Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Už žádné další úhyny ryb, pomoci mají měřice kyslíku i výzkum univerzit

  10:18
Síť speciálních měřičů obsahu kyslíku ve vodě, důkladnější technologie v čistírnách odpadních vod, ale i krajinné úpravy a speciální výzkum univerzit. To vše má zabránit tomu, aby se opakoval masivní úhyn ryb, jaký nastal v létě na Dyji pod novomlýnskými nádržemi.
Rybáři lovili z Dyje na Břeclavsku tuny ryb, které uhynuly kvůli nedostatku...

Rybáři lovili z Dyje na Břeclavsku tuny ryb, které uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. (27.7.2022) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sérii opatření obsahuje takzvaný Dílčí plán povodí, jejž vytvořilo Povodí Moravy a který již prošel schválením kraje. Kdyby se však všechny návrhy měly uskutečnit, bude to stát miliardy korun.

Obsáhlý dokument se zabývá nejen povodím Dyje, ale i Moravy a dalších jihomoravských toků.

„Popisuje současný stav, možný vývoj do budoucna a navrhuje opatření, díky kterým by se dalo předejít jakýmkoliv negativním dopadům,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec (Piráti).

Rybáři lovili z Dyje na Břeclavsku tuny ryb, které uhynuly kvůli nedostatku kyslíku. (27.7.2022)

Opatření se týkají například sinic, jimž vyhovuje vysoký obsah fosforu v tocích. Do nich se dostává přes čistírny odpadních vod, jež jej odstraňují nedostatečně.

Ostatně byl to právě i vysoký obsah fosforu, který vytvořil ideální podmínky pro rozvoj sinic při letní ekologické katastrofě na Dyji. Sinice pak spotřebovaly veškerý kyslík a rybáři následně museli vylovit více než čtyři desítky tun mrtvých ryb.

Z monitoringu, jejž Povodí Moravy provedlo v letech 2018 až 2020, vyplývá, že pouze 3 ze 106 přirozených vodních útvarů v dílčím povodí Dyje vyhovují co do obsahu fosforu stanoveným parametrům. Jsou to tedy necelá tři procenta. V návrhu tak je vybavení čistíren dokonalejším systémem.

„Povodí Moravy volá po výrazném zpřísnění limitů pro fosfor do vodních toků už více než dvacet let. Dokud budou obsahovat vysoké množství těchto živin, bude zejména v teplých a suchých obdobích s nízkým průtokem docházet k přemnožení sinic i k výše popsaným jevům,“ naznačuje mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, že při nečinnosti se úhyny mohou opakovat.

„Předcházet se v současnosti těmto situacím nedá. Spíše musíme počítat s tím, že jich přibude. Může za to klimatická změna, benevolentní limity na čištění odpadních vod, především pro fosfor, a další faktory. Pokud dojde k rozvoji vysoké biomasy sinic, už s tím nic moc nejde dělat,“ sdělil ve svém vyjádření Radovan Kopp z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně.

K úhynům pak podle něj dochází většinou při kombinaci více faktorů, jako je vysoká teplota vody, vysoká biomasa sinic, delší období vysokých teplot vzduchu a slunečného počasí, což byl ostatně případ právě na Dyji. Nicméně spouštěčem může být i jiná změna počasí.

Pomůžou peníze od státu?

Jihomoravský kraj se přesto ve spolupráci s vodohospodáři, rybáři a univerzitami chce pokusit dalším úhynům zabránit. Jisté už je, že stav kyslíku v úseku Dyje od novomlýnských nádrží po Břeclav pohlídají měřicí přístroje.

„Povodí Moravy a Moravský rybářský svaz společně osadí jeden měřicí přístroj a do budoucna bychom chtěli přidat minimálně jeden až dva další,“ potvrzuje náměstek hejtmana Dubec.

27. července 2022

Vysoké školy by pak měly dostat na starost výzkum vodních poměrů a navrhovat řešení, jak toky udržet čistější. „Kraj ani Povodí Moravy na všechny tyto projekty samozřejmě nemají peníze. Jsme odkázáni na státní a evropské zdroje,“ podotýká Dubec.

Jednat o tom chce s ministerstvem životního prostředí, kde se ovšem v tuto chvíli řeší výměna šéfa resortu. Dosavadní ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) končí a má ji nahradit spolustraník a dosavadní náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Dubec věří, že ministerstvo by mohlo právě oblast výzkumu vod prosadit jako téma pro Technologickou agenturu ČR. A ta pak vypíše dotační program, kam se vysoké školy přihlásí.

„S ministerstvem budeme řešit také rozšíření měřicích stanic na co největší množství řek v povodí Moravy. Bude to stát nemalé peníze, navíc se o tato zařízení musí někdo starat,“ naznačil náměstek hejtmana, jaká témata chce s novým ministrem probírat.

Povodí dál zajímá policii

Dění okolo Dyje momentálně sledují také policisté. Místní rybář totiž v létě podal na Povodí Moravy trestní oznámení.

„Na případu intenzivně pracujeme, v této fázi prověřování však nemůžeme sdělovat žádné další informace,“ uvedl mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Masivním úhynem se již zabývala i Česká inspekce životního prostředí, která však na straně vodohospodářů neshledala žádné pochybení.

Rybáři z Břeclavska za příčinu úhynu označili provoz malé vodní elektrárny na Nových Mlýnech. Tvrdí, že kdyby se zastavila a část průtoku se pustila do koryta střikem, voda by se díky vysokému proudu zchladila, napěnila a okysličila.

