V Komíně parkuje parník, areál poslouží lidem od tří do sta let

  12:17aktualizováno  12:17
Vysloužilý parník z Brněnské přehrady a dále téměř čtyřicet milionů korun změní čtvrt Komín na ještě příjemnější místo k životu. Sdružení sportovců tam chce postavit nový sportovní areál. Jeho ozdobou je už nyní loď Bratislava z roku 1956.

Parník Bratislava - Loď brázdila Brněnskou přehradu s několika výjimkami v letech 1956 až 2010, pak ji Dopravní podnik odstavil. | foto: Libor GaliaMF DNES

V novém areálu si lidé zahrají baseball, plážový volejbal či pétanque, pro důchodce tam vznikne speciální prostor na cvičení. Sportoviště vyroste na pomezí městských částí Komín, Jundrov a Žabovřesky ve Veslařské ulici za dotace z evropských fondů.

Projekt řeší sdružení Malá baseballová liga. Ta má v prostoru takzvaných Komínských luk už nyní dvě provizorní hřiště. Podle plánu tam však brzy vyrostou tři hřiště na plážový volejbal a kopanou, prostor na pétanque a univerzální hřiště s mantinely, kde bude možné hrát basketbal, malou kopanou a v zimě hokej.

K tomu sdružení plánuje ještě velké hřiště na baseball a kriket, parkoviště pro devadesát aut a zázemí se šatnami a malým občerstvením.

"V areálu bude i hřiště pro děti a speciální stanoviště pro důchodce, kde si budou moct zacvičit a protáhnout se. Areál je tedy určený pro lidi od tří až do sta let," řekl Tomáš Ovesný z Malé baseballové ligy.

Vysloužilá loď

V areálu už byl usazen vysloužilý parník z roku 1956 s názvem Bratislava. Pětatřicetitunový kolos získalo sdružení od brněnského Dopravního podniku a bude sloužit jako atrakce pro děti. "Koupili jsme ho v podstatě za cenu šrotu, přesnou sumu bych nechtěl říkat, ale bylo to do sto tisíc korun," dodal Ovesný.

Parník Bratislava

Loď brázdila Brněnskou přehradu s několika výjimkami v letech 1956 až 2010, pak ji Dopravní podnik odstavil. Bratislava je velká dvoupalubová loď a váží 35 tun. Je dlouhá téměř 21 metrů. Do roku 1974 vozila až 350 lidí, pak byla ale horní hranice snížena na 280 cestujících. Maximální rychlost byla 12 km/hodinu.

Na stavbu už je vydané územní rozhodnutí, tedy první krok ke stavebnímu povolení. Cena by neměla přesáhnout čtyřicet milionů korun. "Z toho na osmdesát pět procent, tedy asi třicet čtyři milionů, pravděpodobně získáme dotaci z Evropské unie. Původně jsme počítali i s dotací od státu, ale protože se teď šetří, zřejmě budeme muset zbytek peněz sehnat od sponzorů," podotkl Ovesný.

Sdružení se proto muselo vzdát záměru postavit i krytou halu a umělé kluziště. Přesný termín dokončení zatím není stanovený, kvůli dotacím se ale počítá nejpozději s rokem 2013.

Vedení Komína výstavbu nových sportovišť velmi podporuje. Podle komínského starosty Josefa Dvořáka (ODS) v této části Brna není příliš mnoho míst, kde mohou lidé sportovat. "Lidé proto musí často dojíždět jinam," uvedl starosta.

Nové lodě Vídeň a Utrecht

Nový areál v Komíně nebude jediný, který se v Brně chlubí parníkem. Podobná loď s názvem Pionýr je od loňského dubna součástí sportoviště v Hněvkovského ulici na Brně-jih.

Spolu s Bratislavou letos Dopravní podnik prodal i další vysloužilou loď Praha. Ta se stane ozdobou Campu Bítov na Vranovské přehradě. "Tyto lodě jsou starší více než padesát let a letos už nedostaly povolení k plavbě. Místo nich už loni Dopravní podnik zakoupil parník Lipsko. Letos a příští rok se pak koupí vždy dvě lodě," popsala mluvčí brněnského Dopravního podniku Linda Škrancová.

Nové parníku dostanou jména podle partnerských měst Brna, například Vídeň nebo Utrecht.

Autoři:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Rakousko ocenilo exprimátora Vokřála za historické smíření vyhnání Němců

Čtyřiapadesátiletý brněnský primátor Petr Vokřál a lídr místní kandidátky hnutí...

Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o Rakouskou republiku dnes dostal bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO)....

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz