertina už v polovině září. Až do 10. ledna lze pohromadě obdivovat na 170 děl impresionistického a postimpresionistického období ze sbírek muzeí i soukromých sběratelů.

A mezi pětačtyřiceti jmény nechybí skutečné špičky jako Cézanne, Degas, Gauguin, Manet,Monet, Renoir, Toulouse-Lautrec nebo van Gogh. A vedle neopakovatelného kouzla francouzského impresionismu lákají pořadatelé i na originální umělecké potřeby jako štětce, malířské palety, tuby s barvami, skříňky na barvy a malířské stojany.

K vidění je i perspektivní rám a paleta Vincenta van Gogha, paleta George Seurata i baletní střevíček z majetku Edgara Pegase.