Úřednici, která neodhalila týrání Dominika, uložil soud podmínku

  16:27aktualizováno  17:26
Brněnský městský soud potrestal někdejší sociální pracovnici Leu Petříčkovou z kauzy týraného Dominika podmínkou. Úřednice podle soudu svůj dohled v rodině vykonávala zcela nedostatečně a neodhalila tak, že rodiče chlapce dlouhodobě týrají. Petříčková s rozhodnutím nesouhlasí, její advokát se na místě odvolal.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u brněnského městského soudu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soudkyně Šárka Schinzelová uznala Petříčkovou vinnou z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti a uložila jí čtyři měsíce vězení s odkladem na jeden rok. Stejný trest jí koncem loňského roku uložil soud trestním příkazem, Petříčková si ale proti němu podala odpor.

Osmapadesátiletá Petříčková, která měla rodinu týraného chlapce na starosti od září 2009 do dubna 2010, se podle ní nedostatečně seznámila se spisem a podcenila tak rizika, která rodina pro malého chlapce představovala.

Bývalá sociální pracovnice Lea Petříčková u Městského soudu v Brně, kde se...

Oba rodiče už totiž byli v minulosti za týrání pravomocně odsouzeni, dva starší chlapci byli v ústavu a nad rodinou byl stanoven dohled. Ze školy navíc Petříčková dostala několik upozornění, že malý Dominik loudí jídlo a chodí do školy s modřinami (více zde).

"Jednalo se o vědomou nedbalost. Měla určité signály, že v rodině není vše v pořádku, ale spoléhala na to, že se nic neděje," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně.

"Běhal po bytě ve slipech a neměl žádné modřiny"

Lea Petříčková vinu popírá. Tvrdí, že v době, kdy s chlapcem přišla do styku, na něm týrání nebylo vidět. "V rodině jsem byla opakovaně. Poslední návštěva proběhla o vánočních prázdninách v prosinci 2009. Dominik běhal po bytě ve slipech a neměl žádné známky týrání. Neměl žádné modřiny," řekla.

Dohled podle svých slov nepodcenila a jednala zcela v souladu se zákonem. "Když paní Petříčková přebírala ten spis, nikdo jí neřekl, že by se mělo jednat o nějakou problémovou záležitost," zdůraznil její advokát Milan Staněk.

Ten také upozornil, že Petříčková byla doslova zahlcená spisy rodin, které měla na starosti. Těch mělo být až čtyři sta. "Měla na stole desetkrát víc věcí než pracovnice z Židenic, která spis převzala a to týrání objevila," dodal Staněk s tím, že vzhledem k tomuto počtu nebylo ani v jejích silách dělat něco nad rámec zákonných povinností.

Soudkyně Schinzelová však v odůvodnění rozsudku zdůraznila, že její někdejší nadřízený z městské části Brno-střed Libor Beránek ve své výpovědi uvedl, že rodina jako ta Dominikova byla výjimečným případem, a měla jí být poskytnuta co nejintenzivnější péče. Petříčková měla navíc s problémovými rodinami dlouholeté zkušenosti.

Státní zástupkyně se Jaroslava Daňková, která navrhovala podmínečný trest, se k rozsudku nevyjádřila a ponechala si lhůtu na rozmyšlenou. Advokát Milan Staněk se proti verdiktu na místě odvolal a případ Ley Petříčkové tak míří ke Krajskému soudu v Brně.

S podmínkou nesouhlasila ani druhá úřednice

Před soud už míří i další úřednice, která do rodiny týraného chlapce docházela. Také dvaašedesátiletá Eva Babičková, jež měla rodinu na starosti od října 2008 do září 2009, je obžalovaná za zanedbání pracovních povinností.

Ani ona podle žalobce nevyhodnotila riziko pro jedno z dětí problémové rodiny a následně pak neplnila své povinnosti. Například neprováděla řádné šetření v rodině, nekontaktovala ošetřující lékařku týraného chlapce a nereagovala na zprávu ze základní školy.

I v případě Babičkové, která až do konce loňského roku zastávala místo sociální pracovnice městské části Brno-Slatina, soud nejprve rozhodl trestním příkazem. "Byl jí uložen trest odnětí svobody v trvání šest měsíců, přičemž výkon tohoto trestu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání 24 měsíců," uvedla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Babičková si, stejně jako Lea Petříčková, podala odpor, kterým se trestní příkaz zrušil. Soud se jejím případem začne v hlavním líčení zabývat v polovině března.

Potlučeného chlapce si na chodbě všimla úřednice

O případu Dominika z Brna se veřejnost dozvěděla loni v lednu. Na týrání malého chlapce se přišlo v polovině dubna 2010 poté, co se rodina přestěhovala do městské části Židenice a dohled na ní začala vykonávat tamní sociálka.

Když sociální pracovnice Lenka Zatloukalová ze spisu zjistila, jakou rodinu dostala na starosti, hned si rodiče pozvala, aby se s nimi seznámila. Nežádala sice, aby matka vzala děti - Dominika a o rok starší Lucii -  s sebou, ona ale přišla i s nimi.

Zatímco mluvila s matkou dětí, na chodbě před její kanceláří si potlučeného Dominika všimla další z pracovnic úřadu. Následně vyšlo najevo, že chlapce zbil otec. O případ se okamžitě začala zajímat policie a Dominik i jeho sestra byli rodičům odebráni.

Oba rodiče již sedí za mřížemi. Chlapcově matce soud uložil šest let vězení, otci pak za sadistické bití syna uložil trest ještě o půl roku delší (o rozsudku čtěte více zde).

Dnes devítiletý Dominik žil i s Lucií několik měsíců v Klokánku. Letos v lednu se ale pro oba podařilo najít vhodnou pěstounskou rodinu. "Jsou tam čtrnáct dní, děti jsou tam moc šťastné. Vyvíjí se to úžasně, sami rodiče nečekali takový vývoj," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Najdete na iDNES.cz