Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

  13:19aktualizováno  13:19
Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních vedrech se však s nedostatkem kyslíku potýká stále více vodních ploch. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně proto zkoumají, jak rozsáhlé úhyny ryb předpovídat.

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka. Vědci se snaží naučit předpovídat, proč v některých rybnících dochází k hromadným úhynům ryb, a v jiných ne. | foto: Mendelova univerzita

Pětiletý projekt má objasnit právě příčiny vzniku kyslíkových deficitů v rybnících v závislosti na podmínkách prostředí.

Základní princip je jasný – čím vyšší teplota, tím méně kyslíku pro ryby. Nedostatek způsobuje většinou příchod fronty a souvisí se změnou tlaku a absencí světla.

„Z toho plyne omezení fotosyntézy primárních producentů, což jsou zejména sinice a řasy. Poté nastává úhyn ryb,“ vysvětluje Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity.

Ale proč ryby čeká smrt třeba jen v jednom ze tří obdobných rybníků? „Náš úkol je zmonitorovat co nejvíce parametrů, dát je do souvislosti s úhyny a zjistit, jestli kromě klimatu existuje něco, co je způsobuje,“ říká Kopp, jenž vede dvacetičlenný tým vědců, kteří sbírají data z 50 rybníků v různých krajích.

Některé druhy v čím dál teplejších rybnících nepřežijí

Někde se problém pravidelně opakuje. Souviset to může se znečištěním, protože menší toky vysychají a do rybníků tak teče třeba jen voda z čistíren odpadních vod, která je bohatá na živiny.

S tím souvisí i větší výskyt sinic. „V okamžiku, kdy přijde fronta a zastínění, omezí i na několik dní fotosyntézu a v rybničním ekosystému nastane kolaps,“ podotýká Kopp.

Podle něj by už za pár let mohla vzniknout předpovědní mapa s vazbou na předpověď počasí. Na základě ní pak bude možné odhadnout úhyn ryb.

„Nezabráníme mu, ale rybníkáři získají možnost ztráty zmírnit. Něco mohou odlovit, aby rybníku ulehčili, a ryby přesadit jinam. Nebo třeba aspoň zastavit krmení,“ přemítá Kopp.

Zvyšující se letní teplota vody bude podle jeho mínění pro některé ryby smrtelná. „Například chov lososovitých a síhovitých ryb v rybnících do padesáti let skončí právě kvůli vysokým teplotám. Kaprovité ryby vydrží více,“ dodává.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Další z rubriky

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz