V úterý na schůzi zastupitelstva více než hodinu bouřlivě diskutovali, jestli město takovou funkci potřebuje. A jestli ji má zastávat koaliční politik.
„Koalice potřebuje odměnit svého člena za věrnost. Náměstek Hollan, pod kterého tyto věci spadají, na ně nemá čas kvůli svým častým zahraničním cestám,“ prohlásil zastupitel Libor Šťástka (ODS). Za stejný plat by podle něj tutéž práci mohli dělat kvalitněji dva až tři úředníci místo jednoho politika.
Náměstek primátora Matěj Hollan (Žít Brno) mu oponoval, že město potřebuje člověka na plný úvazek, aby mohlo dobře dělat sociální politiku. A přidal se i primátor Petr Vokřál (ANO). „Je to obrovské množství práce a musí to někdo koordinovat. Bude zodpovědností pana Freunda, aby novou koncepci prosadil,“ řekl Vokřál.
Na strategii pracuji už rok, říká Freund
Brno má možnost získat z evropských fondů až 800 milionů korun na sociální programy. Aby ale o peníze město mohlo požádat, potřebuje mít vypracované koncepce, jak chce pomoci znevýhodněným lidem. „Kdy jste se o to pokusili vy? Kritizujete nás za to, že děláme práci, která už mohla být dávno hotová,“ vracel na úterním zastupitelstvu opozici kritiku Freund.
Na nové sociální strategii města pracuje podle svých slov už rok, dosud jako neuvolněný předseda výboru pro národnostní menšiny a předseda sociálně-zdravotní komise. „Byla to do velké míry má iniciativa, dříve jsem se angažoval v neziskovém prostředí v souvislosti se sociálně-patologickými jevy ve vyloučených lokalitách, především ohledně hazardu,“ vysvětlil Freund, který vystudoval psychologii.
„Politika sociálního začleňování v Brně je velmi úzce navázaná na spolupráci se státní Agenturou pro sociální začleňování. Připravujeme proto projekty týkající se sociálního bydlení, inkluzivního vzdělávání, zaměstnanosti, prevence patologických jevů a integrace cizinců,“ vysvětlil Freund.
Ani to ale opozici nepřesvědčilo. „Pokud s těmito plány nebudou souhlasit městské části, pak nevím, jestli tohle zvládne jeden uvolněný zastupitel,“ pochyboval Oliver Pospíšil (ČSSD).