K Zemanovcům i TOP 09 míří na jihu Moravy po volbách stále další lidé

  8:19aktualizováno  8:19
Prezidentská předvolební kampaň sice skončila, její dozvuky ale zůstávají. Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg přivedli k politice na jihu Moravy i řadu mladých lidí. Stále také přibývá stížností na průběh voleb, které mohou lidé podávat až do úterý.

Vhozením obálky s volebním lístkem do urny pro mnohé Jihomoravany podpora jejich prezidenstkého kandidáta nekončila. Zemanovci i TOP 09 získávají po volbách stále další členy. (Ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

K Zemanovcům (Strana práv občanů Zemanovci) i do TOP 09 na jižní Moravě míří noví členové. Jsou mezi nimi starší lidé i studenti.

Podle slov předsedy jihomoravské organizace Zemanovců Mariana Keremidského eviduje strana dlouhodobý zájem už od jara loňského roku, kdy v kraji vznikla petice na podporu Zemana jako prezidentského kandidáta.

Z původních šesti místních organizací v současnosti Zemanovci v regionu registrují 35 poboček. "V čele sedí převážně mladí a stranicky nezatížení lidé, ze tří čtvrtin ve věku do 35 let," uvedl Keremidský.

Výjimkou je bývalý člen jihomoravské ČSSD Marek Viskot. Ten kvůli nesouhlasu s korupčními praktikami ze strany vystoupil a založil místní organizaci Zemanovců v městské části Brno-střed.

Lidé, kteří nechtějí být svázáni stranickou knížkou, se nechávají zapsat do řad oficiálních podporovatelů. Těch, kteří během prezidentské kampaně aktivně mrzli na ulicích ve snaze získat svému kandidátovi nějaký hlas navíc. "Mladí lidé se angažují, baví se o politice, my se jim snažíme Zemanovce představit a přiblížit," dodal Viskot.

Stejně to vypadá i u TOP 09. "Přihlášky jsme obdrželi i s dovětkem, že by se tito lidé chtěli stát členy kvůli sympatiím ke Karlu Schwarzenbergovi," řekl krajský manažer strany Petr Štědronský.

U TOP 09 však mají především široké řady podporovatelů, a to hlavně studentů. Těch studentů, bez kterých by se Schwarzenbergova kampaň nestala každodenním tématem celé společnosti.

"Jsou to mladí, z velké části do 35 let, hlásí se k nám však i starší, například padesátníci," dodal Štědroňský. Schwarzenbergovi se podařilo zvednout ze židle nejednoho studenta, euforie, kterou mladí lidé v rámci jeho podpory zažívali, očividně ještě trvá.

Zemanovci v parlamentu? Spíše ne, míní politolog

A jsou tedy Zemanovci příští parlamentní stranou? Politolog Lubomír Kopeček z brněnské Masarykovy univerzity je k významu nových členů spíše skeptický.

"Jistě je nárůst členů dán vítězstvím Zemana, strana samozřejmě má šanci a podle posledních preferencí jde mírně nahoru, ze zahraničí však máme zkušenosti, že i přes zvolení lídra strany prezidentem se tento fakt nemusí projevit na vzestupu strany ve volbách," míní Kopeček.

Naráží tak na situaci na Slovensku. "Po zvolení Ivana Gašparoviče slovenským prezidentem strana, kterou zakládal - Hnutí za demokracii, ani přes počáteční nadšení stejně neuspěla. Zemanovci mají nejistou pozici, šance na úspěch zde není nijak vysoká."

Stížnosti na volby prezidenta přibývají

Na Nejvyšším správním soudu v Brně přibývá v těchto dnech stížností na průběh a výsledek prezidentských voleb. "V tuto chvíli evidujeme devět stížností," uvedla v pátek odpoledne mluvčí soudu Sylva Dostálová. Stížností ještě zřejmě přibude, navrhovatelé je mohou podávat až do úterý.

V souvislosti s volbami se objevily i spekulace ohledně falšování voličských průkazů. "Členové komise dostali za úkol rozmazávat razítka na průkazech, abychom zabránili jejich nezákonnému kopírování," upozornila volební koordinátora pro jižní Moravu Eva Sychrová.

Podle ní byly identifikovány tři voličské průkazy, u kterých byla zpochybněna pravost. Byly předány k šetření policii.

I v těchto volbách se voliči snažili manifestačně trhat, přepisovat, škrtat hlasy či odevzdávat prázdné obálky. Dávali tak najevo nespokojenost s kandidáty druhého kola. Tyto počiny však platnost voleb neovlivní.

Brňané odvezli omluvu paní Schwarzenbergové

MF DNES nedávno informovala o iniciativě Brňana Tomáše Drobného, který se rozhodl omluvit Therese Schwarzenbergové. Reagoval tak na nacionálně šovinistické útoky Václava Klause mladšího v době prezidentské předvolební kampaně.

K omluvnému textu se postupem času začaly přidávat stovky lidí. Výsledkem byly čtyři tisíce signatářů. Drobný v úterý osobně předal omluvu Schwarzenbergové. Dopis obsahoval i tištěný seznam korespondence lidí, kteří omluvu podepsali.

"Paní Schwarzenbergová omluvu s potěšením přijala a poděkovala za ni. Je to velmi příjemná a milá dáma, byla by opravdovou ozdobou na Pražském hradě," řekl Drobný.

Autoři:

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Brněnská zoo získala dvě malé lišky, usídlily se vedle výběhu rysů

Novými sousedkami rysů kanadských v brněnské zoo jsou dvě samice korsaka.

Ze dvou nových přírůstků se raduje brněnská zoo. Z německého Heidelbergu totiž získali dvě samice korsaca, které mezi...

Do kanálů v Brně ročně dávají tuny nástrah, počty hlodavců neklesají

Samičky potkana při porodu přivedou na svět okolo deseti mláďat, březí jsou...

Na jednoho Brňana připadají nejméně tři potkani. Boj s nimi město svádí dvakrát do roka. Deratizační služby si platí...

Najdete na iDNES.cz