ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Konec mrazů, začátek problémů. Na jižní Moravě praskají trubky s vodou

  • 1
Z prasklého potrubí vytékala voda přímo na ulici. Tři stovky obyvatel i zdejší obchodní dům zůstaly na celé dopoledne bez vody. Nepříjemnost, jaká potkala v lednu obyvatele Znojma, tuto zimu zdaleka není výjimečná.

Silné mrazy, na jaké správci vodovodní sítě v minulých letech nebyli zvyklí, konkrétně jen na Znojemsku za leden způsobily 45 havárií, většinou zlomů na litinovém potrubí. A podobné je to i jinde v kraji. Největší problémy přitom vodohospodáři se stoupajícími teplotami teprve čekají.

Tím, jak se otepluje, dostávají trubky s vodou pořádně zabrat. „Při rozmrzání půdy dochází k jejímu pohybu a mění se i tlak na potrubí. To způsobuje další praskliny,“ potvrzuje Iva Šebková, mluvčí Vodárenské akciové společnosti, která dodává vodu na Brněnsko, Blanensko i Znojemsko a také do části kraje Vysočina.

Zatímco kanalizace se většinou problémy netýkají, protože je pod takzvanou zámrznou hloubkou, trubky vodovodní sítě nenesou změny teplot příliš dobře. Ve vodárnách havárií skokově přibývá.

A v následujících dnech určitě ještě přibývat bude. „S podobnými případy se setkáváme každý rok, ovšem zdaleka ne v takovém množství. Letos ale půda promrzla do velké hloubky. Havárie jen tak neskončí,“ varuje Šebková.

Méně sněhu znamená promrzlejší půdu

Naposled se mráz zakousl tak hluboko v 60. letech minulého století. A nečekaně právě obvykle teplá jižní Morava na tom tuto zimu byla vůbec nejhůře z celé země. Dokonce daleko hůře než horské oblasti.

„Samotná hloubka promrznutí půdy závisí na mnoha faktorech, mimo jiné na teplotě vzduchu, výšce a hustotě sněhové pokrývky. Zatímco na horách dochází vzhledem k množství sněhu k promrzání půdy velmi vzácně, v nižších polohách častěji. V zastavěném území se pravidelně uklízí sníh, proto je zde hloubka promrznutí vyšší,“ popsal Martin Možný z Českého hydrometeorologického ústavu.

Brno je na tom ovšem poměrně dobře. „Evidujeme mírně vyšší počet havárií na vodovodní síti oproti měsícům, kdy se mrazy a následné rozmrzání půdy nevyskytují. Tento počet však nijak nevybočuje z počtu havárií evidovaných při obdobných klimatických podmínkách v předchozích letech,“ říká Renata Hermanová, mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací.

Jinde v kraji se přitom prasklé potrubí a vytékající voda s oteplováním netýkají zdaleka jen rozvodů na ulici, ale i těch v soukromých objektech. Majitelé o tom, že jim do nemovitosti teče, zatím nemusí vědět.

Chalupám či vinným sklepům hrozí vytopení

Neobvykle velké průtoky pitné vody v síti už vodaři řeší v řadě obcí. Namátkou v Rakvicích na Břeclavsku nebo Bzenci na Hodonínsku. A už teď je zřejmé, že voda uniká někde v soukromí.

„Pokud je v obci překročeno množství vody, která se sem obvykle dodává, nejdříve zjišťujeme, jestli není porucha na našich rozvodech,“ popisuje Zdeněk Adámek, provozně-technický náměstek Vodovodů a kanalizací Břeclav.

Když technici poruchu nenajdou, je jasné, že problém je někde u soukromého majitele. „Většinou jde o domy, které jsou v zimě neobývané – chalupy, zahradní domky nebo vinné sklepy. Přes zimu praskne vodoměr nebo dojde k jiné poruše a voda může téct do domu,“ vysvětluje Adámek, proč právě teď prostřednictvím obecních úřadů vodohospodáři varují místní lidi, aby si vodoměry překontrolovali.

Případů prasklých vodoměrů je přitom letos také mnohem víc než v minulých letech. Stačí k tomu docela málo. „Třeba když někdo rozbije sklepní okénko. Pak vodoměr zamrzne, i když je uvnitř nemovitosti,“ podotýká Adámek.

Podobnou zkušenost má Ludmila Slavíková, která pronajímá chalupu na pomezí jižní Moravy a Zlínského kraje. „Hosté nechali přes noc otevřené okénko v koupelně. V noci přitom bylo kolem minus patnácti stupňů. Do rána voda v trubkách zamrzla a objevila se tam malá prasklina,“ popisuje.

Kutilské opravy nezabírají

Kdyby si toho domácí nevšimli, mohli mít po oteplení vytopenou chalupu a na krku pořádný účet za vodu. I když jsou v tomto případě vlastně poškozenými, účet zaplatit musí.

„Pokud vznikne větší odběr vody, musíme po majiteli zaplacení vyžadovat. Ve smlouvě má každý uvedeno, že za zajištění vodoměru proti zamrznutí si zodpovídá sám,“ poznamenal Petr Suchý z Vodovodů a kanalizací Hodonín.

Vodohospodáře čeká s přicházejícím jarem řešení celé řady zimních restů. Znovu budou opravovat silnice, do kterých museli v zimě kvůli haváriím zasáhnout stavební technikou a které kvůli mrazu „zalátali“ jen provizorně. Vyměňovat budou i vodoměry „domácích kutilů“, kteří se je snažili rozmrazit po svém.

„V zimě se setkáváme s poškozením, kdy se odběratel snaží již zamrzlou vnitřní instalaci, včetně vodoměru, rozehřívat otevřeným ohněm. Po tomto zásahu je zpravidla nutné vodoměr vyměnit,“ podotkla Iva Šebková.