Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Po převratu se na adventních trzích prodávalo želé i obří podprsenky

  7:02
Zatímco se poslední roky adventní Brněnské Vánoce na všech centrálních brněnských náměstích chlubí originálním stylem i zjevnou kvalitou nabízeného sortimentu, popřevratové vánoční trhy připomínaly spíše normalizační vesnické poutě. Vzpomíná na ně disidentka Jana Soukupová.

Brněnské vánoční trhy si prošly nebývalou proměnou. Před sto lety se na náměstí Svobody poprvé objevil stromeček. | foto: Archiv MafraMAFRA

Pamětníci si možná vybaví, jaké delikatesy bylo možné na brněnských trzích v 90. letech minulého století ještě koupit a jaké dárky pořídit. Nechyběla samozřejmě cukrová vata ani stánky s hojně pocukrovaným přebarevným želé a obřími, rovněž přebarevnými lízátky, třeba ve tvaru velkého dětského dudlíku.

Možnosti občerstvení rovněž ještě respektovaly vkus a zkušenosti normalizačního konzumenta. Na papírových táccích se servírovaly převážně mastné klobásy plné špekových kousků, i když už se objevovaly také neméně mastné langoše a hotdogy.

„Vybraný vkus“ panoval i v nabídce nápojů, jimiž bylo převážně do povoskovaných papírových kelímků čepované pivo, případně panáky tuzemského rumu, fernetu či zelené. 

Jak táckům, tak papírovým kelímkům po několika hodinách samozřejmě nestačily běžné odpadkové koše, takže tehdy jediné pro vánoční trhy fungující náměstí Svobody se i s přilehlými uličkami postupně pokrývalo vrstvou těchto odpadků doplněných o špejle od cukrové vaty a běžně také o obsahy žaludků, které měly s trávením těchto delikates jisté potíže.

Na stáncích vlály podprsenky, hračky byly jako z poutě

Ani prodejci, kteří nabízeli dárkový sortiment, se od zjevně „balkánského“ stylu nijak neodchylovali. Brňané, kteří vánoční 90. léta osobně zažili, mají možná v živé paměti ze stánků vlající nabídku obřích podprsenek z jakéhosi strašlivě lesklého umělého materiálu nebo na pultech vyložené neméně obří spodní kalhotky z materiálů o nic přírodnějších.

Historie bezmála staleté tradice vánočních stromů a trhů v Brně

  • 22. prosince 1919 Rudolf Těsnohlídek s přáteli nalezli u Bílovic opuštěnou holčičku. Těsnohlídka tento nález inspiroval k pomoci pro opuštěné děti.
  • 6. prosince 1924 U Bílovic byl za účasti Těsnohlídka pokácen první vánoční strom republiky, u něhož se na sirotky vybíralo.
  • 13. prosince 1924 Jako vůbec první v republice i na evropském kontinentu byl vánoční strom rozsvícen na brněnském náměstí Svobody. 
  • Prosinec 1938 Poslední předválečný strom republiky se sbírkou darů. 
  • Po válce až do prosince 1948 Pod dalšími vánočními stromy se konaly i sbírky věcných darů (na snímku stánky na Zelném trhu v roce 1947).
  • Roky 1969–1975 Pod vánočními stromy na náměstí Svobody se začalo vybírat na dětskou vesničku SOS v Brně-Medlánkách.
  • Do roku 1989 Žádné vánoční trhy ani vánoční programy se v Brně nekonaly, sbírky ovšem ano, ačkoli Sdružení SOS vesniček komunisté roku 1975 zrušili a vesnička byla postavena až v roce 2003.
  • Léta 1990–1996 Vánoční strom na náměstí Svobody obklopily stánky s „balkánským“ sortimentem, nechyběly obří podprsenky z umělých materiálů či nezdravé pouťové cukrovinky. K jídlu se prodávaly hlavně klobásy na papírových táccích a pivo v povoskovaných kelímcích, zdroj značného nepořádku.
  • 1997 Začal program vánočních trhů nazvaný Mosty mezi městy, kde vystupovali žáci ze škol brněnských, ale výměnou i z jiných měst. Ve srubových stáncích pracovali řemeslníci a nabízeli své výrobky.
  • 2003 Trhy na Moravském náměstí. 
  • 2009 Trhy na Zelném trhu.
  • 2015 Byly zavedeny vratné pohárky na nápoje i jednotný styl trhů.Kulturní program nabízejí všechna centrální náměstí.

A hračky? Ty obvykle také věrně kopírovaly nabídku pouťových stánků z kterékoli normalizační vísky. K plastovým autíčkům a vláčkům na jedno použití přibyl ovšem ještě neméně umělohmotný čínský šunt, který navíc třeba i blikal a vydával zvuky.

Různým dalším blikajícím kýčům, jako jsou vánoční světýlka, opět nejlépe čínské provenience, případně všelijakým svítícím Santům, sobům a trpaslíkům byly věnovány zbylé stánky na vánočním Svoboďáku.

Lidé ale v oněch prvních svobodných letech, po více než čtyřicetiletém shánění nejzákladnějších životních potřeb v dobách komunistického nedostatku, stejně hojně obléhali předvánoční stánky coby výdobytek nových poměrů. I když se naopak museli potýkat s dříve nevídanou aktivitou pouličních chmatáků. 

„Kapesní zloději v brněnských ulicích začali v poslední době okrádat své spoluobčany nejen o peněženky a doklady, ale také o mobilní telefony,“ znělo hlášení brněnského policejního mluvčího Zdeňka Lubase o adventu 1996.

„Lidé by měli být v tlačenicích při předvánoční nákupní horečce opatrnější, i když v Brně operuje speciální tým kriminalistů,“ varoval Lubas a dodal, že „většinou se obětí kapsářů stávají ženy, a to jen kvůli tomu, že nedávají pozor na kabelku. Mezi okradenými muži pak figurují zejména ti, kteří si nosí peněženky v zadních kapsách kalhot.“ 

A že to s pouliční zlodějinou bylo tehdy opravdu těžké, dokládá i zpráva z roku 1998: „Pět chmatáků použilo známou fintu vůči jedné prodavačce na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně. Lapkové předstírali zájem o zboží, ukradli prodavačce peněženku s tržbou a zmizeli.“

Řemeslníci a Mosty mezi městy

Ve druhé půlce 90. let však už přece jen sílily snahy alespoň o programovou kultivaci adventních trhů. V roce 1996 se tak na náměstí Svobody konala třeba dětská soutěž o nejdelší vánoční řetěz.

„V Brně zvítězili Jiří a Michal Rádlovi, kteří donesli ozdobu dlouhou 35,6 metru. Spolu s dalšími patnácti účastníky vytvořili na brněnském náměstí Svobody řetěz o délce 120,35 metru,“ psal dobový tisk.

V roce 1997 pak město iniciovalo postavení opravdu hezkých „srubových“ řemeslných stánků s tradiční výrobou přímo před očima návštěvníků. „Velké pozornosti kolemjdoucích se na vánočním trhu na náměstí Svobody v Brně těší nejen stánky nabízející tradiční výrobky, ale také nefalšovaná kovářská dílna,“ psalo se tehdy o ukázce prací studentů brněnské Střední průmyslové školy ze Šujanova náměstí.

Skutečně nevídaný byl v tom roce odstartovaný program Mosty mezi městy. „Desítky kolektivů z mateřských a základních brněnských škol budou hlavními protagonisty letošních Brněnských Vánoc na náměstí Svobody,“ psalo se o akci, jíž se se speciálními programy účastnily dětské pěvecké soubory z Vídně, Prahy, Sokolnic, Bílovic i Brna. Celkem na pět tisíc dětí a pět set učitelů.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Kometa si vybrala náhradu za Furcha, čeká na Stezkův návrat ze zámoří

25. dubna 2024  14:53

Náhradu za končícího Dominika Furcha, který má údajně namířeno do Mladé Boleslavi, si vedení...

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

Automotodrom chtěl 27 milionů za neodjetý ročník MotoGP, soud žalobu zamítl

25. dubna 2024  10:07,  aktualizováno  13:37

Brněnský Automotodrom si chtěl pomocí žaloby vymoci 27 milionů korun, které požadoval od města a...

OBRAZEM: Na D1 u Brna se pracuje i v noci, práce skončí o dva měsíce dřív

25. dubna 2024  12:22

Na rozšíření dálnice D1 na šest pruhů se v nejvytíženějším úseku u Brna mezi sjezdy na hlavní tahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...