Jedná se o první operaci svého druhu v Jihomoravském kraji. "Poškození rohovky brání normálnímu průchodu světla dále do oka, a tím v podstatě znemožňuje vidění," vysvětlil Pavel Jermakov z oční kliniky Gemini.
Pro obdobné případy je obvyklou metodou léčby transplantace rohovky s využitím štěpu od dárce, při které se pacientovi implantuje rohovka získaná z tkáňové banky.
"V některých případech tělo implantát nepřijme, případně existují další důvody, které vylučují klasickou metodu léčby. Právě v těchto situacích lze použít novou umělou rohovku," dodal Jermakov s tím, že předpokladem je zdravá sítnice a zrakový nerv.
Pacient si operaci hradí
Pojišťovny na umělou rohovku nepřispívají, pacient si operaci musí hradit sám. Taková operace oka přitom stojí sto tisíc korun.
Není ovšem zcela jisté, že se pacientovi zrak vrátí, a pokud ano, jak dlouho jeho rekonvalescence potrvá. "Po takových dlouhých letech slepoty jako by pacient zapomněl vidět. Proto je jeho zotavování a návrat zraku otázka i několika měsíců. Jednou z metod následné péče o oči je například i akupunktura," vysvětlil Jermakov.
Ač jde o první takovou operaci v kraji, nejednalo se pro lékařský tým o premiéru. Pod vedením primáře Pavla Stodůlky, který jako první lékař na světě provedl hned několik druhů očních operací, se jim podařilo touto operací navrátit zrak již šesti lidem.
Jako poslednímu operovali rohovku jednasedmdesátiletému Karlu Pavelovi z Teplic nad Bečvou, který neviděl dokonce třiapadesát let, čímž se stal světovou raritou.
Ten je nyní několik měsíců po operaci schopen i číst knihy (viz Karla Pavelu připravil výbuch v roce 1957 o zrak).
Pavel Stodůlka již v minulosti dokázal jako první na světě chirurgicky centrovat posunutou lidskou čočku. Zbavil tak svého slabozrakého pacienta nutnosti nosit brýle.
Mezi jeho pacienty patřil i prezident republiky Václav Klaus, anebo dnes už zesnulý podnikatel Tomáš Baťa. Lékař také získal v roce 2005 ocenění Osobnost Zlínského kraje.