Účastník průvodu v Brně je u soudu kvůli tričku s mečem a kladivem

  15:45aktualizováno  15:45
Městský soud v Brně otevřel případ dvaatřicetiletého Lukáše Stoupy. Tomu hrozí až tři roky vězení za to, že na loňském prvomájovém pochodu Brnem měl na sobě tričko se symbolem ozubeného kola s překříženým mečem a kladivem. Stejné znaky používali ve dvacátých a třicátých letech někteří nacisté.

Prvomájový pochod pravicových extremistů Brnem. | foto: Ondřej SurýMF DNES

Dvaatřicetiletý Stoupa je obžalován z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

"Při shromáždění měl na sobě červené tričko se symbolem bílého ozubeného kola s černou výplní a s vyobrazením překříženého rudého meče a kladiva, což je symbolika užívaná soudobou neonacistickou scénou," vysvětlila mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Znak odkazuje na nacistické Německo, tvrdí znalec

Politolog Miroslav Mareš již dříve uvedl, že zkřížený meč a kladivo je symbol Černé fronty, která se ve třicátých letech zformovala z členů NSDAP, kteří v některých otázkách oponovali Adolfu Hitlerovi. Na nacistické Německo ve svém posudku odkazoval i soudní znalec a odborník na extremismus Ivo Svoboda. 

Symbol kladiva a meče

Symbol překrývaného kladiva a meče (Hammer und Schwert), zpravidla rudý na černé vlajce, byl ve dvacátých letech užíván levicovým křídlem NSDAP vedených bratry Gregorem a Otto Strasserovými. Znak představoval spojení vojáků a dělníků. Symbol používala i neonacistická antisemitská organizace Bojové společenství revolučních nacionálních socialistů a také uskupení Černá fronta, která znak kombinovala s hákovým křížem.
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Ten upozornil, že i když ozubené kolo nemusí být vždy symbolem neonacismu, soudobá neonacistická scéna je používá. Jeho zobrazení na tričku při oslavách svátku práce pak podle něj mělo jasně deklarovat příslušnost k této skupině lidí.

Stoupa u soudu přiznal, že tričko na shromáždění měl. Se závěry znalce, kterého jeho advokát Petr Kočí označil za podjatého, však nesouhlasil. "Trváme na tom, že symbol, který obžalovaný použil, není nezákonný. Respektive obžalovaný o této protizákonnosti přinejmenším nevěděl," uvedl Kočí. Stejný advokát hájí i další extremisty. Znalce Michala Mazla nedávno označil v jiné kauze za podjatého, protože je prý židovského původu (více zde).

Soudce Michala Kabelíka se obžalovaný Lukáš Stoupa snažil přesvědčit, že symbol meče a kladiva na nacismus vůbec neodkazuje. Tvrdil, že znak používali lidé kolem politika Otty Strassera, který se stavěl proti Hitlerovi. Svoboda však Strassera opakovaně označil za nacistu, jeho odchod z NSDAP pak za vnitrostranické neshody.

Soud bude pokračovat na konci ledna. Očekává se, že obě strany přednesou své závěrečné řeči a soudce Kabelík vynese rozsudek.

Kvůli tričku k soudu míří další dva obžalovaní

Lukáš Stoupa není jediným z účastníků loňského prvomájového pochodu, který stanul před soudem. Kvůli tričku se symbolem ozubeného kola a meče s kladivem byly i podány další tři obžaloby.

Koncem ledna u soudu stane pětadvacetiletý muž, v případě o rok mladšího muže nebyl zatím stanoven termín hlavního líčení. U posledního, jednadvacetiletého účastníka pochodu, pak bylo trestní stíhání zastaveno, protože mu již byl udělen jiný, tvrdší trest.

Už loni v květnu soud na čtyři roky vyhostil 26letého Slováka, který své oblečení ozdobil fašistickými symboly. Za zmínku stojí zejména slovenský dvojramenný kříž s heslem "Verni sebe, svorne napred", který odkazuje na období slovenského fašistického státu.

V srpnu pak vydal soud šest trestních příkazů, kterými uložil podmínečné tresty šestici osob ve věku od 23 do 32 let. Tresty padly za transparent s nápisem "Evropo, povstaň!", který podle znalců nepřímo odkazuje na heslo nacistů "Německo, povstaň!" Tři z obžalovaných měli navíc stejná trička jako Stoupa.

Podle Gabriely Stočkové je rozhodnutí soudu v případě dvou obžalovaných pravomocné. Tři si proti trestnímu příkazu podali odpor a v jejich věci tak bude zahájeno hlavní líčení. "Tomu poslednímu se zatím nepodařilo trestní příkaz doručit," dodala mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

Brno bývalo baštou vína, jeho kvalitu u brány střežili ochutnávači

Na svahu pod brněnským hradem Špilberk ve středu 23. dubna 2014 začala po více...

Lidé postávající se skleničkou dobrého vína mezi stánky na náměstí Svobody už k Brnu neodmyslitelně patří. Na lahodném...

Ve Svitávce odmítli poskytnout bydlení pro postižené, teď se za to stydí

Svitávka na Blanensku

Jihomoravský kraj chtěl ve Svitávce letos začít budovat chráněné bydlení pro dvanáct mentálně postižených lidí. Kvůli...

Ohňostroj v Brně letos odpálí také Filipínci, soutěžit budou jen tři týmy

21. ročník mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis zahájilo na brněnské...

Už za dva měsíce se můžou lidé v Brně těšit na první ohňostroj z letošní přehlídky festivalu Ignis Brunensis. V...

Najdete na iDNES.cz