"Právě přistává L-159. Těch bude celkem pět. Poté přistane postupně šest britských tornád," komentoval za ohlušujícího rámusu velitel náměšťské základny Libor Štefánik. Upozornil i na zajímavost. České letouny L-159 měly pod křídly zavěšeny bomby. "Jsou to laserově naváděné pumy. Letos poprvé při cvičení budeme cvičit ostré střelby. Pumy jsou cvičné. Dopadnou na cíl, ale nevybouchnou," podotkl Štefánik s tím, že střelby se týkají pouze vojenského prostoru v Brdech.
Když stíhačky dojely na stojánku, vrhli se k nim hned technici. O pumy se postarali odborníci. Dlouhé modré bomby sundali a dopravili do skladiště speciálním vozítkem.
Velkou pozornost přitáhla britská tornáda. Ta jsou mnohem mohutnější než L-159. Také více burácejí. Přílet sledovali i starostové z okolích vesnic.
"První a druhé tornádo přistálo dost ostře. Až se jim kouřilo od gum. To třetí dosedlo velice citlivě," zhodnotil starosta Rouchovan Vladimír Černý.
"Cvičení nás připraví na misi"
Podle starostů z okolí jsou lidé na Létajícího nosorožce zvyklí. "Neměli jsme v minulosti žádné stížnosti na hluk. Pokud by byly, tak lidem trpělivě budeme vysvětlovat, že jsme chtěli živou základnu. Dává obživu i místním," zamyslel se Černý a šel si zblízka prohlédnout stroje.
Velitel britské letky Ian Gale si přivítání v Náměšti pochvaloval. "Je tu nádherně a už se těším, jak si budu krásného počasí užívat. Ještě jsem tu nebyl. Zúčastnil jsem se mise v Iráku a v říjnu odlétáme do Afghánistánu. Toto cvičení je výborná příprava na bojovou misi," pravil Gale.
Letošní cvičení se koná již posedmé. Je historicky největší. Účastní se ho 3 500 vojáků a 28 letounů. Přímo na letišti vyrostly vojenské tábory pro asi tisícovku lidí.
Další vojáci obsadí hotely v okolí. Kromě Britů se zapojují vojáci ze Slovenska, Litvy, Nizozemí, Kanady a Dánska. "Kanadská jednotka je u nás poprvé. Má tu své letecké návodčí. Jelikož má cvičení věhlas, tak se rozhodli zapojit," vypíchl šéf základny Štefánik.
Na nebi budou k vidění české letouny L-159, L-39, An-26, L-410, britská tornáda, letouny Hawk, litevský L-39, české vrtulníky Mi-24 a britské vrtulníky Lynx. Cvičit bude také letoun Awacs. Což je speciální stroj na monitorování pohybu letounů ve vzdušném prostoru. Je schopný navádět stíhačky na vzdušné cíle. "Ten bude startovat z Německa," zmínil se Štefánik.
Pozemní vojska pak ovládnou vojenské újezdy Brdy a Libavá.
Tanky a bojová vozidla, raketomety i minomety
Za pozemní síly se zúčastní bezpilotní prostředek Sojka III, 7. mechanizovaná brigáda s tanky a bojovými vozidly pěchoty. Britské pozemní sily budou cvičit s houfnicemi, raketomety, minomety.
Lidé na Vysočině a v Pardubickém kraji musejí počítat s větším rámusem. Cvičí se souhra pozemních a vzdušných sil. Stěžejní jsou letečtí návodčí, kteří mají za úkol v terénu navigovat letadla na dané cíle. "Návodčí jsou našima očima. Jsou nesmírně důležití," sdělil pilot bojového vrtulníku Ivan Pospíchal.
Piloti budou manévrovat nízko nad zemí. Na asi deseti místech Vysočiny budou v přírodě makety cílů, na něž musejí stroje nalétávat.
Letové hodiny jsou každý všední den od 9 do 12, od 14 do 17 a večer od 20 do 23 hodin. O májových svátcích a víkendech se necvičí.