V Brně začne oprava kanalizace, projekt spolkne dvě miliardy korun

  9:03aktualizováno  9:03
Jedna z největších investic v Brně za poslední léta, oprava a dostavba kanalizace, začne už za několik týdnů. Dva roky prací se nejvíce dotknou lidí z Tuřan, Bohunic, Žebětína a Ivanovic. Čekají je objížďky na silnicích a výluky v dopravě. Projekt spolkne dvě miliardy korun.

V Brně letos na jaře začne slouho očekávaná rekonstrukce a dostavba kanalizace. Projekt vyjde na dvě miliardy korun (ilustrační snímek). | foto: RB production

Kanalizaci v brněnském Žebětíně začali stavět jeho obyvatelé v takzvané akci Z ještě za minulého režimu. Dnes už potřebuje důkladnou rekonstrukci. "Některé splašky tečou přímo do potoka," připustil starosta Vít Beran (KDU-ČSL).

Letos se konečně místní dočkají. Rekonstrukce kanalizace bude stát dvě miliardy korun. Město na stavbu získalo dotaci 979 milionů z evropských fondů.

Nová kanalizace se bude stavět v Bohunicích, Ivanovicích, Žebětíně a v Tuřanech. V Brně-jihu, Řečkovicích, Brně-severu a Maloměřicích se zase budou opravovat stoky. "Cílem je zamezit nekontrolovanému vypouštění odpadních vod do řek a zabránit znečišťování podzemních vod," uvedl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Kvůli kanalizaci stojí výstavba domků, chodníků a silnic

Přesný termín začátku prací zatím známý není. Do konce února město vyhlásí jméno vítěze výběrového řízení, se kterým zároveň uzavře smlouvu. Firma pak stanoví harmonogram prací, od kterého se budou odvíjet i silniční uzavírky a změny v hromadné dopravě.

Jisté je, že stavba začne ještě letos na jaře. "Jako první bude zahájena rekonstrukce kmenové stoky v Brně-severu. Termín dokončení projektu je stanoven na první polovinu roku 2014," dodal Kotzian.

Lidé si budou muset zvyknout na rozkopané ulice. "Je to nepříjemné, ale hlavní je, že se konečně začne něco dělat," myslí si Hana Trousilová z Tuřan.

Politici navíc lidem slibují, že na opravu kanalizace navážou výstavby chodníků a silnic. "Předtím nemělo smysl stavět, abychom to o pár let později zase rozkopali. Neměnilo se ani veřejné osvětlení," podotkl starosta Žebětína Beran.

Třeba v Ostrovačické ulici v Žebětíně, která vede k Masarykovu okruhu, by tak měly vzniknout chodníky. V Dukelské ulici v Husovicích se zase spolu s opravou stoky vymění tramvajové koleje a povrch silnice i chodníků. Nový plášť budou mít i vybrané silnice v Tuřanech.

Podle starosty Ivanovic Jaroslava Elznera (ODS) chybějící kanalizace brání i rozvoji městské části. "Nemůžeme bez ní postavit plánovaných padesát rodinných domků. Na kanalizaci čekáme dvanáct let. Dnes je bez ní půl dědiny," povzdechl si starosta.

Starosta Bohunic Miloš Vrážel (ODS) ale upozorňuje, že někteří vlastníci domů budou muset přispět také vlastními penězi. "Pokud nemají na hranici pozemku oddělenou splaškovou a dešťovou vodu, budou to muset udělat za své. Hodně lidí to má připraveno, ale mohou se najít tací, kteří s tím nepočítají," poznamenal Vrážel.

Stavbu kanalizace nemusela odnést divadla, říká opozice

Zakázku na dostavbu kanalizace už dlouho kritizuje Strana zelených, byť ne kvůli jejímu obsahu. Opozice nesouhlasí s tím, že kvůli stavbě se musely omezit rozpočty příspěvkových organizací, jako je Knihovna Jiřího Mahena, městská divadla či Dům umění města Brna.

"Není možné, aby ve 21. století neměli lidé v Brně kanalizaci. Záležitost se ale dala řešit, aniž měla drastický dopad na příspěvkové organizace. Mohlo se šetřit ve velkých městských společnostech i na magistrátu," soudí zastupitel Martin Ander (SZ).

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz