Dobré místo? V kraji porostou platy v IT, průmyslu či nemocnici

  7:58aktualizováno  7:58
Na jižní Moravě by se podle odhadů měly příští rok zvýšit mzdy o necelá tři procenta. Polepší si zaměstnanci v IT, průmyslu či nemocnici. Naopak stavebnictví se chystá na horší časy. Celkově mají lidé v Jihomoravském kraji po Praze a středních Čechách nejvyšší mzdy.
Platy porostou v největší krajské nemocnici, IT oblasti i v průmyslu. Horší to bude ve stavebnictví nebo pivovarnictví. (Ilustrační snímek)

Platy porostou v největší krajské nemocnici, IT oblasti i v průmyslu. Horší to bude ve stavebnictví nebo pivovarnictví. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

"Původně jsem se přestěhoval za prací do Prahy, před časem jsem se ale vrátil zpět domů na jih Moravy. Plat tu mám přibližně stejný a navíc nemusím dojíždět," říká Tomáš Sedláček, který pracuje u místní stavební firmy jako stavbyvedoucí.

Vyhlídky na zvyšování platu pro něho však v příštím roce nejsou moc příznivé. Růst mezd se dá podle ekonomů alespoň minimálně očekávat ve většině sektorů. Kromě stavebnictví.

"Je to odvětví pod neustálým tlakem, na změnu či navýšení platů se tu moc spoléhat nedá," tvrdí ekonom společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

Stavebnictví čeká boj

Jihomoravský kraj v číslech

2,7 procenta - o tolik porostou příští rok v průměru mzdy.

3. - Tolikátá je jižní Morava v porovnání s ostatními kraji ve výši mezd.

"Stavebnictví bude jako sektor v příštím roce pokulhávat. A pokud se odrazí ode dna, tak to bude spíš až v druhé polovině roku," dodává makroekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Stavebním firmám tak nezbude než bojovat o každou zakázku. "Myslím, že se ve stavebnictví pořád podnikat vyplatí, ale velice záleží na zakázkách. Největším problémem je dobrou zakázku získat. Před pěti lety bylo tohle podnikání o mnoho výnosnější," popisuje Lubomír Kobliha šéf stavební firmy z Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku.

Podle Sobíška by měly platy v příštím roce vyrůst v průměru o 2,7 procenta. "Začátkem roku budou mzdy stagnovat, jelikož letos ekonomika spíš klesala. Firmy budou čekat, až se ekonomika oživí, až pak mohou začít o nějaké procento mzdy zvyšovat," dodal Menčík.

Lépe se mají zaměstnanci jen v Praze a středních Čechách

Průměrná hrubá mzda na jihu Moravy přeskočila na podzim hranici čtyřiadvaceti tisíc korun. Po Praze a Středočeském kraji teď vydělávají Jihomoravané nejvíce.

Na největší přírůstek na svých výplatních páskách mohou v příštím roce čekat lidé pracující v IT či v průmyslu.

"Platy v IT pořád stoupají a stoupat budou," komentuje Menčík. Brněnská softwarová firma Kentico už teď svým zaměstnancům nabízí nadprůměrné platy, v příštím roce hodlá firma rozšiřovat své řady.

"V minulém roce jsme narostli o desítky procent, v příštím roce čekáme to samé. Plánujeme nabírat další zaměstnance," tvrdí šéf společnosti Petr Palas.

Ve stále složitější situaci se naopak ocitají třeba pivovary. "Spotřeba piva v česku klesá a bude to tak i nadále. Chtěli bychom ale zvládnout minimálně stagnovat. Zvyšování mezd bude závislé na tom, jak se povede firmě. O případný zisk bychom se podělili se zaměstnanci," vysvětlil obchodní ředitel Pivovaru Černá Hora Bořivoj Bartoněk.

V největší nemocnici v kraji si polepší

Největším zaměstnavatelem v kraji je brněnská fakultní nemocnice. V současnosti tu pracuje pět a půl tisíce lidí.

"V příštím roce by měly být naše příjmy podstatně vyšší. Od ledna navíc zaměstnancům vrátíme navýšení platů o 6,25 procenta, které jsme jim museli v minulém roce vzít v důsledku špatné ekonomické situace. Vše stojí na očekávaném navýšení plateb od pojišťoven," popisuje ředitel nemocnice Roman Kraus.

V těsném závěsu v počtu zaměstnanců je pak Masarykova univerzita. Tady pracuje necelá pětitisícovka lidí. "Změny ve mzdách nepředpokládáme, pokud tedy bude zachován rozpočet ministerstva školství," tvrdí kvestor univerzity Ladislav Janíček.

Oživení v příštím roce čekají Veletrhy Brno.

"Rok 2014 by měl přinést ekonomické zlepšení. Průměrná mzda se u nás pohybuje nad republikovým průměrem, někde okolo třiceti tisíc. Plošné navyšování pro příští rok tak neplánujeme," říká generální ředitel veletrhů Jiří Kuliš.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Najdete na iDNES.cz