Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Valtice slaví sto let republiky až letos, do Československa se jim nechtělo

  6:41
Zatímco celé Česko si sto let republiky připomínalo předloni, jihomoravské Valtice budou slavit až letos. Když totiž končila velká válka, městečko leželo hluboko v rakousko-uherské monarchii. Po ní se najednou ocitly v těsné blízkosti hranice, za níž se rozprostíral nový stát – Československá republika.

Zámek Valtice | foto: iDNES.cz

V rámci mírových dohod mocnosti na počátku roku 1919 vytyčovaly hranice nástupnických států někdejšího Rakouska-Uherska. Už tehdy si ujednaly, že zachovají jejich historickou podobu.

Československá vláda však ještě poté vystoupila s požadavkem úpravy moravsko-dolnorakouské hranice. A tady začala přetahovaná o Valtice a jejich dnešní místní část Úvaly.

Zatímco obce v blízkosti Valtic jako Poštorná, Charvátská Nová Ves nebo Hlohovec se už před válkou hlásily k českému národu a k nově vzniklému Československu se revolučně připojily bezprostředně po jeho vzniku v roce 1918, ve Valticích se představitelé obce snažili hrozícímu připojení k československému státu všemožně zabránit.

„Je třeba si uvědomit, že zatímco ostatní části bývalého soudního okresu Valticka měly převahu obyvatel české národnosti, tak Valtice měly převahu německého obyvatelstva a Úvaly byly čistě německé. Valtická obecní rada ani obyvatelstvo se nechtěly smířit s osudem a všemi možnými prostředky usilovaly o změnu rozhodnutí,“ vysvětluje Lada Rakovská z Muzejního spolku ve Valticích, který se podílí na přípravě letošních oslav sta let od připojení k Československu.

Představitelé Valtic byli za udržení města v Rakousku ochotni přislíbit leccos.

„Obecní rada vypracovala pamětní list pro udržení Valtic u Rakouska, ve kterém dokonce nabízela výstavbu nové železnice z Lednice do Sedlece a do Mikulova. Upozorňovala také na to, že Valtice se stanou hospodářskou ruinou, která ztratí své území a své trhy,“ popisuje Rakovská.

Rostly obavy z toho, že obec ztratí dvě nemocnice, školy a že se zhorší zásobování Vídně, kam Valtičtí dodávali své zemědělské produkty.

Příznivců republiky bylo méně

Německé obyvatelstvo Valtic a Úval založilo občanskou domobranu a došlo i na nepokoje, jež vyvrcholily 5. června 1919 masovým shromážděním na valtickém náměstí a podepsáním petice proti začlenění města k československému státu.

Podepsáním saintgermainské smlouvy 10. září 1919 bylo přesto Valticko připojeno k Československu.

Jenže ani tímto podpisem spory neskončily, i když rakouská státní správa pro jistotu přestěhovala četnictvo a berní úřad do Poysdorfu.

„Spory o vedení státních hranic Československa se vlekly. Sporné hraniční otázky se řešily ve Valticích ještě v březnu 1920,“ podotýká Rakovská.

V roce 1918 u nás nešlo o revoluci, ale výměnu elit, říká historik

Oba tábory, československý i rakouský, měly své zastánce. A nutno dodat, že příznivci nové republiky byli tou slabší a méně početnou skupinou.

„Valtické české obyvatelstvo tenkrát tvořili převážně jen zaměstnanci lichtenštejnských dvorů a pár železničních dělníků. Bylo to obyvatelstvo především chudé, bez nějakého podstatného vlivu na probíhající události. Ale našlo si svého mluvčího ve vedení nemocnice Milosrdných bratří. Ta totiž zaslala na ministerstvo vnitra doklad o přání českých obyvatel města k připojení k Československé republice,“ popisuje Rakovská.

Požadavky československé i rakouské strany se znovu řešily na vládní úrovni. Československá delegace navrhla, že by se Valticka vzdala jedině výměnou za jiné území. Požadovala Reinthal, Bernhardsthal, Rabensburg a Hohenau, s čímž však rakouská delegace nesouhlasila. K dalšímu jednání již nedošlo, takže saintgermainská smlouva nabyla 16. července 1920 platnosti.

Za dva týdny 30. července se pak na radnici ve Valticích konala velká smuteční slavnost na rozloučenou. Potom již události dostaly rychlý spád.

„31. července 1920 se uskutečnilo převzetí města a Úval československou stranou. V osm hodin se na radnici shromáždilo městské zastupitelstvo, potom do města před radnici nastoupili četníci. Následně byla na radnici vztyčena československá vlajka,“ popsal historik Jaroslav Školl v knize Valtice vydané Muzejním spolkem v Brně.

Rovnoprávnost za věrnost

Ve městě se objevily letáky s provoláním k obyvatelstvu v češtině i němčině.

„Československý stát přináší Vám všem bez rozdílu národnosti a náboženství republikánskou svobodu a demokratickou rovnoprávnost s ostatními obyvateli státu. Z druhé strany žádá československý stát od Vás nezlomnou věrnost státu, svědomité šetření stávajících československých zákonů a nařízení a bezpodmínečné zachování klidu a pořádku,“ psalo se v textech.

Československá přejímací komise rozpustila dosavadní zastupitelstvo, na druhou stranu starosty Valtic i Úval jmenovali komisaři, kteří správu města nadále zastávali, ovšem podle československých zákonů.

Možná proto řízení města a jeho přechod z rakouské na českou stranu proběhly plynule a bezproblémově. Už o dvacet dní později bylo zahájeno vyučování v české dvojtřídní obecné škole.

Valticko přitom nebylo jediné, které bylo připojeno k Československu až po dvouletém vyjednávání o územních požadavcích a po nabytí platnosti saintgermainské mírové smlouvy. Stejný osud stihl třeba i Vitorazsko a Hlučínsko.

Připomeňte si osud Hlučínska v seriálu iDNES.tv Před 100 lety:

10. ledna 2020

Valtice na dnešní mapě Evropy

Valtice na dnešní mapě Evropy

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Roční výluka mezi Brnem a Blanskem končí, na koridor se vrátí vlaky

Příští víkend se změnou jízdního řádu skončí i rok trvající výluka, kdy na hlavním koridoru mezi Brnem a Blanskem...

Ukrajinské děti dojaly dárce skromností, přály si pastelky či mandarinky

Buchty, koláče nebo cukroví na vánoční stůl jsou tím, co třináctiletému děvčeti z Ukrajiny v jejím dočasném azylu ve...

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...