Sever Brna chystá nákupní a sportovní centrum, uvažuje i o multikinu

  16:15aktualizováno  16:15
Obchodní centrum se sportovním zázemím a možná i multikinem, které má vyrůst ve čtvrti Královo Pole, zatím brzdí problémy s pozemky. Bagry a náklaďáky, které křižují mezi rozebranými stavbami, však napovídají, že na Ponavě už se pracuje. Podle hnutí Nesehnutí už má Brno velkých obchodů přespříliš.

Architekti nakreslili Shopping Centrum na Sportovní ulici v Králově Poli jako dvoupodlažní budovu ve tvaru písmene L. | foto: Vizualizace: studio K4

Rakouský projekt Shopping/Retail Center Sportovní ještě nezískal ani územní rozhodnutí. Přesto vyvolává debatu, zda není Brno nákupními centry přeplněné.

Demolice původních budov v bývalém areálu Alstomu ve Sportovní ulici končí. Rakouskočeská společnost ACB Ponava by už chtěla začít stavět infrastrukturu, ale nemůže.

"Dokud nemá investor definitivně dokončenou plánovací smlouvu o stavbě infrastruktury, nemůžeme vydat ani územní rozhodnutí. Povolená je jen demolice," uvedla Jana Pillerová z královopolského odboru územního a stavebního řízení.

Řešení pro Sportovní se stále hledá

Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) k podpisu smlouvy jen tak nedojde. Město a ACB v ní sjednaly výměnu některých pozemků i to, že investor dostaví druhou polovinu kruhového objezdu, který nyní ve Sportovní stojí.

"ACB má ale s některými pozemky problémy. Město nemůže smlouvu uzavřít, pokud jsou některé blokovány třeba žalobou. Hledáme elegantní řešení, ale zatím žádné není," vysvětlil Pospíšil.

Vizualizace centra Sportovní

Smělý projekt multifunkčního centra počítá kromě 14 tisíc metrů čtverečních drobnějších obchodů i se zábavním a sportovním využitím stavby. Nejodvážnější součástí plánu je vybudování v pořadí třetího multiplexu v Brně a okolí.

"S multikinem stále počítáme. Ale zatím nemáme uzavřenou smlouvu s žádným provozovatelem," uvedl před časem jednatel ACB Klaus Jütte, který společnost nyní opouští.

Před dalšími tisíci metrů nákupní plochy jihomoravskou metropoli varují aktivisté ze sdružení Nesehnutí. "Naše studie říkají, že jen pětina obyvatel Brna má v docházkové vzdálenosti do dvou set metrů obchod se základním zbožím. Do pěti set metrů je to jen třetina obyvatel. Do velkých obchoďáků se jezdí autem, což zvyšuje dopravu," varovala Hana Chalupská z Nesehnutí.

Je Brno přesycené obchodními centry?

Podle aktivistů je Brno se svými 660 tisíci metry prodejních ploch velkými obchody už dávno přesycené. Na jednoho obyvatele připadá 1,78 metru obchodů. V třikrát větší Praze je to jen asi 1,2 metru.

"Současný návrh územního plánu dovoluje stavbu velkých obchodů za určitých podmínek třeba i na plochách určených pro čisté bydlení. To chceme změnit," dodala Chalupská.

Naopak náměstek Pospíšil si myslí, že nové centrum Brňany přitáhne. "Neměli bychom soukromníkům radit, do čeho mají jít a do čeho ne. Pokud bude v projektu i kino, věřím, že severu Brna prospěje," řekl náměstek.

Josef Tobek ze společnosti ECE, která v Brně spravuje Vaňkovku a Olympii, si myslí, že kino moc šanci na úspěch nemá. "Ale jinak stavba typu nákupní galerie na severu stále chybí a využití jistě najde," komentoval Tobek.

Shopping Center Sportovní architekti nakreslili jako dvoupodlažní stavbu ve tvaru písmene L. Nároží objektu je vyšší a ve třetím až pátém podlaží se počítá s kancelářemi. Stání pro auta v podzemí doplní parkoviště na povrchu.

Líbí se Vám projekt nákupního a zábavního centra v Králově Poli?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 19. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 840
Ne 414
Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Podnikatel Rusňák prodal část investiční skupiny DRFG, chce ji posílit

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

Zakladatel investiční skupiny DRFG David Rusňák už není jejím jediným akcionářem. Pětatřicetiprocentní podíl získala...

Nový stadion pro brněnskou Kometu vyroste na výstavišti za pavilonem Z

Dominantou areálu brněnského výstaviště je pavilon Z.

Na místě velodromu se nakonec nový hokejový stánek pro Kometu stavět nebude. Radní rozhodli, že ho posunou o několik...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz