Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 15. července 2020 Jindřich

Chceme, aby náhrady kostí vydržely až třicet let, říká elitní ortoped

  15:40aktualizováno  15:40
Když mi pacienti posílají fotky z hor, jak lyžují se dvěma umělými kyčlemi, mám z toho velkou radost, říká brněnský ortoped Tomáš Tomáš, který patří mezi špičku svého oboru. Na sále vedl i operace, které ještě nikdo v Česku neprovedl.

Tomáš Tomáš je přednostou I. ortopedické kliniky v nemocnici u sv. Anny, kde předtím osm let pracoval jako primář. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Posunují hranice medicíny a úspěšně provádějí operace, které si jejich kolegové ještě nevyzkoušeli. Ortopedi z brněnské nemocnice u sv. Anny patří mezi špičku v oboru. Na klinice, která vznikla před 85 lety jako první na Moravě, operují ty nejtěžší případy nádorových onemocnění kostí, ale provádějí i běžné výměny kloubů.

Další dva velké úspěchy si lékaři připsali letos v létě. Jako první v republice voperovali pacientovi umělou lopatku a mezi prvními v Evropě dokázali nahradit stehenní kost a kolenní kloub pacientovi s nádorem. Obě operace vedl přednosta I. ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.

Před chvílí jste přišel ze sálu. Co jste dnes operoval?
Dneska už mám za sebou čtyři poměrně běžné operace. Dvě výměny kyčelního kloubu a u dvou pacientů jsme odebírali vzorky z kosti pro podezření na zhoubný nádor.

Výměna kloubu je pro ortopeda už rutina?
Je to naprosto běžná operace a trvá zhruba hodinu. Výměn kolenních a kyčelních kloubů provedeme asi 900 ročně. Na klinice děláme i pět výměn těchto kloubů za den.

Na klinice se ale zabýváte i těmi nejsložitějšími případy nádorů kostí. Jako první v Česku jste pacientovi voperovali umělou lopatku. Co bylo dřív s těmi, kteří kvůli nádoru o lopatku přišli?
Pacienti s nádorem lopatky byli po operaci doposud odkázáni na to, žít bez ní. Tím samozřejmě měli výrazně omezenou pohyblivost ramenního kloubu i lokte. Končetinu nemohli plně využívat.

Tomáš Tomáš

  • Je mu 50 let.
  • Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
  • Lékařskou kariéru zahájil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně v roce 1993.
  • Před rokem se stal přednostou I. ortopedické kliniky v nemocnici u sv. Anny, kde předtím osm let pracoval jako primář.
  • Má tři děti, ve volném čase rád sportuje, čte a pracuje na chalupě.

Umělá lopatka toto vyřeší a mohou s rukou normálně hýbat?
Bohužel pohyb už nikdy nebude takový jako dřív. Umělá lopatka zlepší pohyblivost horní končetiny, ale úspěchem pro nás je, když ji pacient zvedne tak do 45 stupňů. Pohyblivost stěžuje i to, že se při onkologické operaci částečně odetnou i svaly v okolí kosti.

Lopatka byla vyrobena pomocí 3D tisku pacientovi přímo na míru. To asi není zas tak časté?
Náhrada lopatky není příliš častou operací, je spíš výjimečná. Pro tak malý počet operací nemá smysl vyrábět náhrady sériově, navíc by musely být v několika velikostech, takže se zhotovují individuálně. Umělá lopatka se pacientovi vyrobila podle jeho druhé lopatky. Na míru se vyrábějí i náhrady pánve, které jsme už u nás také operovali.

Bude se časem o takové operaci taky mluvit jako o běžné?
Určitě nikdy běžnou nebude. Kostní nádory jsou poměrně vzácné a jejich léčbě se u nás věnují jen tři pracoviště – Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice v Motole a naše I. ortopedická klinika u svaté Anny. Nikdy se o nich nedá říct, že jsou to standardní zákroky. Jsou výjimečné a určené pro specializovaná pracoviště.

V létě jste si připsali další úspěch, když jste jako první lékaři v zemích bývalého východního bloku nahradili stehenní kost a kolenní kloub u pacienta s nádorem.
Pacient měl nádorem zasaženou spodní polovinu kosti. Museli jsme její dvě třetiny odebrat a nahradit. Měli jsme víc možností: buďto použít kost z tkáňové banky od dárce – tam je ale problém v tom, že kost odumírá a může se zlomit. Další variantou je běžný dříkový implantát, který se vsune do zbytku kosti, ale v tomto případě by na něj působila velká páka a během pár let by se pravděpodobně uvolnil. To je strašně brzy. Chceme, aby náhrady vydržely až třicet let. Proto jsme zvolili speciální implantát, který zajistí dorůstání zbytku kosti do jeho povrchu.

Jak to, že kost s novým implantátem sroste?
Pevně se propojí a implantát má speciální povrch, do kterého kost vrůstá. Můžeme si to představit jako malé kuličky kovu, obvykle titanu nebo tantalu, který je nastříkaný na povrchu implantátu. Mezi kuličkami jsou prostory, kam vrůstá kost.

Jaké to je, vést operaci, kterou ještě nikdo v Česku, nebo dokonce v části Evropy neprovedl?
Je to vždycky trochu napjatá situace. Čekáme, jak to půjde a dopadne. Na naší klinice jsme ale zvyklí provádět unikátní operace, které se běžně v ortopedii neprovádějí. Onkologická ortopedie je vždycky kompromisem. Pokud je to možné, snažíme se pacientovi zachovat končetinu a je pro nás výzvou, abychom co nejlépe zachovali její funkci, ale zároveň odstranili celý nádor. To je někdy velmi obtížné.

Operace stehenní kosti trvala šest hodin. Byla pro vás nejnáročnější?
Náročná byla především v tom, že jsme museli pomalu a pečlivě odstranit nádor. To je vždy nejtěžší, protože se pohybujeme v oblasti, kde jsou cévy a nervy, které musíme zachovat, aby pacient mohl končetinou hýbat. K těm nejnáročnějším patří operace pánve, kde je více nervů a cév, jsou hluboko a těžko se k nim dostáváme.

Jak zvládáte několik hodin na sále?
Posloucháme hudbu a povídáme si, pokud zrovna není nějaká napjatá chvíle. Dá se to vydržet. U delších operací si někdy děláme i krátkou přestávku.

Výměny kloubů jsou pro ortopeda rutinou, pro pacienty už asi tolik ne. Za jak dlouho se pacient po standardní výměně kyčle vrátí do běžného života?
V tomto je ortopedie úžasný obor. Za námi přijde pacient, který má bolesti, kulhá, třeba dva roky trpí nějakými obtížemi. My ho po operaci během tří měsíců vrátíme do plnohodnotného života, kdy může dělat skoro všechno. Nemá bolesti, kloub může zatěžovat, a dokonce šetrně sportovat.

Když umělý kloub dostane například 55letý člověk, vydrží mu až do konce života?
Snažíme se o to. Motto naší kliniky zní: Endoprotéza na celý život. Dáváme takové implantáty, které by měly vydržet právě až těch třicet let. Ortopedie je ale o trpělivosti. Jestli jsme udělali něco správně, se pozná za dlouho. Je to běh na dlouhou trať.

Proč jste se stal ortopedem?
To je těžká otázka. Už jako medik jsem chodil sem na kliniku. Dělal jsem sádrovníka a vypomáhal na sále. Z chirurgických oborů je ortopedie radostná. Pacientovi dokážeme rychle pomoct a vrátit ho do života. Navíc je to tvůrčí práce, protože neustále něco rekonstruujeme. Když mi pacienti posílají fotky z hor, jak lyžují se dvěma umělými kyčlemi, běhají, vrací se ke sportu, mám z toho velkou radost.

Co je pro vás jako operatéra výzva?
Vždycky je největší výzvou provést operaci tak, aby s jejím výsledkem byl pacient spokojený. U výměny kloubu je naším cílem, aby vůbec nevěděl, že má v sobě implantát, a žil plnohodnotným životem.

Před rozhovorem jsem si vzpomněla na scénu ze seriálu Nemocnice na kraji města, kde primář Sova odrazuje mladou kolegyni od ortopedie a říká jí, že je to pro ženy příliš náročný obor. Vy i přednášíte na lékařské fakultě, jaký přístup je v tomto ke studentkám, které si vyberou ortopedii?
Určitě jim to nerozmlouváme, nicméně dívek, které by chtěly dělat ortopedii, je velmi málo. Ostatně málo je dnes i studentů, kteří se rozhodnou pro operační obor. Když se mediků ptáme na jejich plány, jen každý desátý si vybere chirurgický obor. Zájem značně klesá. V době mých studií se nás přihlásila polovina.

Proč podle vás zájem klesá?
S kolegy si to nedokážeme vysvětlit, ale chirurgie i ortopedie je řehole. Je to namáhavá práce. Zatímco lékaři v jiných oborech mohou přes den vědecky pracovat, my jsme na sále.

Máte na závěr nějakou radu, jak bychom si měli šetřit klouby?
Vždycky říkáme: V mládí se šetři, ve stáří mírně sportuj. Kloubům neprospívá nadměrné přetěžování způsobené obezitou, ale i některými sporty a extrémními fyzickými aktivitami.

  • Nejčtenější

Brno je potvrzeným vlastníkem děsivého podchodu, teď zatočí se stánkaři

Konec letitého sporu o podchod pod nádražím v Brně se blíží. Jako majitel je už v katastru zapsané město, které chce z...

Poprask na Vranovské přehradě. Zpěvák R.E.M. chtěl před 30 lety platit smažák kartou

Premium Před třiceti lety navštívil slavný zpěvák Michael Stipe několik míst na Znojemsku. Za smažený sýr u Vranovské přehrady...

Doprovodil slečny domů, podepsal se na zeď. Jágra kdysi v Brně nepoznali

Před první autogramiádou Jaromíra Jágra v Brně panovala obava, aby přišli fanoušci. Budoucí hokejová superstar se...

V Brně ležela mrtvá žena na silnici, auto ji po srážce podle policie vleklo

V noci na sobotu náhodný kolemjdoucí objevil tělo mrtvé ženy v Jedovnické ulici v Brně. Stala se zřejmě obětí dopravní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

D1 na Vysočině zastavila na dvě hodiny nehoda tří kamionů

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu zastavila večer nehoda tří kamionů. Došlo k ní na 139. kilometru...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Předzahrádky v Brně přinesly potíže s hlukem i načerno postaveným sezením

S restauračními zahrádkami se hlavně ve středu Brna roztrhl pytel. Lidé si posezení venku užívají, také u nich však v...

D1 na Vysočině zastavila na dvě hodiny nehoda tří kamionů

Provoz na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu zastavila večer nehoda tří kamionů. Došlo k ní na 139. kilometru...

Na zrušeném přechodu se chodci vrhali před auta, situaci vyřešily ploty

Pořádný šok zažili v pondělí chodci a řidiči mířící přes frekventovanou Úzkou ulici poblíž brněnského vlakového...

Prostory v pečovatelském domě nabízejí i mladým, praktiky zkoumá inspekce

Oficiálně staví firma IMOS v Brně ordinace a pečovatelský dům, tedy zařízení pro zdravotnictví, na což má povolení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Sedmnáctiletá přítelkyně Bohuše Matuše je těhotná

Bohuš Matuš (46) a jeho partnerka, o devětadvacet let mladší Lucie (17), se těší na svého prvního potomka. Dítě by se...

Depp a Heardová u soudu perou špinavé prádlo. Kromě drog došlo i na výkaly

Johnny Depp popřel, že by během pobytu na svém soukromém ostrově na Bahamách zaútočil na exmanželku Amber Heardovou....

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Zemřela herečka Kelly Prestonová, manželka Johna Travolty

Americká herečka Kelly Prestonová zemřela v 57 letech na rakovinu prsu. Manželka herce Johna Travolty, který její smrt...