Týraný Dominik se svou sestrou možná stráví Vánoce už v nové rodině

  10:49aktualizováno  10:49
Malý Dominik z Brna, kterého rodiče několik let brutálně psychicky i fyzicky týrali, zřejmě letošní Vánoce stráví i se svojí sestrou Lucií v nové rodině. Po třech měsících se pro sourozence, kteří jsou od letošního března v Klokánku, podařilo najít vhodné pěstouny.

Brněnské centrum Fondu ohrožených dětí Klokánek | foto: MF DNES

"Nyní záleží na tom, jaké budou vzájemné sympatie. Jestli se bude všechno vyvíjet, jak doufáme, tak by mohli jít do nové rodiny už na Vánoce," uvedla ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Osmiletý Dominik i jeho o rok starší sestra Lucie se podle Vodičkové do nové rodiny moc těší. "Už by taky chtěly do rodiny, zvlášť když vidí, jak do nich odcházejí jiné děti," komentovala ředitelka.

Bližší informace o pěstounské rodině, jež se o sourozence bude starat, Vodičková v zájmu obou dětí nesdělila. Uvedla jen, že Dominik, který při svém pobytu v Klokánku rád navštěvuje zvířecí útulky, se může nejspíše těšit na pejska. 

Pomohl i zájem médií

Sociální pracovníci hledali pěstouny pro Dominika a jeho sestru od konce září. Dříve to nebylo možné, protože rodiče dětí, kteří už za týrání sedí ve vězení, nedali ke svěření do pěstounské péče souhlas. Rozhodnout proto musel soud.

Jihomoravský kraj, který pěstouny hledal, oslovil s prosbou o pomoc i další správní celky v České republice a obrátil se i na ministerstvo. I tak se ale odborníci shodovali, že najít rodinu pro chlapce, který si doma vytrpěl peklo, bude velice obtížné.

"Dominik je dítě se specifickými potřebami, které bude nepochybně vyžadovat plnou pozornost a péči budoucích pěstounů, proto je třeba takovou rodinu pečlivě vybírat," vysvětlil před časem mluvčí krajského úřadu Jaroslav Klement.

Hledání komplikoval i fakt, že rodiče dětí se po odpykání trestu mohou chtít stýkat s malou Lucií, které na rozdíl od Dominika nikdy neublížili. "Nejprve se přihlásilo hodně uchazečů. Ale nakonec si to rozmysleli, protože mají obavy z kontaktu s rodinou," vysvětlila Marie Vodičková.

Podstatnou roli podle ní nakonec sehrála i média, která smutný osud malého chlapce již bezmála rok sledují. "Pěstouny pomohlo najít i to, když se napsalo, že pro Dominika a Lucii žádná rodina není," dodala Vodičková.

Před soudem stojí i dvě sociální pracovnice

O případu Dominika z Brna, kterého rodiče nechávali hladem a jeho údajnou hyperaktivitu krotili lepením připínáčků na paty, se veřejnost dozvěděla letos v lednu. Chlapcovi rodiče už si u soudu vyslechli trest šest a šest a půl roku vězení (čtěte zde).

Vynesením rozsudku nad rodiči případ neskončil. Před soudem se musí zpovídat i dvě brněnské sociální pracovnice, které do chlapcovy rodiny docházely na kontrolu. Oběma hrozí maximálně rok vězení.

V případě Ley Petříčkové soud na konci listopadu rozhodl trestním příkazem. Advokát bývalé sociální pracovnice, která od začátku svou vinu popírá, proti němu ihned podal odpor a případ tak spěje k hlavnímu líčení.

U druhé úřednice, Evy Babičkové, soud zatím nerozhodl. Babičková, přestože čelí obvinění ze zanedbání povinností, zatím dále pracuje na odboru sociální péče městské části Brno-Slatina jako kurátorka sociálně-právní ochrany dětí. Úřad opustí na konci roku, kdy odchází do důchodu.

Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Najdete na iDNES.cz