Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

  10:22aktualizováno  10:22
Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout nemůžeme, protože stromky jsou nasmlouvané už od jara, a to i ze zahraničí. Kdybychom měli prodávat české stromky dráž, tak je neudáme,“ popisuje František Valdman z Hrádku na Znojemsku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sucho podle něj postihlo hlavně sazenice. „I velké stromky ale mohlo poznamenat. Mohou mít trochu světlejší barvu, protože nebyl dostatek vody. Mohou mít i méně bohaté jehličí a to jehličí může být kratší než jindy,“ dodává Valdman.

Před brněnským Avion Shopping Parkem, kde mají prodejci hned čtyři stanoviště, se drží stejné ceny vánočních stromů jako loni. Hned osm druhů jehličnanů tady nabízí prodejce Pavel Ondráček.

„Lidé kromě jedlí chtějí také černou borovici, smrk ztepilý, smrk pichlavý a další,“ uvedl Ondráček, který stromky u Avionu prodává už dvacet let. Letos v ceně od 399 korun.

Tradičně nejvíce lidí chodí pro stromky před prodejnu Ikea, která nabízí jedli Abies nordmanniana za necelou pětistovku. Polovinu ceny lidé dostanou zpět ve formě dárkové karty. Prodej už v Brně zahájil také Mountfield. Kavkazskou jedli tu lidé pořídí od 349 do 899 korun.

O poznání levněji vyjde, když člověk přiloží ruku k dílu. Třeba majitel plantáže stromků v Hodonicích na Znojemsku tady nabízí denně až do Štědrého dne tři tisíce smrků pichlavých, kus jen za 230 korun včetně zabalení. Člověk si však musí stromek vybrat a uříznout sám.

Ceny surovin na cukroví jdou stále nahoru

Také vánoční cukroví zůstává většinou na loňských cenách. Martina Kolačná z brněnské cukrárny U Koláčků pozoruje, že je poptávka rok od roku větší. Objednávky na cukroví přijímá od 1. září a už po týdnu měla plnou kapacitu.

„Přesto lidé stále volají, jestli bych nemohla aspoň kilo cukroví ještě udělat. Mám také několik lidí, kteří čekají až do 21. prosince, kdy bych měla mít napečeno, jestli něco nezbylo,“ podotýká.

Kilo cukroví o osmnácti druzích prodává za 400 korun. Na příští rok o padesát korun zdraží. „Suroviny jdou nahoru stále. Sice se občas ukáže nějaká akce, ale je to na pár kusů na osobu. To buď člověk lítá tam a zpět, nebo zaměstná celou rodinu,“ směje se.

Jen na Vánoce přitom spotřebuje 120 másel a 200 vajec. Obecně se ceny cukroví nejčastěji pohybují od 380 (spíše suché druhy) do 780 korun za kilo.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Co dřív bylo plevel, už nevadí. Teplejší klima mění zeleň ve městech

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Ilustrační foto

Místo dokonale střiženého hustého pažitu přerostlý trávník a v něm pampelišky. I tak některá jihomoravská města reagují...

Kdo má psa, je zdravý, potvrdili vědci. Klesá riziko nemocí srdce a cév

Ilustrační snímek

Pes, nejlepší přítel člověka. Brněnští vědci teď navíc potvrdili, že i nejlepší způsob, jak prospět svému zdraví....

Najdete na iDNES.cz