V Líšni odvolali starostku Jiřinu Belcredi. Nahradil ji Jiří Janištin

  17:41aktualizováno  20:41
Starostka a místostarosta ztratili důvěru nadpoloviční části zastupitelů. To byl oficiální důvod líšeňské ODS a ČSSD, proč včera společnými silami odvolali Jiřinu Belcredi (Líšeňský blok) a Zdeňka Vícha (KDU-ČSL) z funkcí. A hned se také sami zvolili.

Zastupitelé odvolávají starostku Belcredi | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Radnici povede Jiří Janištin (ODS). Ale první věty, které slyšel jako nový starosta, nebyly příjemné. Na zasedání se totiž dostavily desítky lidí, kterým se plánované změny nelíbily.

"Můžete nám vysvětlit, proč ztratila starostka důvěru,“ ptají se hned na začátku kolegové Belcredi. "Vysvětlení je dostatečné,“ prohlašuje Janištin. Odpovědí je mu nesouhlasný křik z publika. Vysvětlit, co přesně ta jedna věta o důvěře znamená, není schopna ani ČSSD - až do včerejška koaliční partner Líšeňského bloku.

. Reportáž

A ani ten nezůstává celý po boku Belcredi. Zastupitel Karel Fux, který se dal na stranu ODS a sociálních demokratů, poukazuje na to, že starostka má několik funkcí najednou a nezvládá je. "Například je každý týden na radě města, ale občané z Líšně ji hledají na radnici,“ říká Fux.

Zrada voličů
Rázně mu ovšem odpovídá další žena z publika. "Jste normální přeběhlík a zničil jste koalici,“ křičí a sklízí za to potlesk. Jiný líšeňák je ještě ráznější. "Je to podraz na voliče. Vyfasovali jste za to alespoň nabité kufříky,“ ptá se směrem ke stolu ODS. Janištin po dvouhodinové diskuzi stále opakuje, že ztráta důvěry je dostatečný důvod odvolání.

Ale ze stálého nespokojeného křiku publika začíná být nervózní. "Zapomněli jste, kdo v Líšni vyhrál volby,“ argumentuje nakonec. Potenciální voliči jsou znechuceni. "To je teda úroveň,“ ozývá se ze zadní části sálu.

Diskuze končí. Většina přítomných stejně ví, že je zcela zbytečná. Jeden z diváků jednání to říká nahlas. "Skupina lidí se rozhodla a prosadí si všechno, co chce,“ volá. Jednoho z občanských demokratů tím urazil. "Ne skupina, ale zastupitelé,“ opravuje důležitě muže.

Sama si přečetla odvolání
Belcredi si sama čte ortel. Návrh na své odvolání. Pro zvedá ruku deset členů ODS, pět sociálních demokratů a Karel Fux z Líšeňského bloku. "Končím, už nejsem starostkou,“ komentuje to exstarostka, balí si věci a odchází. Desítky lidí v sále ji vyprovází dlouhým potleskem, nakonec i vstávají. Belcredi mizí ve dveřích.

Jede se dál. Většina lidí se zvedá a odchází. Nejeden si ale ještě neodpustí jedovatou poznámku k "modrému“ stolu. "Že se nestydíte,“ ukazuje například jedna z těch, kteří při diskuzi mluvili, na Janiština. Po odchodu hostů se zasedání uklidňuje. Vede ho místostarosta Vích.

Janištin se na post těšil
Je čas zvolit nového starostu. ODS navrhuje Janiština. "Je to pro mě čest,“ prohlašuje a kandidaturu přijímá. Už ví, že bude starosta. A tak si neodpouští výtky směrem k nervóznímu Víchovi. "Nediskutujte se mnou a dejte hlasovat,“ pálí například, když se mu zdá, že místostarosta mluví pomalu. Získává šestnáct hlasů. A děkuje za zvolení.

Na řadě je opět Vích. I on si musí sám přečíst ortel. Tentokrát už ale bez dlouhé debaty. Také "získává“ šestnáct hlasů. A končí. "To je normální politika, běžný politický akt,“ vysvětluje to Janištin. Spolu s Víchem ze sálu odchází celý Líšeňský blok. Vyjma Fuxe. Stejných šestnáct hlasů pak v poloprázdném sále volí Vladimíra Moravce (ČSSD) místostarostou a Václava Košuliče (ČSSD) druhým místostarostou.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz