Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Václav Mencl: Lídrem jsem byl už předtím, teď je to oficiálně

  8:23
Vykonstruovaná a spektakulární kauza. Tak hodnotí Václav Mencl rozhovor pro časopis Lui, kvůli kterému Mirek Topolánek zmizel z kandidátky ODS. "Byla to na něho připravená past, měl si to uvědomit. Ale svým způsobem řekl i pravdu," myslí si Mencl.

Václav Mencl je již ve druhých volbách lídrem ODS na jižní Moravě - Praha, 26. březen 2010 | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vy jste celou dobu Mirka Topolánka na čele jihomoravské kandidátky podporoval. Proč? Nemyslíte, že svými nepromyšlenými výroky stranu poškozuje?
Já to vezmu trošku zeširoka, jestli dovolíte.

Jistě.
Já byl jeden z těch, kteří předsedu přesvědčovali, aby na jižní Moravě kandidoval. Myslím, že když někde kandiduje celostátní lídr, tak to region posílí vnitřně i navenek. A když se pak stane premiérem, už zná problémy kraje a při rozhodování přihlíží k tomu, že je poslancem za jižní Moravu a s jejími problémy a potřebami je seznámený. Navíc se známe od roku 1996.
Mám Mirka Topolánka rád a vážím si ho. Proto mě překvapuje, že v diskuzi, která se teď vede, nebyla hodnocena jeho politická mise v české politice. Jeho role předsedy vlády a země předsedající Evropské Unii.

Václav Mencl je již ve druhých volbách lídrem ODS na jižní Moravě

Jak ji hodnotíte vy?
Jako velmi úspěšnou. Když vstupoval do politiky, tak to jeho ryzí valašské chlapáctví bylo hodnoceno kladně, bylo to populární. A v tomto se chová stále konzistentně.

Škoda, že s postupující politickou kariérou se chlapáctví nešťastně zkombinovalo s povýšeností...
Já ho za to nechválím, pouze konstatuji. Při rozhovoru pro časopis Lui na něj byla připravená past. On si to měl uvědomit, ale neuvědomil. Svým způsobem ale řekl pravdu. Totiž, že charakter nesouvisí s orientací a to jak církevní, tak sexuální. Myslím si, že všichni tak trochu naběhli na novinové titulky. Nicméně stalo se a my na jižní Moravě budeme pokračovat v úsilí vyhrát volby.

Co jeho prostořeké výroky - o církvi, vlastní nevěře? Nemyslíte si, že svým výrokem že se "církev zmocnila lidí oblbováním mas" na křesťanské jižní Moravě popudil mnohé? Nebojíte se, že to lidé z katolického prostředí budou mít za zlé i vám, jako jeho kolegovi a nástupci?
Není to rozhodně výrok, který bych já řekl, ale jak vím, tak Mirek Topolánek tím nemyslel současnou církev, protože s jejími představiteli udržuje nadstandardní vztahy. K navrácení církevního majetku se jako premiér stavěl pozitivně, což určitě nelze nazvat nepřátelskými vztahy. Jiná věc je, se na hlubší úrovni se bavit o dvoutisícileté historii církve, ale to je na konferenci a ne na novinovou zkratku. Já jsem věřící a urážku své víry v tom necítím.

Pojďme k tomu, co vás čeká. Za pět dvanáct poběžíte na krajský úřad škrtnout jméno Topolánek a posunout všechny kandidáty o místo nahoru.
Pokud jde o mě, vedl jsem loni v létě volební štáb, řadu akcí jsem absolvoval s Mirkem Topolánkem, ale i sám, protože jako celostátní lídr jezdil i jinde po republice.
De facto jsem byl regionální lídr a teď to bude pouze oficiálně potvrzeno. Ani to pro mě není nová role, vedl jsem ODS na jihu Moravy do sněmovních voleb už v roce 2002 i 2006.
Ano, v obou soubojích ODS se sociální demokracií prohrála. Minule navíc navzdory celkovému vítězství ODS v republice.
ČSSD vyhrála na jižní Moravě o jedno procento, ale to není podstatné. Tady na jižní Moravě jsme dosáhli nejlepších výsledků ze všech moravských krajů. Síla ve sněmovně se odvozuje od počtu mandátů a ne od procent. A mandátů jsme měli osm, shodně s ČSSD.
A to v kraji, kde je velmi silná strana lidová, která získala na jižní Moravě tři mandáty. Kdybych to bral koaličně, tak jsme úspěšnější než levice.

Václav Mencl je již ve druhých volbách lídrem ODS na jižní Moravě

Teď vás čeká náročný úkol. V jihomoravském kraji se postavíte silné kandidátce ČSSD, kterou vede oblíbený politik Bohuslav Sobotka. Do voleb se vložil i další těžký kalibr, hejtman Michal Hašek. Jak se teď musíte silnému soupeři postavit?
Utkal jsem se s Bohuslavem Sobotkou už před čtyřmi lety, o výsledku jsme mluvili. Jsem přesvědčen, že voliči pochopí, že ODS hájí jejich současné a budoucí zájmy, zatímco ČSSD si jejich hlasy chce pouze koupit. My hájíme zdravou politiku veřejných financí, aby nenastal státní bankrot, zatímco ČSSD na jedné straně hlasovala pro Janotův balíček, pak ho začala rozebírat dalšími kroky, i když v tom byla díky našim obstrukcím neúspěšná. Slibuje, že pokud jim dají hlasy, snese jim modré z nebe, což je absolutně nereálné.

V obou volebních letech jste patřil mezi kandidáty ODS, kteří v kraji dostali nejvíce preferenčních hlasů...
Žiju v Brně od narození a byl jsem tady primátorem, proto si troufnu říct, že to jsou to hlavně hlasy brněnské. Pokud jde o hlasy z jižní Moravy, jako architekt a urbanista jsem dělal spoustu věcí pro jihomoravská města a obce, dobře je znám.

Jihomoravská ODS po loňském pádu Milana Venclíka trpí žabomyšími válkami a vnitřním rozkladem. Ukázala to nedávno propuknuvší kauza Kvapil. Budete to chtít nějak řešit?
Myslím si, že se žádný souboj nekoná. V Brně je naprosto konzistentní oblastní rada, která má podporu téměř všech místních sdružení, což je podle mého odhadů 90 procent členské základny. Tolik zdůrazňovaný souboj Venclík-Blažek je de facto chimérou. Ale Milanu Venclíkovi se to v rozhovorech hodí předstírat.

I sám Pavel Blažek přece rozesílal členům ODS dopis, ve kterém varoval před záškodnících z Brna-severu.
Ano, mluví o záškodnictví, ne o souboji. To je role Milana Venclíka.

Vy s tím tedy osobně nebudete dělat nic.
Já samozřejmě podporuji Pavla Blažka, jsme z jednoho místního sdružení a úzce spolupracujeme.

Čím si myslíte, že jižní Morava trpí nejvíc? Co chcete ve sněmovně z jejích zájmů prosazovat?
Jižní Morava má zásadní problém v dopravní síti, to ale není novinka. Dopravní síť jižní Moravy zaostává za potřebami regionu tak silně, že už se dnes projevují obrovské potíže. Ty se soustředí zejména na Brno. Je potřeba opravdu o těchto věcech jasně rozhodnout a jasně konat a to je úkol nejen můj, ale i všech jihomoravských poslanců. Bohužel si to neuvědomuje brněnská radnice, která by pro to měla dělat nejvíc a v rámci politického lavírování v koalici řešení odkládá.

Máte na mysli nové nádraží, brněnský Europoint?
Jak Europoint, tak dálnici R43, dálnici na Vídeň a řešení průtahu Brnem.

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

Doprava od domu k zastávce MHD v Brně skončila, podle zákona šlo o taxík

Krátce před podzimními komunálními volbami brněnští politici a vedení městského dopravního podniku prezentovali...

Lupič s kořistí utíkal s kuklou na hlavě, narazil na policistu v civilu

Jako do bankomatu si chodil pro peníze do samoobsluhy šestadvacetiletý lupič na Brněnsku. V ruce měl nůž a zamířil vždy...

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...