Pořádný liják, který by města očistil, je v nedohlednu. "Nějaké srážky očekáváme v pátek a možná i v sobotu, ale od neděle bude zase spíše slunečné počasí," uvedl brněnský meteorolog Milan Šálek.
Mikroskopický prach škodí více než "běžný" prach, který bývá v ovzduší viditelný pouhým okem. Do těla se s malými částicemi mohou dostat těžké kovy a rakovinotvorné látky.
"Zvýšené hodnoty takzvaných prachových částic PM 10 (menších než setina milimetru - pozn. red.) v -posledních dnech zaznamenaly naše měřící stanice například ve Svatoplukově ulici a u Pisáreckého tunelu," uvedl vedoucí odboru životního prostředí brněnského magistrátu Martin Vaněček.
Slavkovští kropí, Vyškov prodal cisternu
Nepráší se však jen v Brně. "I tady je ho nyní hodně, ze silnic i staveb, a už zvažujeme, co s ním. Jestli nezačneme kropit silnice," uvedl ředitel slavkovských Technických služeb Radoslav Lánský.
Zatímco Slavkov na to má alespoň malý kropící vůz a vlastní studnu, mnohá jiná města "pošplíchat" silnice nemohou, jejich technickým službám na to chybí technika. Přitom jde o účinný způsob, jak hodnoty škodliviny ve vzduchu snížit.
Například Technické služby Vyškova cisternu s kropičkou před třemi lety dokonce prodaly. "Čistíme město podle smlouvy, která byla uzavřená v roce 2005 a žádné další požadavky jsme od té doby nedostali. A kropení ulic v ní obsaženo není," uvedl ředitel služeb David Olejníček.
Přidal se prach z Aljašky
Také Ivo Zbořil, jednatel společnosti Tespra, která čistí Hodonín, říká, že na kropení ulic nemají techniku. "I když někdy by to bylo vhodné," připouští Zbořil.
Aby prachu nebylo málo, dostal jih Moravy stejně jako zbytek světa nedávno další příděl z aljašské sopky Mount Redoubt.
"Zvýšené množství prachu v ovzduší zaznamenaly stanice v celém Česku a i na jižní Moravě. Z analýz vyplynulo, že byl vulkanického původu a přenesl se atmosférou až nad Evropu," říká Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.