To Povodí Moravy i s odstupem času odmítá a potvrdily to také expertizy, jež si vyžádalo.

„Okysličování vody či provoz malé vodní elektrárny podle vyjádření odborných autorit představuje pouze vedlejší vlivy. Okysličování vodního sloupce prostřednictvím výrazného vypouštění vody z vodní nádrže Nové Mlýny je navíc v suchých obdobích dlouhodobě neudržitelné, protože tím výrazně klesá hladina vody v nádrži a zhoršují se podmínky pro vodní živočichy a na vodu vázaná společenstva ve vodní nádrži,“ podotýká Chmelař.

Ke druhému úhynu ryb navíc došlo v době, kdy již byl průtok v Dyji z Nových Mlýnů nadlepšován i řešením mimo elektrárnu.

„Případnému dočasnému omezení provozu malé vodní elektrárny jakožto kroku, který může dílčím způsobem přispět ke zlepšení situace, se nicméně nebráníme, pokud analýza úhynů prokáže, že tento způsob bude efektivní a bude mít opravdu smysl,“ poznamenává Chmelař.

Jak již dříve uvedl Jiří Ryšánek z Moravského rybářského svazu, obnova početnosti ryb na Dyji je na několik let.

„A ještě delší dobu potrvá, než dorostou do takzvaných trofejních velikostí, kterými byl tento úsek proslulý,“ uvedl s tím, že významnou roli pro skladbu a četnost rybího společenstva mají v tomto místě na Dyji novomlýnské nádrže, odkud při vyšších průtocích migrují ryby všech velikostí.

  • Nejčtenější

Po Pohlreichem zostuzené Bohémě není o provoz restaurace v suterénu divadla zájem

Už více než měsíc mají brněnští radní k dispozici nabídky zájemců o prostor pod Janáčkovým divadlem, kde svého času fungovala restaurace Bohéma, negativně proslulá pořadem Ano, šéfe! se Zdeňkem...

4. října 2024  9:53

Za úniky z policejních spisů odsoudili deset lidí. I vyšetřovatele NCOZ či celníka

Skoro po dvou letech od zahájení řízení Krajský soud v Brně vyhlásil rozhodnutí v kauze rozsáhlého úniku informací z policejních spisů. Obžalováno bylo původně 28 lidí, u desítky z nich dnes soud...

1. října 2024,  aktualizováno  13:23

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Litvínov poprvé padl, nestačil na Pardubice. Sparta otočila, slaví i Třinec

Až v osmém kole hokejové extraligy Litvínov poprvé zaváhal, Pardubicím podlehl 1:3. Mladá Boleslav padla v dobře rozehraném duelu se Spartou 1:2, Třinec porazil Liberec 6:3. Karlovy Vary si poradily...

4. října 2024  16:50,  aktualizováno  21:02

Ulicí, kde se složitě vyhýbají auta, plánuje Brno vést novou tramvajovou trať

Dvě auta se na úzké silnici v části Šumavské ulice v Brně někdy jen stěží vyhnou. A když tam ve špičce jeden směr na chvíli zablokuje odstavená dodávka přepravní firmy, je potíž daleko větší. Právě...

2. října 2024  5:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šofér se řítil z Kuřimi do Brna rychlostí i dvou set kilometrů. Pak naboural

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům pětačtyřicetiletý řidič šedé Škody Octavie, který se chtěl v pátek u Kuřimi vyhnout silniční kontrole. Místo, aby zastavil, šlápl na plyn a ujížděl...

6. října 2024  15:37

Žabiny a Euroliga: strmě vzhůru, ružomberské trauma, titul i ruské hrozby

V Eurolize, do které se v úterý po devíti letech vrací, zažily basketbalistky brněnských Žabin mnohé. Do její kroniky se zapsaly nejen titulem v roce 2006 a uspořádáním dvou finálových turnajů, ale...

7. října 2024  16:53

Nejvyšší památný strom Moravy roste nedaleko Brna, modřín se tyčí nad lesy

Kolik měří unikátní památný modřín se třemi kmeny v Moravském krasu poblíž Adamova? Roky existují jen dohady, arboristé jim ale učinili přítrž a na vrchol stromu i s metrem vyšplhali. Nelehký výstup...

7. října 2024  15:06

Vojákům pleteme sítě do zákopů až šest hodin v kuse, líčí pomoc Ukrajinci v Brně

Aktivity skupiny ukrajinských uprchlíků v organizaci Stand With Ukraine Brno se i po více než dvou a půl letech trvajícího konfliktu stále rozšiřují. A není to jediná komunita, která se zaměřuje na...

7. října 2024  12:43

Dluhy, rozbité věci, pochyby? Na paniku je času dost, vzkazuje kouč Zbrojovky

Fotbalisté Zbrojovky Brno vstupují do nadcházející reprezentační přestávky po sobotní domácí remíze 2:2 s Vlašimí na 14. příčce druhé ligy, tedy první nesestupové. Jejich trenér Jaroslav Hynek si pak...

7. října 2024  11:46

Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů

Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Legendární erotický film Emanuela se po 50 letech dočkal předělávky

Když se v roce 1974 objevil film Emanuela se Sylvií Kristelovou v hlavní roli, vzbudilo to pozdvižení. Explicitní...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...