Mrtvé ryby zachycené na jezu u obce Bulhary a na dalších místech pod novomlýnskými nádržemi lidé začali sledovat už v pondělí ráno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Dyji se kvůli tropickému počasí udusily tuny ryb

  • 7
Vysoké teploty a minimum srážek v posledních dnech zřejmě zapříčinily úhyn stovek ryb v řece Dyji. Mrtvé ryby zachycené na jezu u obce Bulhary a na dalších místech pod novomlýnskými nádržemi lidé začali nacházet už v pondělí ráno.

Mnoho z nich pravděpodobně uhynulo především během tropického víkendu a jejich těla teď vyplouvají na hladinu.

"Bohužel je to souhra několika nešťastných faktorů. Vlivem extrémního horka a nízkých průtoků je voda v řece méně okysličená, což některé druhy ryb špatně snášejí," vysvětlil tajemník Moravského rybářského svazu Václav Habán.

Podle něj zatím není možné přesně určit, kolik ryb uhynulo. Na likvidaci rybích těl pod nádržemi rybáři pracují průběžně. Ve vodě se však objevují stále nová a nová.

"Snažíme se vylovit, co jde. Mnohé ryby jsou však v tak pokročilém stádiu rozkladu, že prostě není možné posbírat je všechny," dodal Habán.

Podle předsedy svazu rybářů v Lednici Antonína Wagnera se dalo tak rozsáhlému úhynu ryb zabránit.

"Pokud je v řece nedostatek kyslíku, ryby plavou u hladiny, protože se jim tam dýchá lépe. Dobrý rybář by takto měl poznat, že ryby nejsou dostatečně okysličeny," popsal Wagner.

Když ryby lapají po kyslíku, musí se to ohlásit

Z rybářského řádu podle něj plyne pro rybáře povinnost takový problém hlásit na vyšší místa. "Kdybychom se včas dozvěděli, že ryby lapají po kyslíku, zvýšením průtoku bychom řeku okysličili," dodal Wagner.

Hlášení špatného stavu ryb v řece však ledničtí rybáři dostali, až když na hladině plavaly stovky mrtvých rybích těl.

Ne všechny ryby však podle rybářů umřely v řece. "Podle toho, v jak vysokém stavu rozkladu ryby byly, se domníváme, že většina z nich nemohla leknout v Dyji, ale už v novomlýnských nádržích," uvedl Wagner a zdůraznil, že jde jen o spekulace. Povodí Moravy ovšem takové domněnky odmítá.

"V nádrži ryby leknout nemohly. Jednak by mrtvé plavaly na hladině nádrže, neměly by se jak z nádrže dostat. Vodu jsme totiž vypouštěli přes elektrárnu," okomentovala situaci mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

"Úhyn ryb na řece Dyji způsobila extrémní vedra a sucha, která panují na celé jižní Moravě. Všude se tomu snažíme předcházet zvýšeným odtokem vody z nádrží a nalepšením průtoku řek," dodala Tomíčková.

Nařízený minimální odtok pod nádrží je v tomto období stanoven na 8 metrů krychlových za sekundu. "Z preventivních důvodů jsme už 14 dní pouštěli patnáct metrů krychlových vody za sekundu," vysvětlila Tomíčková.

Pracovníci Povodí Moravy podle ní na hlášení reagovali nejrychleji, jak bylo možné. "Okamžitě po oznámení leklých ryb pod vodní nádrží jsme zvýšili odtok z nádrže o deset metrů krychlových za sekundu," uzavřela Tomíčková.

Všechny mrtvé ryby se vylovit nepodaří

Rybáři se přesto nad množstvím uhynulých ryb podivují a nevěří, že na vině je jen horké počasí. Mrtvé ryby se totiž objevily jen v Bulharech. Dále na toku Dyje u obce Lednice už ale ne.

U splavu v Bulharech ve středu smrděla rybina a hniloba. Na vodě se stále objevují desítky leklých ryb nafouklých plyny z rozkladu.

"Všechny asi nevylovíme. Je tu silný proud a nemáme k dispozici motorové čluny," povzdychl si předseda Zemědělského družstva Bulhary Jan Viktorin.

Ryby, které byly vidět na hladině, jsou podle Viktorina jen malým zlomkem z celkového počtu uhynulých. Stovky rybích těl už rybáři z řeky odstranili. A přibudou další stovky těch, která zatím ještě leží na dně řeky.

"Práce bude ještě dost. Zatím musíme počkat, než vyplavou," dodal Viktorin.