Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

  7:03aktualizováno  7:03
Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou podmínku za podvody při veřejných zakázkách, přesto na radnici nadále pracuje – dokonce na stejné pozici. Starosta Vladan Krásný z ODS se jí zastává, odborníci na korupční prostředí nad tím kroutí hlavou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Například podle předsedy organizace Oživení Marka Zelenky jde v takových případech o hrubé porušení pracovní kázně, které má být potrestáno výpovědí.

„Pokud si pan starosta takového člověka nechal na úřadě, je to na jeho zodpovědnost. Opozice by se měla ptát, zda přijal nějaká bezpečnostní opatření. Úředník se přeci může znovu dostat do kontaktu s aktéry kauzy. Pokud nic takového starosta neučinil, je to na odvolání z funkce,“ myslí si Zelenka.

V kauze šlo o sjednávání veřejných zakázek pro úřad ve Starém Lískovci a brněnský Biofyzikální ústav Akademie věd. Obžalovaných bylo celkem sedm, přičemž škodu vyšetřovatelé vyčíslili na 15 milionů korun.

Weisová podle rozsudku společně s ředitelem ústavu Daliborem Krejčím sdělovala podnikateli Petru Kratochvílovi částky, za které by byly schopny dané projekty dodat jiné firmy, což podnikateli umožnilo přijít s finančně nejvýhodnější nabídkou. Jeho firma KP stavby tak ve Starém Lískovci získala například zakázku na opravu budovy v Oderské ulici za 2,3 milionu korun.

Městský soud v Brně potrestal Weisovou a další aktéry kauzy v únoru 2015. „Verdikt potvrdili také krajští soudci,“ dodala mluvčí brněnského krajského soudu Eva Angyalossy.

Soud se zachoval absurdně, hájí úřednici starosta

Odpovědný tajemník tehdy Weisovou přeložil na stavební úřad ve Starém Lískovci. Poté, co jí u podmíněného trestu vypršela vyměřená dvouletá zkušební lhůta, ji vrátili zpátky na původní pozici referentky přes investice.

„Paní Weisová skutečně nic nespáchala. Soud se zachoval naprosto absurdně. Každý, kdo zná anabázi tohoto případu, si udělá obrázek sám. Což značí i fakt, že paní Weisovou chtěli prvně potrestat devíti lety vězení, což pak překvalifikovali,“ říká starosta Krásný.

„Nakonec nedostala ani zákaz výkonu, tím pádem nebyl důvod něco měnit. Navíc máme zákon o úřednících a zákoník práce. Pokud soud nezakáže výkon práce, tak nemáte v ruce nic, kvůli čemu zaměstnance úřadu propustit. Tajemník magistrátu postupoval, jak měl. Navíc je paní Weisová skutečně schopnou úřednicí,“ zdůvodnil, proč Weisová i přes rozhodnutí soudu na úřadě ve Starém Lískovci nadále pracuje.

Nedávno dokonce dostala jako „sociální případ“ od městské části do pronájmu zdarma třípokojový opravený byt, smlouva je však napsaná na jejího manžela.

„Kvůli soudu se paní Weisová dostala do finančních potíží, protože musela platit právní služby. Proto měla s manželem nárok na byt. Původně si žádali o neopravený, podle pravidel města ale musíme byt nejprve dát do pořádku, než ho dáme k pronájmu,“ tvrdí Krásný.

Úřednicí se nezabýval ani kontrolní výbor

Redakce kontaktovala i Weisovou, odmítla ale cokoliv komentovat.

Že na úřadě městské části pracuje, lze zjistit i z jeho oficiálních webových stránek. Spadá pod odbor všeobecný, který kromě jiných činností také připravuje a provádí jednotlivé investice menšího rozsahu nebo části velkých investic.

„Pokud soud nerozhodne o zákazu činnosti, tak nastupuje rovina morální. O setrvání dotyčného pracovníka by mělo rozhodnout vedení městské části, především se ale může dotyčný rozhodnout sám. Pokud existují nějaké pochybnosti ohledně tohoto či jiného případu, může se tím zabývat i kontrolní úřad. Žádný podnět jsme ale neobdrželi,“ uvedla opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru zastupitelstva ve Starém Lískovci Květuše Doležalová (ČSSD).

Případ ve Starém Lískovci připomíná příběh, který se v minulosti odehrál v Terezíně na Hodonínsku. Bývalá starostka Miroslava Vykydalová způsobila podle pravomocného rozsudku obci milionové škody. Za zpronevěru musela dokonce do vězení. Poté, co byla propuštěna na svobodu, ji zaměstnala firma v Dubňanech, která má na starosti správu městských bytů a také bytů v Kyjově.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Při srážce tří aut v Kyjově zemřela řidička, dva muži jsou těžce zranění

Při srážce tří aut v Kyjově na Hodonínsku zemřela řidička, další dva šoféři...

Při střetu tří vozidel v Kyjově na Hodonínsku dopoledne zemřela řidička, šoféři dalších dvou aut utrpěli těžká zranění.

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

Kardinála Špidlíka připomíná nový památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem

Kardinála Špidlíka připomíná v rodném městě srdce s ocelovým křížem

Na počest kardinála Tomáše Špidlíka v rodných Boskovicích odhalili památník ve tvaru srdce s ocelovým křížem. Nachází...

Leo Express chystá nové vlakové spoje, poprvé vyrazí i na jižní Moravu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

V prosinci vstoupí na jihomoravskou železnici druhý soukromý dopravce. Žluto-černé vlaky Leo Expressu zastaví v...

Rodiče dětem na táboře nechybí. Některé ani nepíšou domů, říká vedoucí

Táborová instruktorka Veronika Cejpková vyráží s dětmi ve věku od devíti do 15...

Sbalit do krosny spacák, ešus, nejnutnější oblečení, obout dobře prošlápnuté boty, přepočítat děti a nasednout brzy...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - VÝJEZDY PO ČR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz