Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Po převratu se na adventních trzích prodávalo želé i obří podprsenky

  7:02
Zatímco se poslední roky adventní Brněnské Vánoce na všech centrálních brněnských náměstích chlubí originálním stylem i zjevnou kvalitou nabízeného sortimentu, popřevratové vánoční trhy připomínaly spíše normalizační vesnické poutě. Vzpomíná na ně disidentka Jana Soukupová.

Brněnské vánoční trhy si prošly nebývalou proměnou. Před sto lety se na náměstí Svobody poprvé objevil stromeček. | foto: Archiv MafraMAFRA

Pamětníci si možná vybaví, jaké delikatesy bylo možné na brněnských trzích v 90. letech minulého století ještě koupit a jaké dárky pořídit. Nechyběla samozřejmě cukrová vata ani stánky s hojně pocukrovaným přebarevným želé a obřími, rovněž přebarevnými lízátky, třeba ve tvaru velkého dětského dudlíku.

Možnosti občerstvení rovněž ještě respektovaly vkus a zkušenosti normalizačního konzumenta. Na papírových táccích se servírovaly převážně mastné klobásy plné špekových kousků, i když už se objevovaly také neméně mastné langoše a hotdogy.

„Vybraný vkus“ panoval i v nabídce nápojů, jimiž bylo převážně do povoskovaných papírových kelímků čepované pivo, případně panáky tuzemského rumu, fernetu či zelené. 

Fotogalerie

Jak táckům, tak papírovým kelímkům po několika hodinách samozřejmě nestačily běžné odpadkové koše, takže tehdy jediné pro vánoční trhy fungující náměstí Svobody se i s přilehlými uličkami postupně pokrývalo vrstvou těchto odpadků doplněných o špejle od cukrové vaty a běžně také o obsahy žaludků, které měly s trávením těchto delikates jisté potíže.

Na stáncích vlály podprsenky, hračky byly jako z poutě

Ani prodejci, kteří nabízeli dárkový sortiment, se od zjevně „balkánského“ stylu nijak neodchylovali. Brňané, kteří vánoční 90. léta osobně zažili, mají možná v živé paměti ze stánků vlající nabídku obřích podprsenek z jakéhosi strašlivě lesklého umělého materiálu nebo na pultech vyložené neméně obří spodní kalhotky z materiálů o nic přírodnějších.

Historie bezmála staleté tradice vánočních stromů a trhů v Brně

 • 22. prosince 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli nalezli u Bílovic opuštěnou holčičku. Těsnohlídka tento nález inspiroval k pomoci pro opuštěné děti.
 • 6. prosince 1924 U Bílovic byl za účasti Těsnohlídka pokácen první vánoční strom republiky, u něhož se na sirotky vybíralo.
 • 13. prosince 1924 Jako vůbec první v republice i na evropském kontinentu byl vánoční strom rozsvícen na brněnském náměstí Svobody. 
 • Prosinec 1938 Poslední předválečný strom republiky se sbírkou darů. 
 • Po válce až do prosince 1948 Pod dalšími vánočními stromy se konaly i sbírky věcných darů (na snímku stánky na Zelném trhu v roce 1947).
 • Roky 1969–1975 Pod vánočními stromy na náměstí Svobody se začalo vybírat na dětskou vesničku SOS v Brně-Medlánkách.
 • Do roku 1989 Žádné vánoční trhy ani vánoční programy se v Brně nekonaly, sbírky ovšem ano, ačkoli Sdružení SOS vesniček komunisté roku 1975 zrušili a vesnička byla postavena až v roce 2003.
 • Léta 1990–1996 Vánoční strom na náměstí Svobody obklopily stánky s „balkánským“ sortimentem, nechyběly obří podprsenky z umělých materiálů či nezdravé pouťové cukrovinky. K jídlu se prodávaly hlavně klobásy na papírových táccích a pivo v povoskovaných kelímcích, zdroj značného nepořádku.
 • 1997 Začal program vánočních trhů nazvaný Mosty mezi městy, kde vystupovali žáci ze škol brněnských, ale výměnou i z jiných měst. Ve srubových stáncích pracovali řemeslníci a nabízeli své výrobky.
 • 2003 Trhy na Moravském náměstí. 
 • 2009 Trhy na Zelném trhu.
 • 2015 Byly zavedeny vratné pohárky na nápoje i jednotný styl trhů.Kulturní program nabízejí všechna centrální náměstí.

A hračky? Ty obvykle také věrně kopírovaly nabídku pouťových stánků z kterékoli normalizační vísky. K plastovým autíčkům a vláčkům na jedno použití přibyl ovšem ještě neméně umělohmotný čínský šunt, který navíc třeba i blikal a vydával zvuky.

