V Drnholci i Březí třídí odpad jinak a šetří víc peněz

  14:47aktualizováno  14:47
Mikulovsko chce být "zeleným" regionem. Životnímu prostředí má prospět radikální třídění odpadů. Každá domácnost dostane čtyři speciální popelnice. Nejlepším "třídičům" se navíc mohou snížit obecní daně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokus donutit lidi třídit odpad co nejlépe odstartovaly zatím dvě obce. V Drnholci a v Březí dostala každá domácnost zdarma čtyři speciální popelnice - na komunální odpad, plast, papír a bioodpad. Více než polovina odpadků, které by jinak skončily na skládce, teď díky třídění nachází další využití.

"Myslím, že tento systém se velmi osvědčil. Teď, když mají lidé jednotlivé nádoby na různé druhy odpadků přímo doma, třídění se hodně zlepšilo," říká starosta Drnholce Jan Ivičič.

Kolik bude stát odpad?

V novém zákoně o odpadech se předpokládá zvyšování poplatků za skládkování na 1 000 korun. Zatím se platí maximálně 500 korun za osobu ročně.

Nově se má platba za odpad skládat ze dvou částí. Pevnou část má určovat obec a pohyblivá část bude závislá na množství nevytříděného odpadu. Čím více odpadů budou tedy lidé třídit, tím méně by měli platit.

Podle něj si speciální popelnice nechala přivézt zhruba třetina tamějších domácností. Stačilo jen mít je kam schovat. "Samozřejmě nechceme, aby popelnice stály na ulici a hyzdily vzhled obce. Podmínkou k tomu, aby lidé nádoby dostali, byla právě možnost ukrýt je za vraty či na zahradě," vysvětluje Ivičič.

Lidé žijící v bytech musí i nadále s tříděným odpadem do kontejnerů v takzvaných sběrných hnízdech. Ty ale po zavedení nového systému zůstávají poloprázdné. "Vše zůstává v domácnostech," tvrdí starosta Drnholce, kde se odpad nově odváží jen jednou za měsíc. Přesto taková frekvence odvozu stačí.

Za tunu papíru dostane obec tisíc korun, za plast dva tisíce

Kromě Březí a Drnholce chtějí barevné popelnice do domácností pořídit i další obce na Břeclavsku. Třeba Uherčice či Velké Němčice. Třídění je pro ně totiž ekonomicky velmi výhodné.

"Běžně obce zaplatí tisíc korun za tunu komunálního odpadu, kterou jim odvezeme. Pokud odpad třídí, dostanou naopak od nás tisíc korun za tunu papíru a dva tisíce korun za stejné množství plastu," vypočítává Tomáš Hlavenka, ředitel společnosti STKO, která na Mikulovsku zajišťuje svoz odpadu.

Další peníze už nejdou jen za obcí, ale přímo k jejich obyvatelům. "Popelnice mají čipy a čárové kódy, a tak umíme přesně říct, jak která rodina třídí. A podle toho navrhujeme obcím, komu mohou snižovat poplatek za odpad," vysvětluje ředitel odpadové firmy.

Podle něj bude mít tento systém pro lidi obrovský motivační charakter. Zvlášť s příchodem nové legislativy, která počítá se zvýšením poplatků za odvoz odpadu na tisíc korun na osobu.

Díky novému systému v Drnholci a Březí vytřídili zhruba 12 procent papíru a stejné množství plastu. Ještě úspěšnější je třídění bioodpadu. Z kuchyní, dvorů či zahrad se ho vytřídilo asi 35 procent.

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Policie na Břeclavsku řeší vraždu, ženu k činu údajně navedla mrtvá matka

Ilustrační snímek

Policisté na Břeclavsku vyšetřují vraždu, která se stala minulý týden. Obvinili z ní ženu, která podle dostupných...

Stavědla na brněnském nádraží mají jít k zemi, památkáři o ně bojují

Stavědla, jak jim železničáři říkají, slouží na hlavním nádraží v Brně už od...

S nynější rekonstrukcí zabezpečovacího zařízení na hlavním vlakovém nádraží v Brně mají zmizet také historická stavědla...

Mladíci chtěli projet brodem, hasiče volali ze střechy auta v řece

Auto i s posádkou vyprošťovali hasiči z řeky Dyje.

Dva mladíci se v sobotu pokoušeli autem projet brod na Znojemsku. Uvázli ale uprostřed řeky Dyje. Na pomoc jim musely...

Najdete na iDNES.cz