V Justičním areálu je bomba, telefonoval další anonym

  14:47aktualizováno  16:58
Mužský hlas ve 13:23 na lince 158 oznámil, že v budově Justičního areálu v Brně je opět bomba. "Areál prohledávala asi čtyřicítka policistů, pyrotechnici i psovodi. Informovali jsme také hasiče a záchranáře," popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Žádný výbušný systém však na místě nebyl nalezen.

Policisté prohledávali Justiční areál v Brně kvůli anonymnímu telefonátu, který vyhrožoval bombou - Mluvčí soudu pro Brno-venkov Michal Hoskovec (v bílé bundě) | foto: Michal Horák, MF DNES

"Budova tentokrát není vyklizena, evakuace osob podle vedoucího opatření zatím není třeba, nepouštíme ale další osoby dovnitř, pouze ven. Ti, co už uvnitř byli, normálně pokračují v práci," dodal Malášek.

Justiční areál byl od poloviny prosince 2009 prohlížen pyrotechniky a psovody už počtvrté. Policie přitom dopadla autora předchozích výhružných telefonátů (viz Nechtěl připustit jednání soudu, tak volal, že je v něm bomba).

"Akce byla ukončena v 15:00, žádný výbušný systém nebyl nalezen. Po pachateli ale pátráme, máme už i nějaká konkrétní zjištění, která vyhodnocujeme," naznačil Malášek.

Soudkyně odjela do cely

Muži, který do Justičního areálu volal v minulosti už třikrát a kterého ve čtvrtek soudkyně poslala do vazby, nový anonym výhrůžným telefonátem nepomohl.

"Muž byl vzat do vazby, nejen proto, že se činu dopustil celkem třikrát, ale že i sám viděl, jaký dopad jeho telefonát má, protože se po oznámení sám přišel zeptat, na kdy bude odročeno jednání ve věci svěření dítěte do péče. Navíc je už dvakrát trestaný a nyní je stíhaný pro další dva trestné činy s tímto nesouvisející," dodal Hoskovec.

"Vždy volal z podobného nebo stejného místa, navíc poblíž svého bydliště. Telefonáty přitom mařily možnost rozhodnout o jeho vině v jiných záležitostech. Pak už jsme šli najisto, ten muž byl zadržen a bylo mu sděleno obvinění," rekapituloval mluvčí kauzu šestatřicetiletého muže z Oslavan.

Ten byl již v minulosti souzen pro nedovolené ozbrojování. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let odnětí svobody nepodmíněně.

Souvislost mezi případy se nepotvrdila

Že by dnešní anonym přímo souvisel s touto kauzou, mluvčí Hoskovec nepotvrdil. "Nedá se spekulovat, jestli je to tatáž věc, protože v době, kdy anonym volal, ta osoba už byla zadržená a neměla přístup k telefonu. Ale je to neuvěřitelná shoda náhod," připustil mluvčí.

Většina lidí, kteří byli v době anonymního vyhrožování v budově, podle Maláška odešla.

"S ohledem na obsah telefonátu nebyla celá situace vyhodnocena jako příliš riziková. Všichni, kteří byli uvnitř, se ale mohli rozhodnout, zda budou v jednání pokračovat, nebo zda odejdou. Dá se říci, že účastníci řízení budovu opustili všichni, uvnitř zůstali jen někteří pracovníci soudu," dodal Hoskovec.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Totemy i sošky. V Brně vystavují předměty ze zemí, kudy cestovali H+Z

V brněnském Paláci šlechtičen se koná výstava Tamtamy času, která návštěvníky...

Nedávné sté narozeniny Miroslava Zikmunda si připomínají i v Brně. V Paláci šlechtičen cestovateli skládá hold výstava...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz