Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Vojáci dohánějí dobu, boj za ně povedou roboti. Stejně jako nedávno v Iráku

  6:18
Univerzita obrany v Brně vychová odborníky na robotiku, zavedla pro ně specializovaný obor. Podle armádních expertů byl nejvyšší čas. Že se nejedná o směr vzdálené budoucnosti, ale o žhavou současnost, ukázal například nedávný útok amerického dronu na íránského generála Kásima Sulejmáního.
Dron České armády

Dron České armády | foto: koláž iDNES.cz

Před skupinou vojáků se rozprostírá neprobádaný písečný úsek, nikdo neví, co za nástrahy v něm čeká. Aby předešli zranění, vypustí do terénu nejdříve robota. Ten probádá, jestli a v jakých místech se nacházejí miny nebo jiné nečekané překážky. Právě tak se nejčastěji využívají v armádě roboti, ale jejich zapojení může být mnohem větší.

Nejmodernější technologie budou na nově otevřené Katedře vojenské robotiky Univerzity obrany studovat také budoucí vojáci v Brně. „Katedra začala samostatně fungovat od letošního roku, a to v rámci posílení nových technologických směrů. Absolventi získají specifické znalosti a dovednosti zejména v oblasti aplikované technické kybernetiky a mechatroniky,“ popisuje mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Že jde o současnost, ukázal například nedávný útok amerického dronu na Sulejmáního. Nový prapor bezpilotních letounů schopných nést i výzbroj v minulých dnech představila také česká armáda.

Ti, kteří studiem robotiky v Brně projdou, se uplatní jako specialisté a technici na různých pozicích českých ozbrojených sil. „Absolventi budou řídit zavádění robotů do armády a zaměří se na to, jak jsou stroje spolehlivé a efektivní. Dohlédnou také na provoz zbraňových systémů a zabezpečí jejich údržbu a opravy,“ upřesňuje Šidla.

Robotika neměla dost pozornosti

Předměty na katedře se zaměří na technickou kybernetiku, konkrétně na automatizované velení a řízení, na umělou inteligenci, která se uplatní v rozhodovacích procesech, nebo na pozemní i vzdušné robotické systémy. Univerzita si od toho slibuje, že zvýší účinnost zbraní a schopnosti vojska v bojových i nebojových operacích.

Podle armádních expertů je dobře, že se robotice věnuje zvláštní pozornost. Upozorňují však, že takový krok měl přijít už mnohem dřív. „První reakce? No konečně! Samostatná katedra pro nové technologie a robotiku mohla vzniknout už před pár lety. Není to o tom, že by se o výpočetní technice studenti nedozvěděli vůbec, ale t í m, jak byla schovaná pod jinými katedrami, nebyla jí věnovaná taková pozornost. Teď bude mít vlastní financování a je jen dobře, že se robotice věnují na větším prostoru,“ oznamuje armádní generál Petr Pavel, bývalý nejvyšší vojenský představitel Severoatlantické aliance.

Výuka robotiky si podle něj zaslouží větší přísun peněz. „Stejně jako se víc investuje do kyberbezpečnosti nebo vývoje autonomních systémů,“ podotýká.

Podle Šidly jsou změny výsledkem dlouhodobé přípravy studijních plánů napříč fakultami, které připravoval i nový děkan Fakulty vojenských technologií, jenž se svého postu ujal před Vánocemi. Vliv na změny mají také požadavky ministerstva obrany.

Dojde i na vývoj

„Na univerzitě možná trošku zaspali, ale pokud změny koordinovali s armádou a ministerstvem obrany, měly by mít pozitivní efekt. Ten se může projevit třeba v moderní bojové činnosti i vybavení armády,“ doufá generál v záloze a bezpečnostní poradce Andor Šándor.

Univerzita se zaměří i na péči o veterány

Od Nového roku funguje na Univerzitě obrany v Brně také specializovaná skupina, která má za úkol péči o válečné veterány. Škola nyní shání vhodné adepty na pozice psychologa a dvou sociologů, kteří pro ministerstvo obrany vypracují postup pro práci s vysloužilými vojáky.

