Obyvatelka domu ve Vlhké ulici 26 ještě v úterý netušila, že neobnovení nájemní...

Obyvatelka domu ve Vlhké ulici 26 ještě v úterý netušila, že neobnovení nájemní smlouvy s firmou Dolfin R.E. – Zábrdovice 1 je pro ni a její rodinu hrozbou. V podobné situaci se ocitlo hned několik rodin v Brně, kterým hrozí vystěhování. (1.11.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stovkám chudých lidí v Brně hrozí, že po Novém roce skončí na ulici

  • 151
Desítky chudých rodin, často s malými dětmi, v zimě na ulici. Takový scénář se rýsuje v Brně. Firma Dolfin R. E. - Zábrdovice 1, která vlastní osm domů se 117 byty v ulicích kolem Cejlu, ve čtvrti přezdívané brněnský Bronx, se rozhodla většině sociálně slabých rodin po Novém roce neprodloužit smlouvy.

Kolik lidí celkem přijde o bydlení, není dosud jasné. Podle odhadů sociálních pracovníků může jít na přelomu roku asi o tři sta lidí, hlavně Romů, na jaře pak zřejmě přibudou další desítky. Tak velké množství lidí na ulici najednou je obrovský problém.

„Správce domu nám oznámil, že neprodlouží tříměsíční nájemní smlouvu, protože dům koupil nový majitel. Chce jej opravit a udělat tu kanceláře a byty. Neprodloužení nájmu se týká všech rodin v domě. Nikdo z nich neví, kam půjdou,“ popsala žena, která žije se čtyřmi dětmi v domě ve Vlhké ulici několik let a byt si opravili za desetitisíce korun z vlastního.

Za stopatnáctimetrový byt platí včetně energií skoro 17,5 tisíce korun měsíčně.

Rodině, která si přála zůstat v anonymitě, se podařilo sehnat jako jediné z domu, kde je celkem devatenáct partají, městský byt, takže na ulici nezůstane. Musela se ale zapsat do pořadníku jako všichni ostatní a předem složit tři měsíční nájmy.

Situaci se snaží co nejrychleji vyřešit pracovníci magistrátu. „Většina těch lidí nedosáhne kvůli diskriminaci na běžné bydlení. Romské rodině trvá průměrně rok sehnat klasické komerční bydlení, i když na ně má. Zbývá jim tak jít k příbuzným, na ubytovny nebo do azylových domů. Ty jsou ale plné,“ uvedla Renata Haráková z oddělení sociálního začleňování brněnského magistrátu.

Nejsou volné sociální byty

Město stále nemá žádnou oficiální zprávu, že majitel hodlá vystěhovat tak velké množství lidí.

„Odeslali jsme dopis se žádostí o schůzku, zatím ale nemáme žádnou reakci,“ řekl zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund (Žít Brno).

Podle něj nemá město žádné volné byty, které by mohlo lidem bez přístřeší nabídnout. Situaci potvrzují všichni, kteří se sociálně slabými dlouhodobě pracují.

Kristýna Fuchsová, právnička z organizace Drom, říká, že vlastník drží nájemníky permanentně v nejistotě, zda jim smlouvu, kterou opakovaně prodlužuje po třech měsících, znovu obnoví.

„Jen na Vlhké 20 bydlí deset rodin, což představuje 50 až 60 lidí, třetina z nich jsou děti. Klienti jsou v zoufalé situaci, od července se snaží od správcovské kanceláře Dolfin R. S. získat podrobnější informace, ale ta jim odmítá cokoli sdělit. Majitel s nimi také nekomunikuje,“ popsala Fuchsová.

Radnice městské části Brno-střed, kde domy stojí, může pomoci jen jednotlivcům, protože podobně jako město nemá žádné volné sociální byty.

„Potvrzeno máme zatím vystěhování u tří domů na Vlhké ulici. O problému víme, v rámci našich omezených možností děláme maximum, ale jsme schopní řešit situaci jen u jednotlivých rodin, ne u všech,“ sdělil David Oplatek (SZ), radní Brna-střed pro sociální věci.

Podobné vystěhovávání sociálně slabých rodin z širšího centra Brna není nic nového, probíhá několik posledních let a z dlouho zanedbaného ghetta se stává lukrativní čtvrť. Podle Oplatka je problém právě v tom, že by šlo o tolik lidí najednou.

Stopy vlastníka firmy vedou do Amsterodamu

Rozklíčovat, kdo je opravdovým vlastníkem firmy Dolfin R. E. - Zábrdovice 1, která vlastní od roku 2006 osm domů v ulicích Vlhká, Stará, Bratislavská a Francouzská, prakticky není možné.

Podle údajů v obchodním rejstříku ji asi před měsícem koupila firma Fidurock Brno. Tu vlastní nizozemský holding Fidurock Private Equity Participations B. V. se sídlem v Amsterodamu. Obchoduje s nemovitostmi a na finančních trzích. V České republice ale nepodniká dlouho, od minulého roku.

Kdo za společností z daňového ráje stojí, je složité zjistit. Telefon v pražské centrále nikdo nezvedal. Že ale existuje personální propojení s předchozími vlastníky brněnských domů, napovídá to, že jednatelem brněnské pobočky je Vladimír Loukota.

Ten podnikal s francouzskými jednateli Dolfinu Zábrdovice Raphaëlem Boussierem a Charlesem De Giraud D’Agayem. Vlastnická struktura vzájemně propletených firem končí v Lucembursku a na Kypru. D’Agay je navíc menšinovým spolumajitelem firmy Letiště Brno, která provozuje tuřanské mezinárodní letiště.

Domy jsou v havarijním stavu kvůli nájemníkům, říká správce

Loukota také koupil firmu Bytováspráva.cz od Jiřího Sedláka ze správcovské firmy Dolfin R. S., která se dosud o domy starala. Sedlák ale tvrdí, že tu také nedávno prodal, ačkoli v obchodním rejstříku žádný takový záznam neexistuje.

„Nemám žádnou vazbu na nového majitele nemovitostí Fidurock, nevím, kdo v té firmě sedí. Svoji správcovskou firmu jsem prodal. Komu? Fidurocku,“ uvedl v rozhovoru s redaktorkou MF DNES.

Doplnil, že majitel může s nájemníky nakládat podle uzavřených smluv, které jsou na tři měsíce. „Ať předvedou svoji platební morálku. Všechny domy jsou v havarijním stavu a je to způsobené těmito nájemníky,“ dodal Sedlák.