Boskovické letní kino čeká obnova. Plot i střecha za 21 milionů

  14:14aktualizováno  14:14
Boskovičtí radní schválili velkou obnovu letního kina. Věří, že lepší zázemí pro účinkující i diváky naláká pořadatele akcí. Boskovický přírodní amfiteátr v těsném sousedství místního zámku je největším letním kinem v České republice.

Boskovické letní kino se stalo součástí hudebního festivalu pro židovskou čtvrt ve městě. (Ilustrační snímek) | foto: Jana Soukupová, MF DNES

Promítací plátno bylo svého času největším ve střední Evropě. Jenže unikátní areál, který loni oslavil padesátiletý provoz, chátrá. Odstranit už se musela asi třetina lavic původně pro celkem 2 600 diváků. Uvažovalo se i o zrušení areálu. Vedení města ale nyní chystá projekt na jeho obnovu.

"Areál už je v takovém stavu, že se musí buď opustit a zbourat, nebo je třeba uvolnit velké peníze do údržby a oprav. Postupně odcházejí lavice a další zázemí. Bourání by přišlo asi na šest milionů korun, ale to nechceme. Strašně rádi bychom kino měli opravené. To by mohlo zajistit také lepší využitelnost," doufá starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek (ODS).

Několikaleté debaty o obnově letního kina postrčily paradoxně plány na přestavbu městské knihovny. Projekt za 50 milionů korun chce využít prostory po bývalé prodejně O2 na třídě Kapitána Jaroše.

"Když se připravovala studie knihovny, firma přidala i studii na rekonstrukci letního kina. V ní je obsažené scelení prostoru jeviště i hlediště, které by nově mělo pojmout 1 100 diváků, ale také vybudování obslužných prostor pod promítací plochou. Tam by se dostavěl jakýsi rohlík, který by kopíroval tvar promítací plochy, a v něm by vznikla pokladna, šatna, sklady, prostory pro umělce, ale také třeba veřejné toalety. Ty současné totiž už kapacitně nevyhovují," popisuje Oldřich Kovář, ředitel Kulturních zařízení města Boskovice (KZMB), které kino provozují.

Jak se bránit dešti

Amfiteátr by se měl dočkat i zastřešení. "Navržených je několik variant, typově jde o konstrukce s použitím textilního zastřešení tak, aby nepršelo na účinkující a diváky a přitom to umožňovalo provoz letního kina," plánuje Kovář.

Největší v Česku

Letní kino v Boskovicích je největší v zemi. Funguje od roku 1960. Přírodní amfiteátr za tu dobu prošel jen udržovacími pracemi, nyní potřebuje generální opravu. Radní proto schválili plán, podle kterého se kino dočká oprav za 21 milionů korun. Nově získá zastřešení, oplocení, zázemí pro účinkující i diváky. Těch areál původně pojal 2 600, po obnově nabídne místa k sezení pro 1 100 lidí.

Areál, který je nyní kromě promítání filmů využívaný k několika koncertům ročně, různým happeningům nebo při každoročním Festivalu pro židovskou čtvrť, by se měl také dočkat oplocení. Právě to, že chybí, je podle vedení města jedním z důvodů, proč někteří organizátoři nemají o prostor zájem.

V sousedství plátna by se měly objevit i nové herní prvky pro děti. "Čekáme teď na studii, jak prostor lépe komerčně využít, KZMB ji má předložit nejpozději do pololetí. Podle toho se bude plánovat rekonstrukce. Dělat se musí v etapách, chceme, aby bylo jasné, jak areál využít, a podle toho i s čím začít," dodává Dohnálek.

Letní kino se začne obnovovat zřejmě nejdříve po novém roce. Postupně, podle toho, jak se radnici podaří zajistit peníze.

Fungovat ale bude dál. "Můžeme dál převážet dataprojektor s DVD. Unikát je vůbec to, že letní kino pořád žije. V době, kdy jiná kina hlásí pokles návštěvnosti, máme nárůst o 10,5 procenta," upozorňuje Oldřich Kovář.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Další z rubriky

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz