Ukliďte si na dvorku, hrozí povodně, varují vodohospodáři

  7:00aktualizováno  7:00
I když mrazy ještě definitivně nepolevily a o víkendu má přijít další ochlazení, vodohospodáři už nyní varují všechny, kteří žijí v okolí řek nebo na jejich březích mají zahrádky. Volně ležící nářadí nebo dřevo divoká voda lehce odnese, a pod mosty se pak budou zbytečně tvořit překážky.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

"Radíme všem, aby bez ohledu na zimní počasí z břehů a blízkosti toků odklidili vše, co tam nepatří, od hromad dřeva až třeba po šopy nářadí. Hrozí totiž, že se při tání zvýší hladina a voda věci odnese a u mostů či v zúžení toků se z toho stane bariéra," vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

S úklidem by se podle ní mělo začít hned. Až se voda z břehů skutečně začne vylévat, bude už pozdě. Vyhnout by se díky tomu mohli lidé při tradičních jarních povodních větším škodám, než je nutné.

Pytle s pískem a hlídky na problematických místech

Že není nepřiměřeně brzy, vědí hlavně tam, kde se řeky z břehů vylévají pravidelně. Na řadě míst už proto výzvu vodohospodářů poslechli. Jinde se na podobné akce chystají.

"Už minulý týden jsme měli zasedání základní i záložní povodňové komise, udělali jsme prohlídku okolí řeky a zjistili jsme problémy, hlavně co se týká pevných překážek. Třeba u jezů jsme se domluvili s majiteli, jakým způsobem to budou udržovat," popisuje starosta Oslavan Vít Aldorf.

Z místních, kteří bydlí poblíž řeky Oslavy, už také sestavili hlídky. Ty budou výši vodní hladiny hlídat. Město se také letos s ohledem na mimořádné sněhové zásoby dovybavilo. A utratilo desetitisíce korun.

"Nakoupili jsme asi tisícovku dvoukomorových protipovodňových pytlů, plničku pytlů i agregáty k čerpadlům a navezli jsme také písek, tak abychom mohli operativně postavit hráze na místech, kde hrozí vylití," vyjmenovává Aldorf.

Město už také zkontaktovalo všechny podnikatele, kteří mají techniku použitelnou při povodních, nebo obchodují třeba s kameny použitelnými na hráze.

K úklidu dvorků vyzývá radnice i na internetu

Napilno už mají také jinde. Například v Adamově město na svých webových stránkách všechny vyzvalo, aby okolí řek vyčistilo. A radnice aktualizuje i seznamy zdejších podnikatelů a jejich zaměstnanců, kteří mají poblíž řeky Svitavy výrobní areály nebo kanceláře.

"Zásoby sněhu i vody v povodí jsou značně vysoké, kdyby nastala situace, že to začne tát a do toho pršet, tak se to u nás vylije. Zatím sice taje jen přes den a v noci to vždy zamrzne, může se to ale změnit. A tahat dřevo od řeky s partou chlapů po kolena ve vodě, to je pozdě," potvrdil starosta Adamova Jiří Němec.

Upozornění se radnice chystá zveřejnit i v místním tisku, podnikům pak bude výzvu rozesílat i přímo do schránek, aby hasiči i povodňová komise měla při záplavách na všechny aktuální kontakty.

"Teď bude záležet na každém, jak vážně varování vezme a jak k úklidu břehů přistoupí. Sankce udílet nebudeme a volné zaměstnance, kteří by vše obcházeli a kontrolovali, nemáme," vysvětluje Němec.

Přístupu místních se ale třeba v Jevišovicích neobávají. Možná i proto, že tam lidé ve velké většině na rozdíl od Adamova mají své domy přímo v záplavové zóně.

"Břehy určitě čistit budeme, jsme nachystaní, že je projdeme a podíváme se, zda tam nejsou nějaké překážky, třeba popadané kmeny. Upozornění budeme vysílat rozhlasem a dáme ho i na internet, lidé to naštěstí většinou už chápou a znají a potíže s harampádím na břehu nemíváme," popisuje Pavel Málek, starosta Jevišovic, ve kterých s povodněmi bojují pravidelně každý rok.

"Jak říká hrázný, stačí, abychom lidi upozornili, že si mají vytáhnout necky," směje se.

Záplavám pomůže předejít i vhodná regulace

Vodohospodáři přesto jen na místní nespoléhají. Jejich pracovníci problematická místa, kde se toky vylévají nebo se zde při tání hromadí ledové kry, nyní obcházejí.

"Kontrolují to několikrát týdně. Někde navíc pomohla regulace. Třeba na Svratce, do které jsme upouštěli teplejší vodu z Víru, díky vhodné manipulaci led, který zde dělal potíže, letos vůbec není," pochvaluje si mluvčí Povodí Jana Kučerová.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Najdete na iDNES.cz