Na Blanensku ale podle mnohých projekt založený na poctivosti nemá na místě vzdáleném jen 3,5 kilometru od města, navíc na dohled od silnice, šanci na úspěch.
„Lidé říkají, že lesní bar může fungovat jen na místech ležících nad určitou nadmořskou výškou, my bychom rádi dokázali, že to tak není,“ říká šéf Ekologického volnočasového centra Švýcárna a jeden z autorů projektu Robert Kubáň. „I proto jsme bezobslužný lesní bar vybudovali hned vedle našeho centra naproti Josefovské huti, přímo u modré turistické značky vedoucí z Adamova směrem na Habrůvku,“ vysvětluje.
Setkání v krasu
|
Právě nadšenci ze Švýcárny a neziskové organizace Modrý kámen na původně zarostlém cípu pozemku strávili při budování baru od loňského podzimu asi 700 hodin. Během nich zde ve spadeném kmeni vznikly stolky s posezením, kameniště namísto pískoviště pro děti, bylinková zahrádka, kde si každý může natrhat lístky do čaje, nechybí ani nová bouda na pochutiny.
Chlazené nápoje si příchozí mohou vytáhnout přímo z potoka, díky dvěma pramenům pitné vody a varné konvici je v nabídce i čaj. K dispozici je ale také zásuvka, třeba na dobití mobilního telefonu. Součástí lesního baru je také lékárnička nebo lesní knihovnička.
Že podobná věc může fungovat, dokládá i první lesní bar poblíž cesty z Horní Lipové na horu Smrk. Ani tomu nedávali před 13 lety, když jej lesník Václav Pavlíček budoval, moc šancí na úspěch. Jemu se ale už dříve osvědčilo, že za plechovky s nápoji zanechané v potoce lidé platí.
Pokud budou problémy, přidají webkameru
Pochybovači se ale najdou i mezi samotnými zákazníky. Jednou Pavlíčkovi donesli návštěvníci baru přímo domů celou kasičku, tak se báli, že ji odnesou zloději. Jiní mu peníze za útratu nechávají raději ve vesnici nebo je posílají na účet. Vyrabovaný byl „podnik“ jen jednou, když zde o prázdninách řádila místní omladina.
Nadšenci ze Švýcárny věří, že i jim se bar v lese osvědčí. „Pokud by byly opakované problémy, přidáme webkameru, doufám ale, že to nebude potřeba,“ věří Kubáň. A plány má daleko smělejší – chtějí přidat i samoobslužný hotel. Potřebných 350 až 400 tisíc korun chtějí ekologové vydělat na portálu HitHit, do měsíce chtějí natočit propagační video.
První návštěvníci si posezení v lesním baru mohou vyzkoušet už tuto sobotu a neděli, zahájení provozu je součástí celovíkendového Setkání ve střední části Moravského krasu.