Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Po převratu se na adventních trzích prodávalo želé i obří podprsenky

  7:02aktualizováno  7:02
Zatímco se poslední roky adventní Brněnské Vánoce na všech centrálních brněnských náměstích chlubí originálním stylem i zjevnou kvalitou nabízeného sortimentu, popřevratové vánoční trhy připomínaly spíše normalizační vesnické poutě. Vzpomíná na ně disidentka Jana Soukupová.

Brněnské vánoční trhy si prošly nebývalou proměnou. Před sto lety se na náměstí Svobody poprvé objevil stromeček. | foto: Archiv MafraMAFRA

Pamětníci si možná vybaví, jaké delikatesy bylo možné na brněnských trzích v 90. letech minulého století ještě koupit a jaké dárky pořídit. Nechyběla samozřejmě cukrová vata ani stánky s hojně pocukrovaným přebarevným želé a obřími, rovněž přebarevnými lízátky, třeba ve tvaru velkého dětského dudlíku.

Možnosti občerstvení rovněž ještě respektovaly vkus a zkušenosti normalizačního konzumenta. Na papírových táccích se servírovaly převážně mastné klobásy plné špekových kousků, i když už se objevovaly také neméně mastné langoše a hotdogy.

„Vybraný vkus“ panoval i v nabídce nápojů, jimiž bylo převážně do povoskovaných papírových kelímků čepované pivo, případně panáky tuzemského rumu, fernetu či zelené. 

Fotogalerie

Jak táckům, tak papírovým kelímkům po několika hodinách samozřejmě nestačily běžné odpadkové koše, takže tehdy jediné pro vánoční trhy fungující náměstí Svobody se i s přilehlými uličkami postupně pokrývalo vrstvou těchto odpadků doplněných o špejle od cukrové vaty a běžně také o obsahy žaludků, které měly s trávením těchto delikates jisté potíže.

Na stáncích vlály podprsenky, hračky byly jako z poutě

Ani prodejci, kteří nabízeli dárkový sortiment, se od zjevně „balkánského“ stylu nijak neodchylovali. Brňané, kteří vánoční 90. léta osobně zažili, mají možná v živé paměti ze stánků vlající nabídku obřích podprsenek z jakéhosi strašlivě lesklého umělého materiálu nebo na pultech vyložené neméně obří spodní kalhotky z materiálů o nic přírodnějších.

Historie bezmála staleté tradice vánočních stromů a trhů v Brně

 • 22. prosince 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli nalezli u Bílovic opuštěnou holčičku. Těsnohlídka tento nález inspiroval k pomoci pro opuštěné děti.
 • 6. prosince 1924 U Bílovic byl za účasti Těsnohlídka pokácen první vánoční strom republiky, u něhož se na sirotky vybíralo.
 • 13. prosince 1924 Jako vůbec první v republice i na evropském kontinentu byl vánoční strom rozsvícen na brněnském náměstí Svobody. 
 • Prosinec 1938 Poslední předválečný strom republiky se sbírkou darů. 
 • Po válce až do prosince 1948 Pod dalšími vánočními stromy se konaly i sbírky věcných darů (na snímku stánky na Zelném trhu v roce 1947).
 • Roky 1969–1975 Pod vánočními stromy na náměstí Svobody se začalo vybírat na dětskou vesničku SOS v Brně-Medlánkách.
 • Do roku 1989 Žádné vánoční trhy ani vánoční programy se v Brně nekonaly, sbírky ovšem ano, ačkoli Sdružení SOS vesniček komunisté roku 1975 zrušili a vesnička byla postavena až v roce 2003.
 • Léta 1990–1996 Vánoční strom na náměstí Svobody obklopily stánky s „balkánským“ sortimentem, nechyběly obří podprsenky z umělých materiálů či nezdravé pouťové cukrovinky. K jídlu se prodávaly hlavně klobásy na papírových táccích a pivo v povoskovaných kelímcích, zdroj značného nepořádku.
 • 1997 Začal program vánočních trhů nazvaný Mosty mezi městy, kde vystupovali žáci ze škol brněnských, ale výměnou i z jiných měst. Ve srubových stáncích pracovali řemeslníci a nabízeli své výrobky.
 • 2003 Trhy na Moravském náměstí. 
 • 2009 Trhy na Zelném trhu.
 • 2015 Byly zavedeny vratné pohárky na nápoje i jednotný styl trhů.Kulturní program nabízejí všechna centrální náměstí.

A hračky? Ty obvykle také věrně kopírovaly nabídku pouťových stánků z kterékoli normalizační vísky. K plastovým autíčkům a vláčkům na jedno použití přibyl ovšem ještě neméně umělohmotný čínský šunt, který navíc třeba i blikal a vydával zvuky.

