Letecký navigátor vyřezal unikátní betlém plný příběhů. I s kardinálem

  18:30aktualizováno  18:30
Je to celorepublikový unikát. Boskovický betlém Jaroslava Koutného je jediný v zemi, v němž má každá postavička svou předlohu v reálu. Nechybí boskovický rodák kardinál Špidlík či malíř Otakar Kubín. K betlému jeho autor napsal i knihu, „životopis“ všech postaviček a dobový popis města.

Boskovický betlém Jaroslava Koutného je od 8. prosince až do 10. ledna k vidění v Muzeu regionu Boskovicka. Postavičky vyřezané podle reálných postav popisuje kniha Boskovice, můj betlém i audionahrávka. Vyřezával je devět let. | foto: Pavla Komárková, MF DNES

Skutečné příběhy lidí, kteří žili v Boskovicích ve 30. a 40. letech 20. století ožívají i po desítkách let. Koutný ztvárnil své příbuzné a kamarády z dětství i místní postavičky, které si řada pamětníků z Boskovic ještě vybaví.

Kromě Marie, Josefa a Jezulátka nebo kardinála Tomáše Špidlíka tak v kulisách boskovické synagogy i místních kostelů či kapličky na Bělé nechybí například starý Havrda, hospodský Špidla, pan profesor Wolf v roli krále Melichara nebo učitel Ťok coby pastýř, s těmi všemi se Jaroslav Koutný během dětství v Boskovicích potkal.

„Někteří autoři do betléma umisťují pár reálných postav, že by ale všechny měly svůj předobraz, to nikde jinde nemáme,“ potvrzuje Petra Jahnová, správkyně depozitáře Třebechovického muzea betlémů, v jehož sbírkách je kromě toho boskovického asi 450 dalších betlémů z papíru, slámy či keramiky.

Koutného dílo teď ale východočeské Třebechovice opustilo a od čtvrtka 8. prosince si jej zájemci mohou prohlédnout v Muzeu regionu Boskovicka.

Z truhláře se stal letecký navigátor. Až pak betlémář

„K jeho vytvoření mě vlastně vedla touha po Boskovicích, vzpomínal jsem, jaké bylo moje dětství,“ vysvětluje dnes šestaosmdesátiletý Jaroslav Koutný, jehož hned po narození vychovávali prarodiče.

Fotogalerie

V malé místnosti v Bílkově ulici v boskovické židovské čtvrti s nimi bydleli i čtyři strýcové a tři tety. Matka žila jinde, otce nikdy neviděl. Ani Koutný ale v Boskovicích nezůstal dlouho, v roce 1948 se přestěhoval za prací na Ostravsko a později do Prahy. Z vyučeného truhláře se stal voják z povolání, celý život pracoval jako letový dispečer.

„Na vojně se ukázalo, že jsem schopný v navigaci, letadla v potížích jsem uměl zaměřit a případně navést až na letiště. Na rozdíl od kolegů jsem uměl číst telegraf bez toho, abych si zprávy nejdřív psal a pak teprve překládal, rovnou jsem odpovídal. Tak jsem u toho už zůstal,“ vysvětluje důvod svého stěhování do Prahy.

„Pomáhal jsem třeba navádět, když z Brna vezli do Střešovic po autonehodě Vlastu Chramostovou, Praha neuměla najít spojení, tak to přehodili na mě,“ vzpomíná a cituje rozhovor záchranářů. Paměť mu slouží dokonale.

Vzpomínky plné detailů i podivín na špuntech

O každé z více než čtyřiceti postaviček vysokých 10 až 16,5 centimetru umí Koutný vyprávět do nejmenšího detailu, zpaměti recituje i básničky, které k postavám i místům v Boskovicích skládal.

„Tohle je třeba Vojtíšek ‚na pate‘, co měl vlasy až na paty, vysokoškolský profesor, chemik a biolog, který se zbláznil. Chodil po městě v oplechovaném plášti a kvůli strachu z bakterií nikomu nepodal ruku. Boty měl na špuntech, aby nechodil po zemi, a všechno si podával podávátkem na okurky,“ vzpomíná Koutný.

V betlému je ztvárněný i sám autor coby malý chlapec s letadélkem. „Vyráběli jsem si je před válkou jako kluci a hráli si na to, jak se postavíme Němcům. Já jediný jsem ale uměl vyrobit vrtuli, která se i točila, díky tomu jsem hodně vydělal, dávali mi za ni patrony, knihy nebo třeba chleba s máslem, to byla velká vzácnost,“ vzpomíná Koutný.

Před rokem si splnil sen a vrátil se do rodných Boskovic. A se svým dílem se tam sejde po letech „pod jednou střechou“. Poslední den před návratem do Třebechovic, 10. ledna, se totiž betlém přesune do zdejšího domova pro seniory, v němž šestaosmdesátiletý autor žije.

Do té doby se na něj ale chystají do muzea podívat místní pamětníci i školy.

„Pan Koutný betlém doplnil i o audionahrávku, na níž předčítá ze svého deníku, popisuje tehdejší řemesla, tradice i dětské hry. To vždy děti zajímá, sednou si na zem a posloucháme,“ popisuje ředitelka Muzea regionu Boskovicka Dagmar Hamalová.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

Byla jsem rozhodnutá, že neuroním ani slzu, vzpomíná vězeňkyně gestapa

Zdena Zajoncová v rodné Ostravě se skupinou přátel vylepovala plakáty...

V Česku už zřejmě žijí pouze dvě pamětnice, které prošly ženským vězením gestapa v Brně. Minulý týden se v brněnské...

Ohňostroj v Brně letos odpálí také Filipínci, soutěžit budou jen tři týmy

21. ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis zahájilo na brněnské...

Už za dva měsíce se můžou lidé v Brně těšit na první ohňostroj z letošní přehlídky festivalu Ignis Brunensis. V...

Změny v přírodě mohou pozorovat i laikové, vědci je zvou do projektu

Zapojit se do projektu Fenofaze.cz může kdokoliv, kdo má rád přírodu a dokáže...

Kde jsou které pyly aktivní a na jakém poli se vyskytují škůdci? I to se dá zjistit díky monitoringu vývojových fází...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz