Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 16. srpna 2022 Jáchym

Teta Bára vozí radost, Ježíš se ohání pilou. Oba pomáhají i rok po tornádu

  6:20
Barbora Zdráhalová jezdí do tornádem zasažených obcí na jižní Moravě hlavně kvůli zdejším dětem, kterým vozí dárky a pořádá pro ně různé akce. Vítězslav Wejmelka dorazil před rokem pomáhat lidem obnovovat jejich domovy. Je jediným dobrovolníkem, který zde zůstal.

Bydlí sto kilometrů daleko. V den, kdy na Břeclavsko a Hodonínsko dorazilo tornádo, tu nikoho neznala. Dnes, když dorazí, oslovují ji všichni „teta Bára“. Do Lužic, Mikulčic, Moravské Nové Vsi a Hrušek vozí Barbora Zdráhalová i po roce radost hlavně dětem.

„Pro mě už je to tady druhé doma. Jakmile se člověk dostane do soukromí těch lidí, utvoří si k nim vztah. Nedovedu si představit, že bych pomoc tady vypustila. Minimálně do té doby, dokud všechny děti - ti moji tornáďáčci - nebudou zpátky ve svém pokojíčku,“ vysvětluje Bára, která „v civilu“ podniká v oblasti sociálního poradenství a bankovnictví, a tak si může svůj čas organizovat sama.

„Přes den jsem v Tornádově a po nocích pracuju,“ směje se energická žena, která dříve působila i v charitních organizacích. Dobročinnost tak má v sobě.

„Ale tady je to o srdci. Dokud vidím někoho v mobilhausu, není mi to lhostejné. Není tu všechno krásné a opravené, jak se možná zdá. Vejdete do domů a lidé jsou tam na betonu,“ vyznává se a při té větě se jinak usměvavé a dobře naladěné ženě láme hlas.

Už týden po tornádu se jí podařilo uspořádat akci, aby rozptýlila zdejší děti a na chvíli je dostala ven z rozbitých vesnic. Z každé obce vypravila autobus do Zoo Lešná. A tehdy jim také začala říkat tornáďáčci.

„Vystoupila mi z autobusu stovka dětí a já jsem znala jmény tak dvacet. Pak se mi rozběhly u žiraf a já byla v koncích. Musela jsem nechat vyklidit pavilon rejnoků, abych se dopočítala té své stovky. Až když jsem zavolala ‚tornáďáčci‘, všichni ti moji se otočili,“ vypravuje se smíchem.

Nepřejte si vidět můj blok, směje se

Od té doby uspořádala na Podluží už řadu akcí, které měly pomoci hlavně dětem, ale i jejich rodičům. Při dni splněných přání v Lužicích například dobrovolníci rozdávali dětem konkrétní věci, které jim tornádo vzalo. Od zahradního domečku přes bazének až po plyšáka.

„To jsem brečela už v devět hodin ráno, když jsme se sešli,“ přiznává Zdráhalová, že to byl den plný emocí.

Další rozptýlení pak dětem přinesla spanilá jízda majitelů amerických aut, kteří mezi sebou vybrali na pomoc rodinám postiženým tornádem čtvrt milionu korun a osobně je přijeli darovat.

„Přijelo třicet aut, v každé obci udělali dětem show a povozili je. Myslím, že na pumpě tehdy vydělali tolik, co za celý měsíc ne,“ směje se Bára, která nepolevila ani v zimě a přichystala dětem ještě mikulášskou nadílku a po ní vánoční akci, při které se do rodin rozdávaly stromečky, ozdoby, cukroví i dárky.

V letošním roce pak shání dárky narozeninovým tornáďáčkům. „Všem dětem v oblasti, které mají daný měsíc narozeniny, vozíme dárky od soukromých dárců. Každý dárce dostane na výběr ze tří až pěti tornáďáčků a vybere si, které dítě je mu příběhem či povahou dárku nejbližší. Dárek pak koupí, pošle ho ke mně a já ho předám,“ popisuje systém, který alespoň trochu uleví rodičům.

