Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Po převratu se na adventních trzích prodávalo želé i obří podprsenky

  7:02
Zatímco se poslední roky adventní Brněnské Vánoce na všech centrálních brněnských náměstích chlubí originálním stylem i zjevnou kvalitou nabízeného sortimentu, popřevratové vánoční trhy připomínaly spíše normalizační vesnické poutě. Vzpomíná na ně disidentka Jana Soukupová.

Brněnské vánoční trhy si prošly nebývalou proměnou. Před sto lety se na náměstí Svobody poprvé objevil stromeček. | foto: Archiv MafraMAFRA

Pamětníci si možná vybaví, jaké delikatesy bylo možné na brněnských trzích v 90. letech minulého století ještě koupit a jaké dárky pořídit. Nechyběla samozřejmě cukrová vata ani stánky s hojně pocukrovaným přebarevným želé a obřími, rovněž přebarevnými lízátky, třeba ve tvaru velkého dětského dudlíku.

Možnosti občerstvení rovněž ještě respektovaly vkus a zkušenosti normalizačního konzumenta. Na papírových táccích se servírovaly převážně mastné klobásy plné špekových kousků, i když už se objevovaly také neméně mastné langoše a hotdogy.

„Vybraný vkus“ panoval i v nabídce nápojů, jimiž bylo převážně do povoskovaných papírových kelímků čepované pivo, případně panáky tuzemského rumu, fernetu či zelené. 

Jak táckům, tak papírovým kelímkům po několika hodinách samozřejmě nestačily běžné odpadkové koše, takže tehdy jediné pro vánoční trhy fungující náměstí Svobody se i s přilehlými uličkami postupně pokrývalo vrstvou těchto odpadků doplněných o špejle od cukrové vaty a běžně také o obsahy žaludků, které měly s trávením těchto delikates jisté potíže.

Na stáncích vlály podprsenky, hračky byly jako z poutě

Ani prodejci, kteří nabízeli dárkový sortiment, se od zjevně „balkánského“ stylu nijak neodchylovali. Brňané, kteří vánoční 90. léta osobně zažili, mají možná v živé paměti ze stánků vlající nabídku obřích podprsenek z jakéhosi strašlivě lesklého umělého materiálu nebo na pultech vyložené neméně obří spodní kalhotky z materiálů o nic přírodnějších.

Historie bezmála staleté tradice vánočních stromů a trhů v Brně

 • 22. prosince 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli nalezli u Bílovic opuštěnou holčičku. Těsnohlídka tento nález inspiroval k pomoci pro opuštěné děti.
 • 6. prosince 1924 U Bílovic byl za účasti Těsnohlídka pokácen první vánoční strom republiky, u něhož se na sirotky vybíralo.
 • 13. prosince 1924 Jako vůbec první v republice i na evropském kontinentu byl vánoční strom rozsvícen na brněnském náměstí Svobody. 
 • Prosinec 1938 Poslední předválečný strom republiky se sbírkou darů. 
 • Po válce až do prosince 1948 Pod dalšími vánočními stromy se konaly i sbírky věcných darů (na snímku stánky na Zelném trhu v roce 1947).
 • Roky 1969–1975 Pod vánočními stromy na náměstí Svobody se začalo vybírat na dětskou vesničku SOS v Brně-Medlánkách.
 • Do roku 1989 Žádné vánoční trhy ani vánoční programy se v Brně nekonaly, sbírky ovšem ano, ačkoli Sdružení SOS vesniček komunisté roku 1975 zrušili a vesnička byla postavena až v roce 2003.
 • Léta 1990–1996 Vánoční strom na náměstí Svobody obklopily stánky s „balkánským“ sortimentem, nechyběly obří podprsenky z umělých materiálů či nezdravé pouťové cukrovinky. K jídlu se prodávaly hlavně klobásy na papírových táccích a pivo v povoskovaných kelímcích, zdroj značného nepořádku.
 • 1997 Začal program vánočních trhů nazvaný Mosty mezi městy, kde vystupovali žáci ze škol brněnských, ale výměnou i z jiných měst. Ve srubových stáncích pracovali řemeslníci a nabízeli své výrobky.
 • 2003 Trhy na Moravském náměstí. 
 • 2009 Trhy na Zelném trhu.
 • 2015 Byly zavedeny vratné pohárky na nápoje i jednotný styl trhů.Kulturní program nabízejí všechna centrální náměstí.

A hračky? Ty obvykle také věrně kopírovaly nabídku pouťových stánků z kterékoli normalizační vísky. K plastovým autíčkům a vláčkům na jedno použití přibyl ovšem ještě neméně umělohmotný čínský šunt, který navíc třeba i blikal a vydával zvuky.

Různým dalším blikajícím kýčům, jako jsou vánoční světýlka, opět nejlépe čínské provenience, případně všelijakým svítícím Santům, sobům a trpaslíkům byly věnovány zbylé stánky na vánočním Svoboďáku.

Lidé ale v oněch prvních svobodných letech, po více než čtyřicetiletém shánění nejzákladnějších životních potřeb v dobách komunistického nedostatku, stejně hojně obléhali předvánoční stánky coby výdobytek nových poměrů. I když se naopak museli potýkat s dříve nevídanou aktivitou pouličních chmatáků. 

„Kapesní zloději v brněnských ulicích začali v poslední době okrádat své spoluobčany nejen o peněženky a doklady, ale také o mobilní telefony,“ znělo hlášení brněnského policejního mluvčího Zdeňka Lubase o adventu 1996.

„Lidé by měli být v tlačenicích při předvánoční nákupní horečce opatrnější, i když v Brně operuje speciální tým kriminalistů,“ varoval Lubas a dodal, že „většinou se obětí kapsářů stávají ženy, a to jen kvůli tomu, že nedávají pozor na kabelku. Mezi okradenými muži pak figurují zejména ti, kteří si nosí peněženky v zadních kapsách kalhot.“ 

A že to s pouliční zlodějinou bylo tehdy opravdu těžké, dokládá i zpráva z roku 1998: „Pět chmatáků použilo známou fintu vůči jedné prodavačce na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně. Lapkové předstírali zájem o zboží, ukradli prodavačce peněženku s tržbou a zmizeli.“

Řemeslníci a Mosty mezi městy

Ve druhé půlce 90. let však už přece jen sílily snahy alespoň o programovou kultivaci adventních trhů. V roce 1996 se tak na náměstí Svobody konala třeba dětská soutěž o nejdelší vánoční řetěz.

„V Brně zvítězili Jiří a Michal Rádlovi, kteří donesli ozdobu dlouhou 35,6 metru. Spolu s dalšími patnácti účastníky vytvořili na brněnském náměstí Svobody řetěz o délce 120,35 metru,“ psal dobový tisk.

V roce 1997 pak město iniciovalo postavení opravdu hezkých „srubových“ řemeslných stánků s tradiční výrobou přímo před očima návštěvníků. „Velké pozornosti kolemjdoucích se na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně těší nejen stánky nabízející tradiční výrobky, ale také nefalšovaná kovářská dílna,“ psalo se tehdy o ukázce prací studentů brněnské Střední průmyslové školy ze Šujanova náměstí.

Skutečně nevídaný byl v tom roce odstartovaný program Mosty mezi městy. „Desítky kolektivů z mateřských a základních brněnských škol budou hlavními protagonisty letošních Brněnských Vánoc na náměstí Svobody,“ psalo se o akci, jíž se se speciálními programy účastnily dětské pěvecké soubory z Vídně, Prahy, Sokolnic, Bílovic i Brna. Celkem na pět tisíc dětí a pět set učitelů.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

 • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

Schillerovou v Brně nezvolili. Žádné osobní ambice jsem neměla, řekla

Figurovala na třicátém místě kandidátky ANO v Brně a na poslední pozici v městské části Komín, ani v jednom případě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Töpfer si dělá kampaň do Senátu na četnících. Ať to řeší soud, míní politolog

Konkurenti Tomáše Töpfera v boji o senátorské křeslo si stěžují, že známý herec využívá v kampani populární televizní...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Z radnic odcházejí i matadoři, jihomoravský rekordman vedl obec 41 let

Už před komunálními volbami se s radnicemi na jihu Moravy loučili někteří starostové, jenž vedli obce řadu volebních...

Sedm koťat někdo pohodil na poli, další kočky živořily v bytě mrtvé ženy

Ochránci koček na jižní Moravě měli v uplynulém období napilno. Do péče si vzali sedm teprve měsíčních koťátek...

Hladit kozy i dřít v prasečáku. Nový film řeší vztahy i péči o krajinu

Herec Martin Pechlát o sobě říká, že je městský člověk. Jenže teď se obléká do otrhaných montérek a bosé nohy má...

Kroje, pálenka a tanec. Reportérka zkusila na vlastní kůži moravské slavnosti

Premium Krojovaný muž si mě zálibně prohlíží. Druhý, v kraťasech a tričku, vyzdoben pouze širokým úsměvem a lahví slivovice pro...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...