Třeskot železa, hvizd píšťalek a adrenalin. I to je šermířský turnaj

  19:37aktualizováno  19:37
Meče o sebe zvoní, jak se kříží v rukou šermířů. Často se ale zabodnou i do prošívané vesty či odrazí o masku. Za „smrtelný“ zásah má pak protivník tři body. Tak to vypadalo v Brně, kde se dvacítka šermířů z celé republiky utkala v turnaji. Titul nakonec získal brněnský soutěžící Petr Patala.

Šermířský turnaj Blossfechten v Brně. | foto: Lucie Kolischová, iDNES.cz

První šermíři dorazili do základní školy Herčíkova v Brně v sobotu kolem deváté hodiny ráno. Ještě před samotným turnajem je čekalo zapisování mezi soutěžící, převlékání do výstroje, představení šermířů i rozhodčích a rozlosování do skupin. Samotný turnaj odstartoval po desáté dopoledne.

"Blossfechten, jak se turnaj jmenuje, znamená holý šerm. Soutěžící proto bojují bez brnění chráněni pouze prošívanými vestami, maskami a ochrannými rukavicemi," popsal moderátor, který vysvětloval také pravidla bodování. "Za ultimátní, tedy smrtelný zásah získává hráč tři body. Za standardní zásah, který je například do ruky, ale šermíře nevyřadí z boje, je bod jeden. Vyhrává ten, kdo jako první získá aspoň dvanáct bodů s rozdílem minimálně dva body," dodal.

Šerm na Blossfechtenu je bojové umění

Turnaje se účastnilo celkem dvacet šermířů z celé České republiky. "Máme tu soutěžící z šermířských skupin z Brna, z Prahy, z Pardubic, z Opavy, z Třebíče i z Olomouce," řekl jeden z organizátorů Daniel Šobáň, který je zároveň jedním z rozhodčích.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně Blossfechten.

Rozhodčí na šermířském turnaji v Brně s názvem Blossfechten.

To už ale ve vyznačeném prostoru uprostřed školní tělocvičny bojovali první šermíři. Speciální ztupené a pružné meče zvané federschwerty zvonily, jak do sebe narážely. Nejedná se ale o sportovní šerm, jak ho známe například ze slavné scény z Jamese Bonda či z jiných filmů. "Je to bojové umění vycházející z historického šermu. Není to ani scénický šerm nebo divadlo, jak ho vídáme na hradech a zámcích. Je to skutečný boj, který by s normálními meči byl na život a na smrt," vysvětloval Šobáň.

Tělocvičnou se chvílemi rozléhal hvizd píšťalky. Dva rozhodčí zvedali barevné praporky a signalizovali tak zapisovatelkám, kolik kdo má bodů. Drobný šermíř v béžové prošívané vestě z Třebíče zasáhl protivníka přesně mířenou ranou do trupu. Byl to jasný ultimátní zásah za tři body a publikum jásalo.

Šermířský turnaj Blossfechten, který se uskutečnil v Brně.

"Ty bláho, to bylo fakt dobrý," pronesl jeden z šermířů na lavičce, kterého teprve zápas čekal za chvíli. "Je rychlý a mrštný, proti tomu silnějšímu má výhodu," hodnotil další přihlížející. To už ale mladý soutěžící v posledním úderu vyskočil a zasáhl protivníka do přilby.

"Pííííísk!" zazněly jednohlasně píšťalky obou rozhodčích. Bylo dobojováno, šermíř z Třebíče těsně vyhrál čtrnáct ku dvanácti a postoupil do dalšího kola.

Fotogalerie

V přestávce mezi základním a semifinálovým kolem ukazovali své umění při exhibičním vystoupení bojovníci umění kendo. S dřevěnými bokkeny a rákosovými meči předváděli techniku japonských mistrů. Před finále pak na parkety vpluly orientální tanečnice.

Při drsnějších střetech od mečů odlétají jiskry

To už ale při zápasech zase zvonily železné meče a v několika případech dokonce odlétávaly jiskry. Napětí mezi soutěžícími i přihlížejícími, kterých přišlo kolem sedmi desítek, rostlo. Šermíři po tolika utkáních jsou vyčerpaní a adrenalin stupňuje jejich reakce.

"Měl jsem tam zásah za tři body, to jste to ani jeden neviděl?" rozčiloval se soutěžící v tmavé výstroji. "Bylo to až po zapískání, měl jsi tam přešlap," vysvětloval jeden z rozhodčích. I na něm už bylo vidět, že začínal být unavený. Každý z rozhodčích měl za sebou už odpískáno kolem dvaceti zápasů.

Nastoupení šermíři na turnaji Blossfechten v Brně.

Nastoupení šermíři, kteří se turnaje účastnili.

Na konci vyřazovacího turnaje zbyli už jen dva soutěžící. O první místo nakonec bojoval osmnáctiletý Jan Šobáň a čtyřiadvacetiletý Petr Patala. Jejich boj byl těsný a trval dlouhé minuty. Oba finalisté už byli na pokraji sil, přesto se rvali do posledního bodu. Nakonec o čtyři body zvítězil Patala z brněnské skupiny historického šermu Carpe Diem.

"Je to dobrý pocit. Dva týdny jsem tvrdě trénoval, tak se to vyplatilo. Jen bylo škoda toho dohadování, kdo komu co udělal, kazilo to atmosféru," řekl po vyhlášení výsledků.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Najdete na iDNES.cz