Spousta dárců je z řad Bářiných známých, mnozí ji ale našli na sociálních sítích. „Přiřazuji dárce k dětem a dávám to dohromady. Nepřejte si vidět můj blok,“ směje se dobrovolnice, která těmito vztahovými nitkami spojuje spoustu lidí.

Obyvatele Podluží si oblíbila. Oceňuje i jejich černý humor, se kterým k tornádu přistupují.

„Tento humor nemůže pochopit nikdo mimo tyto obce. Náleží tomuto kraji. Kdyby k tornádu lidé přistupovali tak, že je to konec světa, tak se zhroutí. Musí mít nějaký nadhled,“ míní s tím, že lidé si občas utahují třeba z toho, že opravy stihnou tak akorát do dalšího tornáda. „Aspoň to vyventilují a nějakým způsobem se od toho oprostí,“ myslí si Bára.

Poslední dobrovolník

Na spoustu otázek odpovídá slovy: To ví Bůh. A s jeho dlouhými vlasy a plnovousem pak není divu, že jej většina lidí zná pod přezdívkou Ježíš. Už rok je Vítězslav Wejmelka součástí životů lidí na Břeclavsku a Hodonínsku. Po tornádu pomáhá obnovovat jejich domovy. Je jediným dobrovolníkem, který před rokem přijel a už zůstal.

„Neměl jsem tehdy televizi, takže jsem o tom, že bylo tornádo, nejdřív vůbec nevěděl,“ vrací se ve vzpomínkách o rok zpět. „Pak jsem jednou šel do hospody na nějaký fotbal. V televizi běžely zprávy, kde o tom mluvili. A tak jsem si řekl, že sem přijedu. Pak že hospody jsou k ničemu,“ směje se.

Na jižní Moravu dorazil z Prahy čtyři dny po úderu živlu. Od té doby žije tady.

„Už jsem tu tak nějak zabydlený. Prahu jsem odřízl. Když už se tam jednou za čas vracím, tak s nechutí. Je to tam strašně hektické. Kdežto tady, i když se pracuje od rána do večera, tak je to tak nějak ‚na klid‘,“ vyznává se Wejmelka, jehož posledním počinem na Podluží je stavba památníku podle návrhu akademického sochaře Michala Blažka. Vír z dřevěných trámů poničených domů má být poctou místním lidem za to, jak se s následky tornáda porvali.

Na jeho ztvárnění je potřeba pořádný fortel, ten ale mladému muži nechybí.

„Předtím jsem dělal kompletní rekonstrukce domů a bytů. A chvíli jsem stavěl vysílače pro mobilní operátory,“ vypravuje „Ježíš“, kde nabral řemeslné zkušenosti.

Ty na Podluží uplatnil hlavně na střechách. Pracoval na nich ve všech zasažených obcích vyjma Pánova. „Vždycky si říkám, když jedu kolem nějakého domu: Jo, tady jsme byli,“ směje se.

Dobrovolníci, kterých byly po tornádu v obcích stovky, se postupně vytratili. Jen Vítězslav Wejmelka zůstává. „Já jsem jednou udělal tu blbost, že jsem řekl, že odsud neodjedu, dokud nebude hotovo. Teď to nemůžu změnit,“ krčí rameny.

Nevydělá skoro nic

Pomocných rukou totiž už moc není. „Kamarádi jednou za čas jezdí. Ale taková ta počáteční euforie už zmizela. Před rokem sem lidé jezdili i sedření. Přijeli a dali ze sebe úplně všechno. Pak sice dva dny spali ve své práci, ale tady se odevzdali,“ myslí si Wejmelka. „Teď už to skoro nikoho nezajímá. Taková ta morální energie vystoupit ze svého pohodlí už chybí,“ dodává.

Ostatně na první pohled už to ve vesnicích na Břeclavsku a Hodonínsku vypadá docela hezky. Na domech svítí nové střechy i opravené fasády. Jenže stačí se podívat dovnitř. Domy jsou protečené, lidé nemají podlahy, sádrokartony.

„Občas se mě známí ptají: Proč si na to nezavolají firmu? Jenže v tomhle kraji není pět tisíc volných řemeslníků, kteří čekají na pracáku, až přijde tornádo, a pak jdou všichni makat,“ upozorňuje, že ne všechno jde tak hladce, jak se zdá.

Navíc teď náladě lidí nepřidávají bouřky posledních týdnů. „Já jsem tu při tornádu nebyl, takže bouřek se nebojím. Ale místní lidé se hned schovávají do sklepů,“ potvrzuje.

Většinu práce, kterou odvede, dělá Vítězslav zadarmo. „Určitou dobu mě platil jeden kamarád, který mi posílal peníze, abych tu zůstal a nemusel si říkat o peníze od místních lidí. Nevydělám si skoro nic. Je to tak na přežití. Ale mně stačí vlastně jen na jídlo, to je všechno,“ říká skromně muž, který aktuálně bydlí u kamaráda.

A i s tím jídlem se, jak přiznává, někdy trochu zanedbává. „Když obec přestala podporovat dodávání jídla dobrovolníkům, byli jsme měsíc na rohlících. I když nás lidé posílali na teplé jídlo, nebyli jsme schopní si najít hodinu, abychom si na ně zajeli. A tak jsme pracovali v kuse a večer šli pro tři rohlíky a vlašák,“ směje se a přitom už si chystá motorovou pilu, aby udělal další zářez na chystaném tornádovém památníku. Stihne ho dokončit do pátku? „To ví Bůh,“ říká.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Anna Hubáčková, Jiří Dušek, Jan Žaloudík, Jaromíra VítkováMarkéta Vaňková, Jiří Crha, Tomáš Töpfer, Petr Vokřál

  • Nejčtenější

Starosta Židlochovic prosadil velkou proměnu. Za dva roky bylo hotovo

Okolí staré radnice je historicky administrativním centrem jihomoravských Židlochovic. Jeho nedávné rozšíření nemá...

Zrušte nákup jízdenek ve vlacích bez přirážky, žádá kraj. Lidi už umí s mobilem

Nákup jízdenek ve vlaku bez přirážky navrhuje zrušit Jihomoravský kraj. Podle něj se totiž mobilní gramotnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komenský dodával Švédům informace, shodují se jeho pseudonymy, říká historik

Premium Měšťané se přidali na stranu obránců s velkou vervou. I to pomohlo Brnu proti Švédům, pro něž byl špionem mimo jiné Jan...

Muž dostal pět let za znásilnění třináctileté dcery. Tvrdí, že ho sváděla

Pětiletý trest vězení dostal obžalovaný Luděk T. u Krajského soudu v Brně. Podle obžaloby loni v září v opilosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: V křižovatce řízené policistou chybovali i profesionální řidiči

Několik posledních dní suplují kvůli výměně semaforů na rušné křižovatce u hlavního nádraží v Brně práci světelné...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

VIDEO: Stotřicetikilový opilec usínal v řece, strážník musel do trenek

Pomoc strážníků i hasičů potřeboval muž, který se v Brně v noci na úterý při cestě z hospody svalil do řeky Svratky....

Spor o alej připravil hejtmanství o dotaci 80 milionů na opravu silnice

Na rekonstrukci a rozšíření silnice, u níž roste Svárovská alej, získalo hejtmanství už před časem dotaci 80 milionů...

Bizarní kandidát na Hrad. Do volebního boje vlétne krkavec Edvard

Premium Krkavec Edvard K. se do toho chystá vlítnout! Edvard K., kandidát na prezidenta ČR s nejostřejším profilem! Vyvětrejme...

Když jsem přestal platit, začaly se dít věci, líčil vydíraný Ukrajinec

Brněnský městský soud svědeckými výpověďmi pokračoval v projednávání kauzy takzvané Luhanské brigády. Senát soudce...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...