Různým dalším blikajícím kýčům, jako jsou vánoční světýlka, opět nejlépe čínské provenience, případně všelijakým svítícím Santům, sobům a trpaslíkům byly věnovány zbylé stánky na vánočním Svoboďáku.

Lidé ale v oněch prvních svobodných letech, po více než čtyřicetiletém shánění nejzákladnějších životních potřeb v dobách komunistického nedostatku, stejně hojně obléhali předvánoční stánky coby výdobytek nových poměrů. I když se naopak museli potýkat s dříve nevídanou aktivitou pouličních chmatáků. 

„Kapesní zloději v brněnských ulicích začali v poslední době okrádat své spoluobčany nejen o peněženky a doklady, ale také o mobilní telefony,“ znělo hlášení brněnského policejního mluvčího Zdeňka Lubase o adventu 1996.

„Lidé by měli být v tlačenicích při předvánoční nákupní horečce opatrnější, i když v Brně operuje speciální tým kriminalistů,“ varoval Lubas a dodal, že „většinou se obětí kapsářů stávají ženy, a to jen kvůli tomu, že nedávají pozor na kabelku. Mezi okradenými muži pak figurují zejména ti, kteří si nosí peněženky v zadních kapsách kalhot.“ 

A že to s pouliční zlodějinou bylo tehdy opravdu těžké, dokládá i zpráva z roku 1998: „Pět chmatáků použilo známou fintu vůči jedné prodavačce na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně. Lapkové předstírali zájem o zboží, ukradli prodavačce peněženku s tržbou a zmizeli.“

Řemeslníci a Mosty mezi městy

Ve druhé půlce 90. let však už přece jen sílily snahy alespoň o programovou kultivaci adventních trhů. V roce 1996 se tak na náměstí Svobody konala třeba dětská soutěž o nejdelší vánoční řetěz.

„V Brně zvítězili Jiří a Michal Rádlovi, kteří donesli ozdobu dlouhou 35,6 metru. Spolu s dalšími patnácti účastníky vytvořili na brněnském náměstí Svobody řetěz o délce 120,35 metru,“ psal dobový tisk.

V roce 1997 pak město iniciovalo postavení opravdu hezkých „srubových“ řemeslných stánků s tradiční výrobou přímo před očima návštěvníků. „Velké pozornosti kolemjdoucích se na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně těší nejen stánky nabízející tradiční výrobky, ale také nefalšovaná kovářská dílna,“ psalo se tehdy o ukázce prací studentů brněnské Střední průmyslové školy ze Šujanova náměstí.

Skutečně nevídaný byl v tom roce odstartovaný program Mosty mezi městy. „Desítky kolektivů z mateřských a základních brněnských škol budou hlavními protagonisty letošních Brněnských Vánoc na náměstí Svobody,“ psalo se o akci, jíž se se speciálními programy účastnily dětské pěvecké soubory z Vídně, Prahy, Sokolnic, Bílovic i Brna. Celkem na pět tisíc dětí a pět set učitelů.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

 • Nejčtenější

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Pacient při čekání na výsledky napadl sestru nožem, zachránil ji kolega

V době, kdy je zdravotnický personál vytížený kvůli pandemii koronaviru, napadl zdravotní sestru ve Znojmě pacient...

Hlasitá hudba a alkohol. Tutéž hospodu řešili policisté hned dvakrát

S mimořádnými opatřeními proti koronaviru si nedělal těžkou hlavu provozovatel hospody na Brněnsku. Pouštět dovnitř...

Námořnickou, nebo s kočičkou? Z automatu místo sladkostí padají roušky

Pandemie koronaviru přináší nové vymoženosti. Na jižní Moravě například zprovoznili první automaty, ze kterých místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jménem zákona, nasaďte si ochranu dýchacích cest, vyzývali strážníci muže

Na muže, který si tvrdošíjně odmítal nasadit ochranu obličeje, narazili ve středu ráno strážníci ve Znojmě. Jelikož mu...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

 • Další z rubriky

Fakultní nemocnice Brno po kyberútoku rozjela systém, chybí některá data

Fakultní nemocnice Brno po čtrnácti dnech od kyberútoku obnovila svůj páteřní systém. Personál tak má opět přístup k...

Muž přijel autem na návštěvu, soused mu kladivem vymlátil skla

Na spor mezi dvěma sousedy na Tišnovsku nejspíš doplatil na začátku týdne muž, který přijel k jednomu z nich na...

Vstávat, musíte jet. Policisté budí řidiče kamionů, které uvázly u hranic

Až dvacetikilometrové kolony opakovaně trápí řidiče kamionů na dálnici D2 poblíž hraničního přechodu Lanžhot na...

Brigádnice Lidlu v Břeclavi má koronavirus, obchod po dezinfekci funguje

Jedna z brigádnic prodejny Lidl v Břeclavi měla pozitivní test na koronavirus. Město o tom dostalo informace od vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...