Kontroverzní počin pocházel z dílny aktivistů okolo Občanské aliance Referendum 2016 a Hnutí Duha a jejich kampaně pro zachování vlakového nádraží v centru Brna.
Akce však neměla příliš dlouhého trvání. Již po poledni se o odstranění oděvů z historických ikon postarali brněnští strážníci a hasiči.
„Nadále budeme zkoumat, zda nedošlo k poškození soch a od toho se pravděpodobně bude odvíjet i postih,“ uvedl mluvčí strážníků Pavel Šoba.
„Pokud měli v minulosti různí zájemci v úmyslu kreativním způsobem ozdobit sochy, žádali město o souhlas a o žádosti rozhodovala rada. To se v tomto případě nestalo,“ napsal k incidentu ČTK mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.
Proti činu se okamžitě ohradil také spolek Brno+, který je proti referendu o nádraží. Označil jej za perverzi a poplivání demokratických hodnot.
„Jedná se o zjevný vandalismus a zneužití majetku státu v politickém zájmu,“ řekl předseda spolku a bývalý náměstek primátora za ODS Robert Kotzian.
Masaryk a Jošt by byli pro, tvrdí organizátoři
Organizátoři akci odůvodnili tím, že spousta brněnských osobností, umělců i architektů vyjádřila podporu nádraží v centru. Proto by pro něj jistě hlasovaly i největší osobnosti, které kdy Brnem prošly.
Otázky referenda o nádraží
|
„Mrzí nás, že při akci došlo k přestupku a zúčastnění budou muset nést následky, ale alespoň si někteří lidé nápisů všimli,“ komentoval mluvčí iniciativy Občanská aliance Referendum 2016 Josef Patočka.
Podobná akce nevyšla aktivistům pro referendum již před dvěma týdny. Tehdy policisté překazili vyvěšení obřího transparentu na budovu hlavního nádraží.
Referendum o hlavním železničním uzlu v Brně se uskuteční spolu s krajskými volbami 7. a 8. října.