Policie obvinila bývalého majitele i nájemníky brněnského „domu hrůzy“

  11:43aktualizováno  11:43
Příběh brněnské ubytovny s otřesnými podmínkami nekončí. Kvůli vypínání elektřiny lidem policisté obvinili bývalého spolumajitele objektu Roberta Hrdinu. Další obvinění padlo proti třem exnájemníkům – i za podvod.

Dvěma stovkám chudých lidí z ubytovny v ulici Markéty Kuncové v brněnských Židenicích hrozí vystěhování. Majitel domu Robert Hrdina (uprostřed) vypnul topení, vodu a elektřinu a začal oznamovat výpovědi nájemních smluv. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatele Hrdinu policisté obvinili z neoprávněného zásahu do práva k domu, který stojí v židenické ulici Markéty Kuncové. Hrdina už oficiálně nefiguruje v žádné z firem, které dům vlastní nebo spravují, má totiž soudně uložený zákaz činnosti. Předloni v prosinci se vrátil na podmínku z vězení, kde byl kvůli praní špinavých peněz a podvodu. K domu s ubytovnou má ale zástavní právo na víc než 25 milionů korun.

Fotogalerie

„Netuším, o čem mluvíte, těžko můžeme poskytnout informace. Obraťte se na policii a jejich tiskovou mluvčí,“ odmítl Hrdina odpovědět na dotazy MF DNES.

Podle textu obvinění, které má redakce k dispozici, nájemníkům loni opakovaně během půl roku vypínal elektřinu, ačkoliv za ni zaplatili. A měl s nimi časté rozepře. V domě se v zimě netopilo ani netekla teplá voda. Kvůli tomu tam loni v březnu lidé třikrát přivolali policii.

„Většina nájemníků do protokolu uvedla, že k ničemu podobnému nedocházelo. Dokonce ani ti, kteří stáli na začátku tohoto křivého obvinění, nebyli schopní ukázat na mého manžela prstem. Jen uvedli, že o tom slyšeli. Tito křiví udavači se v nemovitosti zdržovali bez právního důvodu,“ uvedla jeho manželka Monika Hrdinová, která je jednatelkou R. Hero Property, jíž dům patří.

Firmu od loňského dubna vlastní svěřenský fond M. R. Hero Trust, kde je Hrdinová jedním ze správců.

Redaktorka MF DNES se nicméně loni v březnu při několika návštěvách ubytovny přesvědčila, že topení ani elektřina v bytech opravdu nefungovaly.

Nájemní smlouvy na jeden měsíc

Stejný paragraf jako na Hrdinu policie použila také k obvinění tří nájemníků, kteří proti podmínkám na ubytovně nejvíc protestovali.

„Dostala jsem výpověď z bytu, ale neměla jsem kam jít, proto jsem ji odmítla převzít. Zůstala jsem tam ještě několik měsíců, ačkoliv nefungovala elektřina ani voda a byl vlastně neobyvatelný. Nájem jsem dávala stranou s tím, že bude uložený v soudní úschově, kterou se ale podařilo vyřídit až začátkem tohoto roku,“ popsala Zdeňka Holcmanová, která se nakonec loni na podzim odstěhovala ke svému synovi.

Policie ji navíc obvinila i z podvodu. Pobírala totiž dávky na bydlení ještě dva měsíce poté, co jí firma R. Hero Reality spravující ubytovnu vypověděla nájemní smlouvu.

Tu jí stejně jako ostatním nájemníkům padesátky bytů prodlužovala vždy pouze o jeden měsíc. Za jednopokojové byty, v nichž neteče voda v kuchyni a kde lezou po zdech švábi a pod podlahou se hemží štěnice, platí lidé deset a půl tisíce korun měsíčně. Další tisíce navíc připláceli za spotřebovanou elektřinu – pokud zrovna fungovala, když si v zimě museli topit přímotopy.

Rodiny na problematickou ubytovnu posílala také radnice

Podle městského státního zástupce Roberta Hanuše, jenž oba případy dozoruje, zatím není jasné, kdy obžalobu podá. „Do měsíce to nebude. Vyšetřování ještě není rozhodně uzavřené, nějaké úkony ještě budou následovat,“ podotkl Hanuš.

Podle Jana Miloty z občanské iniciativy Chceme bydlet! lidé v bytech zůstávali proto, že přístup majitele domu byl protiprávní. „Normální postup by byl žalovat nájemníky o vyklizení bytu, ne je vyhodit. Policie je tak nástrojem šikany pana Hrdiny, obvinění posloužila k zastrašení zbytku lidí,“ řekl Milota.

Jak ale MF DNES zjistila, na ubytovnu, která má pověst jedné z nejhorších v Brně, posílala rodiny také radnice městské části Brno-sever. Bývalá starostka Sabina Tomíšková (ODS) uzavřela s firmou R. Hero Reality smlouvu o ubytování.

Radnice tak na „Kuncovku“ odkazovala rodiny, které na základě soudního rozhodnutí vystěhovala z obecních bytů a byla jim povinná poskytnout na jeden měsíc takzvané přístřeší. Za poslední dva roky se to týká tří rodin, za něž radnice zaplatila kolem 15 tisíc korun. Některé z nich přitom prokazatelně na ubytovně vůbec nebydlely.

„Oslovili jsme několik ubytoven, ale většina jejich majitelů měla podmínky, třeba nechtěli rodiny s dětmi. Víme, že v této byly problémy, ale dnes skoro neexistuje ubytovna, která by nebyla problematická,“ uvedl Rostislav Hakl (ČSSD), místostarosta městské části Brno-sever. Podle něj radnice vymáhá následně úhradu přístřeší po nájemnících nebo, pokud jej nevyužijí, vrácení peněz od ubytovny.

Podívejte se, jak se v ubytovně na ulici Markéty Kuncové žije:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

VIDEO: Skupina výrostků u nákupního centra zničila plot a pomočila zdi

Rozjívení výrostci ničili rákosový plot

Poničený rákosový plot, rozbité sklenice a pomočené zdi za sebou v noci na úterý nechala skupina teenagerů v Brně....

VIDEO: Muž vystrčil zadek na strážníky. Prý nevěděl, jak to v Brně chodí

Opilý mladík vystrčil holý zadek na strážníky v autě

Nezvyklý pohled se naskytl brněnským strážníkům jedoucím ve středu brzy ráno poblíž hlavního nádraží. Před jejich...

Starožitník koupil zámek jako ruinu, po patnácti letech je z památky skvost

Letovický zámek v roce 2008 získal cenu Nejlépe opravená kulturní památka v...

Na kopci nad Letovicemi na Blanensku se tyčí zámek. Od roku 2004 ho opravuje Bohumil Vavříček. Už jen pár pokojů a bude...

Najdete na iDNES.cz