Na střelnici na Kotlářské ulici v Brně si chodí zastřílet majitelka legálně držené zbraně Eva Trávníčková.

Na střelnici na Kotlářské ulici v Brně si chodí zastřílet majitelka legálně držené zbraně Eva Trávníčková. | foto: Radek Miča, MAFRA

Jihomoravané vlastní přes 70 tisíc zbraní, kupují je na obranu i relaxaci

  • 10
V jihomoravských domácnostech je přes sedmdesát tisíc legálně držených zbraní. Lidé už si pistole a pušky nepořizují jen na obranu nebo sport, ale stále častěji i na relaxaci. Získat zbrojní průkaz bude však složitější, v kraji se totiž zkoušky skládají už jen v Brně.

Počet těch, kteří na zbraň získají zbrojní průkaz, každým rokem přibývá. "Se zbrojním průkazem můžete vlastnit více než jednu zbraň. Za loňský rok jsme jich vydali více než sedm set," uvedl policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Podle policistů je tak na jižní Moravě, ve srovnání s Moravskoslezským, Olomouckým či Zlínským krajem, nejvíce zbraní.

Hodně lidí totiž holduje myslivosti a střelba se pro zdejší obyvatele stává koníčkem. "Převládají především zbraně vydávané k loveckým a sportovním účelům," potvrdila krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Na střelnici na Kotlářské ulici v Brně si chodí zastřílet majitelka legálně držené zbraně Eva Trávníčková.

Instruktor Milan Michalík provozuje v Brně střelnici. On sám je vášnivým střelcem.

Podle vedoucího brněnské prodejny se zbraněmi Aviko Miroslava Švihánka jsou nejčastějšími zákazníky mladí absolventi lesnických škol. "Potřebují první dlouhou zbraň. Často však docházejí i pracovníci z bezpečnostních agentur," popsal Švihánek.

Při koupi zbraně podle něj rozhoduje nejen cena, ale i to, jestli zbraň majiteli takzvaně sedí v ruce.

Na zkoušky už jen do Brna, psychotest není potřeba

Od nového roku je však získání zbrojního průkazu pro Jihomoravany složitější. Zájemci totiž musí do střelnic v Brně. V minulosti přitom vyjížděli brněnští komisaři na zkoušky do jednotlivých měst v kraji. To už ale neplatí.

"Komisaři se nyní budou losovat a střídat," vysvětlila Vedrová. Díky tomu, že zkoušky bude možné splnit jen v Brně, se podle policejní mluvčí zvýší objektivita zkoušek.

Právě na komisařích totiž podle odborníků nejvíc záleží. "Musí vyžadovat opravdu to, co je v zákoně," přiblížil instruktor střelby Milan Michalík. Jedině tak se podle něj nestane, že by se zbraň dostala do nesprávných rukou.

K zisku zbrojního průkazu totiž stačí málo. Naučit se střílet, správně vyplnit test a přinést potvrzení zdravotního stavu od praktického lékaře. Psychotest potřeba není. "Skládat i psychotesty by určitě neuškodilo, nemohl by to však dělat úplně každý psycholog," popsal psycholog Jiří Brančík.

Podle něj by bylo třeba k tomuto účelu zřídit speciální pracoviště. "Aby se nestalo, že u jednoho odborníka neprojdete a druhý vám to dá," upřesnil Brančík.

Podle zkušeností instruktora Michalíka si však lidé začali kupovat zbraně i kvůli obraně. "Jsou to lékaři, právníci, ale i dělníci či lidé, co bydlí na samotě," popsal Michalík své zákazníky. Střelba je pak pro mnohé vlastníky zbraní především relaxací.

Proto na střelnici může i ten, kdo nevlastní průkaz. Stačí zaplatit si na hodinu instruktora. "Hodně lidí si u toho oddychne. U střelby se musíte plně soustředit, vytlačíte tak aktuální starosti a problémy," dodal Michalík.

Psycholog Brančík souhlasí. "Jsou lidé, kteří by zbraň nikdy nevzali do rukou. Pak jsou ale ti, kterým střelba může přinášet zklidnění či relaxaci," dodal.