„Péče zahrne všechny kategorie vojenských veteránů České republiky, tedy jak ty starší, tak i ty novodobé, kterých s intenzivním zapojením české armády do zahraničních mírových misí a operací přibývá,“ upozornil mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Šetření, která bude odborná skupina provádět opakovaně, podle něj zaručí, že ministerstvo obrany nastaví vhodné podmínky pro veterány při jejich přechodu z armády do civilního prostředí nebo lépe zacílí zdravotní péči.

Čtyřčlenný tým pomůže také studentům v průběhu jejich studia se „všedními“ starostmi. Zajistit jim může třeba spolupráci s právníky, psychologickou poradnu nebo řešení těžkostí po přestupu ze střední školy. „Je to cesta, jak podstatně snížit odchodovost ze studia především u studentů vojenského prezenčního studia,“ poznamenal mluvčí.

Podle něj bude teď záviset hlavně na tom, kdo budoucí vojáky na univerzitě povede. „Bylo by nejlepší, kdyby studenti získávali informace od lidí, kteří si prošli praxí, nemají robotiku nastudovanou jen z knih, ale mohli s ní pracovat také v terénu,“ sděluje Šándor.

Budoucí vojáci si neosvojí pouze technické dovednosti, ale na katedře se zaměří i na výzkum a vývoj pro armádu. „Vyvíjet se bude specificky a cíleně. Neklademe si za cíl konkurovat civilním zařízením, která se zaměřují na vývoj nových robotů. Budeme řešit odolnost vůči kontaminaci robotů a následně jejich dekontaminaci, odoln o s t vůči ohni, vodě, prachu. Zkoumat se bude vliv prostředí, vibrací a tlaku na stroj. Budeme také vyvíjet spolehlivý a ‚kyberneticky‘ odolný robotický operační systém,“ vypočítává Šidla.

S univerzitou je v úzkém kontaktu i Velitelství kybernetických sil a informačních operací. To sídlí přímo v budově univerzitního rektorátu a jeho úkolem je ochrana vojenské části kyberprostoru a vedení informačních operací. S akademiky spolupracuje třeba na novém oboru kybernetické bezpečnosti nebo na přípravě dalších studijních programů, které univerzita spustí výhledově za pět let.

  • Nejčtenější

Žák gymnázia při vyučování skočil z druhého patra, má středně těžká zranění

Policisté se zabývají pádem nezletilého chlapce z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku. Podle informací redakce...

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

Muž v Brně, který byl zřejmě pod vlivem drog, napadl na ulici školačku a způsobil jí zranění. Útočníka zadržel náhodný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapec, který skočil z okna gymnázia, je po operaci ve stabilizovaném stavu

Chlapec, který v úterý vyskočil z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku, je po operaci a jeho stav je stabilizovaný....

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po nehodě na D1 se z dodávky rozuteklo třicet migrantů, hledal je i vrtulník

Tři dodávky se dnes srazily na 196. kilometru dálnice D1 v Brně ve směru na Prahu. Z jedné z nich vyskákali migranti,...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Brno „okupuje“ obří brouk, propracované modely umělci vytvářeli 15 tisíc hodin

Obrovský nosorožík filipínský v nadživotní velikosti nově zdobí centrum Brna. Realistický model brouka si mohou lidé...

Kraj chce víc peněz od státu, podporu pro návrh změny ale teprve hledá

Zatímco na vládní úrovni se koaliční představitelé přou kde a co škrtnout, jejich straničtí kolegové z regionální...

Vyčerpaná táhla kajak po zemi. Ale zpomalit nešlo, říká o extrémní štafetě

Legendární rakouský závod štafet Dolomitenmann přináší extrémní dřinu v horských kulisách. Jeho kouzlo nyní poprvé v...

Nový fotbalový stadion bude na výstavišti, rozhodlo Brno. Slíbilo i velodrom

Hořkosladká zpráva míří od vedení Brna k fotbalovým fanouškům, kteří už roky marně vyhlížejí nový, důstojný stadion....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...