Různým dalším blikajícím kýčům, jako jsou vánoční světýlka, opět nejlépe čínské provenience, případně všelijakým svítícím Santům, sobům a trpaslíkům byly věnovány zbylé stánky na vánočním Svoboďáku.

Lidé ale v oněch prvních svobodných letech, po více než čtyřicetiletém shánění nejzákladnějších životních potřeb v dobách komunistického nedostatku, stejně hojně obléhali předvánoční stánky coby výdobytek nových poměrů. I když se naopak museli potýkat s dříve nevídanou aktivitou pouličních chmatáků. 

„Kapesní zloději v brněnských ulicích začali v poslední době okrádat své spoluobčany nejen o peněženky a doklady, ale také o mobilní telefony,“ znělo hlášení brněnského policejního mluvčího Zdeňka Lubase o adventu 1996.

„Lidé by měli být v tlačenicích při předvánoční nákupní horečce opatrnější, i když v Brně operuje speciální tým kriminalistů,“ varoval Lubas a dodal, že „většinou se obětí kapsářů stávají ženy, a to jen kvůli tomu, že nedávají pozor na kabelku. Mezi okradenými muži pak figurují zejména ti, kteří si nosí peněženky v zadních kapsách kalhot.“ 

A že to s pouliční zlodějinou bylo tehdy opravdu těžké, dokládá i zpráva z roku 1998: „Pět chmatáků použilo známou fintu vůči jedné prodavačce na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně. Lapkové předstírali zájem o zboží, ukradli prodavačce peněženku s tržbou a zmizeli.“

Řemeslníci a Mosty mezi městy

Ve druhé půlce 90. let však už přece jen sílily snahy alespoň o programovou kultivaci adventních trhů. V roce 1996 se tak na náměstí Svobody konala třeba dětská soutěž o nejdelší vánoční řetěz.

„V Brně zvítězili Jiří a Michal Rádlovi, kteří donesli ozdobu dlouhou 35,6 metru. Spolu s dalšími patnácti účastníky vytvořili na brněnském náměstí Svobody řetěz o délce 120,35 metru,“ psal dobový tisk.

V roce 1997 pak město iniciovalo postavení opravdu hezkých „srubových“ řemeslných stánků s tradiční výrobou přímo před očima návštěvníků. „Velké pozornosti kolemjdoucích se na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně těší nejen stánky nabízející tradiční výrobky, ale také nefalšovaná kovářská dílna,“ psalo se tehdy o ukázce prací studentů brněnské Střední průmyslové školy ze Šujanova náměstí.

Skutečně nevídaný byl v tom roce odstartovaný program Mosty mezi městy. „Desítky kolektivů z mateřských a základních brněnských škol budou hlavními protagonisty letošních Brněnských Vánoc na náměstí Svobody,“ psalo se o akci, jíž se se speciálními programy účastnily dětské pěvecké soubory z Vídně, Prahy, Sokolnic, Bílovic i Brna. Celkem na pět tisíc dětí a pět set učitelů.

 • Nejčtenější

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

VIDEO: Dívka se zřítila z patnáctimetrové hradby, předtím popíjela víno

Děsivý pád člověka z patnáct metrů vysokých hradeb pod brněnským Petrovem zachytily v neděli ráno městské kamery....

Žena v Brně zemřela po pádu ze sedmého patra, podle svědků umývala okna

Smrtelná zranění si přivodila žena, která v Brně vypadla ze svého bytu v sedmém patře paneláku. Snaha záchranářů o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Makal tvrdě, dělal chyby. Šéfové nemocnic i politici se zastávají Blatného

Dělal chyby jako každý ministr. Některé výroky nebyly na místě. Resortu se ale ujal ve svízelné situaci, a když se boj...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

 • Další z rubriky

Zelný trh v Brně ožil, prodávají se sazenice i květiny do truhlíku

S dnešním uvolněním vládních opatření proti šíření koronaviru opět ožil i brněnský Zelný trh. Ráno tam své výpěstky...

Školy narychlo vyráběly stojánky na testovací sady, děti první den zvládly

Děti jsou opět v lavicích, testy hravě zvládly. Ty, jež rodiče nepustili, čeká samovýuka. Některým školám na jižní...

Filmaři zamíří do jeskyní i zámeckých komnat, další si rozdělí miliony

Jižní Morava vábí filmařské štáby. Zámky poslouží jako kulisy pro pohádku nebo závěr minisérie o Marii Terezii, v Brně...

Odkaz covidu. Zdraví hudebníků ochrání antibakteriální lak s nanočásticemi

Premium Na kytary z Velkých Němčic hrají legendární Scorpions, Suzanne Vega, David Koller nebo Čechomor. Až si budou chtít nový...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...