Vašnosti, hlásá dobový průvodce na nové trase Sloupsko-šošůvských jeskyní

  11:30aktualizováno  11:30
Díky nové prohlídkové trase se Sloupsko-šošůvské jeskyně možná stanou konkurentem slavnějších Punkevních jeskyní. Rozsáhlá rekonstrukce tam sice začala už před čtrnácti lety, donedávna však byla některá místa turistům zapovězená. To se letos změnilo.

Dobové kostýmy průvodců Terezy Novákové a Tomáše Matějky zatraktivnily prohlídky ve Sloupsko-Šošůvských jeskyních. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Třetí okruh o devíti zastávkách si nyní návštěvníci mohou prohlížet čtyřikrát denně. A s celkem svéráznými průvodci. Jejich výklad začíná hned v první zastávce okruhu, v Kapli.

"Takže vašnosti, dovolte mi, abych se představil. Jmenuju se Josef Bróšek a narodil jsem se v roce 1855," začíná netradiční prohlídku student Tomáš Matějka v převleku za Josefa Brouška.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Prohlídky na třetím okruhu budou jen čtyřikrát denně, a to v 10, 12, 14 a 16 hodin. Exkurze začíná na pokladně, vchod leží u hotelu Brouček. 960 metrů dlouhá prohlídková trasa končí v jeskyni Kůlna. Prohlídka stojí 120 korun.

Právě Broušek totiž šošůvské podzemí v 19. století prohledával a objevil většinu jeskyní tohoto komplexu. Po boku mu při exkurzi stojí i jeho žena v podání studentky Terezy Novákové.

Kaple svému jménu odpovídá tvarem i výzdobou. "Můžete zde zahlédnót krápník, které vám připomíná Pannu Mariu s děťátkem a před ní stojijou věřící. Tady nade mnó si můžete všimnót kazatelny s knězem," popisuje Brouškova žena.

Zastávka U Tří velkých

V magicky osvětlené místnosti mohou návštěvníci vidět všechny druhy krápníků - od stropu visící stalaktity, proti ním rostoucí stalagmity i spojené stalagnáty. Cestou dál návštěvníci míjejí krumpáče, lopaty a rýče, kterými tehdy Broušek jeskyně hloubil.

Dále trasa míjí Černou propast, díky níž se podařilo jeskyňářům propojit jeskyně v trojúhelníku na tocích Sloupského potoka, Bílé vody a Vývěrů Punkvy. V roce 2005 se tak propojil systém Amatérské jeskyně a Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Sloupsko-šošůvská jeskyně v Moravském krasu
Sloupsko-šošůvská jeskyně v Moravském krasu

Poslední zastavení, Kůlna, čeká návštěvníky s promrzlými nosy po sedmdesáti minutách exkurze. "Celkem nová trasa nabízí devět jeskyní, v každé se lidé dozvědí zajímavosti o jejich původu i objevu," shrnuje správkyně jeskyní Miluše Hasoňová.

Za zpřístupněním třetího okruhu stojí tvrdá práce dobrovolníků. "V šošůvské části je bohatší a zachovalejší krápníková výzdoba, protože do ostatních částí byly přístupné vchody a lidé se tam dostávali, lámali krápníky a prodávali je na jarmarcích," doplňuje Hasoňová.

Stáří jeskyní se odhaduje na 360 až 380 milionů let. V okolí Sloupsko-šošůvských jeskyní se nachází ještě čtveřice dalších, jež jsou přístupné veřejnosti. Vedle jeskyní Balcarka, Výpustek a Kateřinské jsou to i jasně nejpopulárnější Punkevní jeskyně. Především díky nim patří Moravský kras mezi největší lákadla jižní Moravy.

"Loni sem zavítalo celkem 330 tisíc návštěvníků, čímž se řadí na druhé místo v regionu po Lednicko-valtickém areálu," konstatuje Zuzana Vojtová z regionální Centrály cestovního ruchu.

Autoři:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

V Zetoru bylo lépe, stýskají si propuštění zaměstnanci na nových místech

Továrna společnosti Zetor Tractors, a. s.

Když slavný brněnský výrobce traktorů Zetor v zimě ohlásil, že kvůli úsporám propustí stovky lidí, okamžitě o ně...

Po dceři vážně onemocněla i matka, díky rakovině však začala znovu žít

S vážným onemocněním dcery Kristýnky, o kterém se dozvěděli po jejím narození,...

Když Denisa Krkošková z Brna čekala své druhé dítě, zjistili lékaři, že dcerka bude mít srdce posunuté na pravou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz