V Lednici chtějí střílet bobry

  9:06aktualizováno  9:06
Když v parku u lednického zámku někdo ze zaměstnanců narazil na bobra, dalo se dělat jediné: hlodavce odchytnout a vyhodit jej za speciálně postavený "protibobří" plot. Chráněným zvířatům ale možná brzy tento mírumilovný proces skončí. Památkáři totiž žádají jejich odstřel. Šlo by o první případ v Česku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Bobři ročně v parku ohlodají desítky vzácných dřevin, odhadci škody vyčíslili na miliony korun. Národní památkový ústav už poslal žádost o výjimku Správě chráněné krajinné oblasti Pálava. Ta rozhodne. "Řízení je teprve na začátku. Na místě budeme vyšetřovat během příštích dnů," potvrdil šéf Správy CHKO Pálava Jiří Matuška.

Ochránci musí zvážit mnoho faktů. Mimo jiné to, na jak širokém území budou památkáři chtít bobra vymýtit. Přihlížet se bude i ke stanoviskům všech účastníků řízení. A také k tomu, zda existuje jiná možnost, jak se bobra v areálu zapsaném v UNESCO zbavit.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové je odstřel jedinou šancí, jak vzácné dřeviny před bobřími zuby zachránit. Zatím se památkáři pokoušeli zabránit bobrům v migraci alespoň tím, že postavili tříkilometrový drátěný plot.

"Určité zlepšení tu je. Bobři přes plot nepřejdou. Jenže řada už jich je uvnitř parku a množí se velmi rychle. Dokud se nebudou moci střílet, není to řešení definitivní," podotkla Holásková. Drátěný plot je podle ní jen zoufalý pokus. Nic jiného se proti bobrům dělat nedá. Když je po odchytu vypustí za pletivo, během pár hodin připlavou zvířata zpátky po Dyji. Tu plotem přehradit nejde.

Pokud by odstřel zákonem chráněných bobrů ochránci přírody povolili, byl by to v rámci České republiky precedens.

Plot mrzačí zvěř a stojí načerno
Plot z pokovovaných sloupů a lesnického pletiva nepřijde směšný jen zámeckým. "Osobně si myslím, že pokud bobr bude chtít migrovat na zámecký rybník, tento plot mu v tom nezabrání," potvrdil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Stavba za půl milionu korun navíc způsobuje víc škod než užitku. Zničehonic vyrostl v cestě zvěři, která byla zvyklá tudy probíhat. "Srnčí se snadno splaší. A každý plot v krajině pro ně znamená velké nebezpečí. Když do něj srnčí narazí hlavou, dochází i ke smrtelným zraněním," podotkl Vyhnálek.

Myslivci uklízeli jen v posledních týdnech už tři mrtvá zvířata. Další byla tak zmrzačená, že je museli utratit.

Oplocení přitom památkáři postavili bez povolení. Brali totiž stavbu jako opravu původního oplocení, které lemovalo tok řeky v sedmdesátých letech. Na rekonstrukci by povolení nepotřebovali.

"Jenže řeka v průběhu let zčásti změnila tvar koryta. Proto se musel posunout i plot," vysvětluje Alena Vlachová z břeclavského stavebního úřadu.

V některých místech je nový plot od toho původního vzdálený i několik metrů. Jde tak o zcela novou stavbu. A vybudovanou bez vědomí stavebního úřadu. Ten teprve nyní rozhoduje, zda ji povolí dodatečně. K tomu potřebuje souhlasné vyjádření Povodí Moravy. Plot totiž stojí přímo na jeho hrázi. Zatím vodohospodářům nevadí. Problém však nastane ve chvíli, kdy začnou práce na protipovodňových opatřeních.

"Pokud se zahájí oprava hráze, bude muset být plot na hrázi nebo jen u paty hráze odstraněn," uvedl Radim Světlík, šéf závodu Dyje. "O jeho opětovné instalaci pak bude znovu rozhodnuto. Jistě by bylo ideální, pokud by plot mohl být umístěn až za hrází," dodal.

Podle něj považuje Povodí stávající plot za dočasné řešení a takto k němu přistupují i památkáři a stavební úřad.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz