Pamětníci si možná vybaví, jaké delikatesy bylo možné na brněnských trzích v 90. letech minulého století ještě koupit a jaké dárky pořídit. Nechyběla samozřejmě cukrová vata ani stánky s hojně pocukrovaným přebarevným želé a obřími, rovněž přebarevnými lízátky, třeba ve tvaru velkého dětského dudlíku.
Možnosti občerstvení rovněž ještě respektovaly vkus a zkušenosti normalizačního konzumenta. Na papírových táccích se servírovaly převážně mastné klobásy plné špekových kousků, i když už se objevovaly také neméně mastné langoše a hotdogy.
„Vybraný vkus“ panoval i v nabídce nápojů, jimiž bylo převážně do povoskovaných papírových kelímků čepované pivo, případně panáky tuzemského rumu, fernetu či zelené.
Fotogalerie |
Jak táckům, tak papírovým kelímkům po několika hodinách samozřejmě nestačily běžné odpadkové koše, takže tehdy jediné pro vánoční trhy fungující náměstí Svobody se i s přilehlými uličkami postupně pokrývalo vrstvou těchto odpadků doplněných o špejle od cukrové vaty a běžně také o obsahy žaludků, které měly s trávením těchto delikates jisté potíže.
Na stáncích vlály podprsenky, hračky byly jako z poutě
Ani prodejci, kteří nabízeli dárkový sortiment, se od zjevně „balkánského“ stylu nijak neodchylovali. Brňané, kteří vánoční 90. léta osobně zažili, mají možná v živé paměti ze stánků vlající nabídku obřích podprsenek z jakéhosi strašlivě lesklého umělého materiálu nebo na pultech vyložené neméně obří spodní kalhotky z materiálů o nic přírodnějších.
Historie bezmála staleté tradice vánočních stromů a trhů v Brně
|
A hračky? Ty obvykle také věrně kopírovaly nabídku pouťových stánků z kterékoli normalizační vísky. K plastovým autíčkům a vláčkům na jedno použití přibyl ovšem ještě neméně umělohmotný čínský šunt, který navíc třeba i blikal a vydával zvuky.
Různým dalším blikajícím kýčům, jako jsou vánoční světýlka, opět nejlépe čínské provenience, případně všelijakým svítícím Santům, sobům a trpaslíkům byly věnovány zbylé stánky na vánočním Svoboďáku.
Lidé ale v oněch prvních svobodných letech, po více než čtyřicetiletém shánění nejzákladnějších životních potřeb v dobách komunistického nedostatku, stejně hojně obléhali předvánoční stánky coby výdobytek nových poměrů. I když se naopak museli potýkat s dříve nevídanou aktivitou pouličních chmatáků.
„Kapesní zloději v brněnských ulicích začali v poslední době okrádat své spoluobčany nejen o peněženky a doklady, ale také o mobilní telefony,“ znělo hlášení brněnského policejního mluvčího Zdeňka Lubase o adventu 1996.
„Lidé by měli být v tlačenicích při předvánoční nákupní horečce opatrnější, i když v Brně operuje speciální tým kriminalistů,“ varoval Lubas a dodal, že „většinou se obětí kapsářů stávají ženy, a to jen kvůli tomu, že nedávají pozor na kabelku. Mezi okradenými muži pak figurují zejména ti, kteří si nosí peněženky v zadních kapsách kalhot.“
A že to s pouliční zlodějinou bylo tehdy opravdu těžké, dokládá i zpráva z roku 1998: „Pět chmatáků použilo známou fintu vůči jedné prodavačce na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně. Lapkové předstírali zájem o zboží, ukradli prodavačce peněženku s tržbou a zmizeli.“
Řemeslníci a Mosty mezi městy
Ve druhé půlce 90. let však už přece jen sílily snahy alespoň o programovou kultivaci adventních trhů. V roce 1996 se tak na náměstí Svobody konala třeba dětská soutěž o nejdelší vánoční řetěz.
„V Brně zvítězili Jiří a Michal Rádlovi, kteří donesli ozdobu dlouhou 35,6 metru. Spolu s dalšími patnácti účastníky vytvořili na brněnském náměstí Svobody řetěz o délce 120,35 metru,“ psal dobový tisk.
V roce 1997 pak město iniciovalo postavení opravdu hezkých „srubových“ řemeslných stánků s tradiční výrobou přímo před očima návštěvníků. „Velké pozornosti kolemjdoucích se na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně těší nejen stánky nabízející tradiční výrobky, ale také nefalšovaná kovářská dílna,“ psalo se tehdy o ukázce prací studentů brněnské Střední průmyslové školy ze Šujanova náměstí.
Skutečně nevídaný byl v tom roce odstartovaný program Mosty mezi městy. „Desítky kolektivů z mateřských a základních brněnských škol budou hlavními protagonisty letošních Brněnských Vánoc na náměstí Svobody,“ psalo se o akci, jíž se se speciálními programy účastnily dětské pěvecké soubory z Vídně, Prahy, Sokolnic, Bílovic i Brna. Celkem na pět tisíc dětí a pět set učitelů.