Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 21. září 2021 Matouš

Chvíli jsem si připadal jako pán Brna, líčí autor komiksu o nočních linkách

  15:38
Jeho komiks o brněnském fenoménu rozjezdů měl svého času na sociálních sítích takový úspěch, že o něm jeho autor Tomáš Kučerovský slýchal debatovat cizí spolucestující ve „svém“ nočním autobusu. Úspěšný výtvarník se nechává inspirovat Brnem celý život.

Tomáš Kučerovský je jednou z vůdčích postav českého komiksu. Několik svých děl věnoval také Brnu, ve kterém žije od narození a nechává se jím celý život inspirovat. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

V komiksech Brněnské rozjezdy a Pomsta Vaňkovky si se šarmem, vtipem i sympatiemi utahuje z nočních autobusových linek vyjíždějících od hlavního nádraží a z dění kolem obchodního centra Vaňkovka.

Ohlas měly velký a o talentu brněnského umělce se díky nim dozvědělo více lidí. „Hlavně Brněnské rozjezdy byly svého času na sociálních sítích docela populární, ale za hranicemi Brna bez znalosti kontextu ten komiks moc nefunguje,“ říká Kučerovský.

Mohl byste zavzpomínat, jak se ty dva komiksy zrodily?
Brněnské rozjezdy vznikly v rámci výstavy Brno in comics pro partnerské město Utrecht, kde je velmi aktivní skupina komiksových autorů De Inkpot. Ti uspořádali v roce 2010 v Brně výstavu, na které jsme se organizačně podíleli coby komiksový časopis Aargh! A o rok později nás brněnský magistrát oslovil, abychom uspořádali reciproční výstavu v Utrechtu. Dali jsme dohromady několik autorů, kteří tam vystavili své krátké komiksy o Brně. A moje Rozjezdy byly jen jedním z nich.

Fotogalerie

A Pomsta Vaňkovky?
Ta vznikla v roce 2014 jako velmi volné pokračování při příležitosti komiksové výstavy právě v brněnském shopping centru Vaňkovka. Oba pak vyšly souborně ve sborníku Brno v komiksu. Rozjezdy navíc v mojí monografii ZOOOM č. 1.

Rodné Brno vás tedy inspiruje. Jaký je podle vás jeho duch?
Dodnes se mi líbí Brno v povídkách, esejích a románech Jiřího Kratochvila, kde píše třeba o tom, jak podle tváře dokáže rozeznat, kdo se narodil blíž řece Svratce a kdo blíž Svitavě, a jak má vždycky při odjezdu z Brna vlakem pocit, že opouští Zónu ze Stalkera. A o dalších a dalších generacích brněnských panduláků, jejichž křik se nese nad Brnem a spolehlivě zadupe do země cokoliv, co vyčnívá. Nevzpomínám si, že bych četl přesnější popis Brna.

Kteří „panduláci“ či místa z Brna ovlivnili vás?
Místa, která mám spojená s dětstvím, poloprostory sídlišť, relativní blízkost čehokoliv. Charakter maloměsta – kdykoliv jdete do centra, potkáte minimálně jednoho známého. Na druhé straně se mi líbí, jak město začíná v posledních letech žít. A začíná být čím dál kosmopolitnějším místem. Ovlivňuje mě tu někdo každou chvíli, jak by tomu asi bylo ostatně v jakémkoliv jiném městě.

Jak jste se vlastně k výtvarničení dostal?
Odmalička jsem věděl, že chci kreslit. Pak jsem při studiu na architektuře začal pracovat ve firmě vyvíjející počítačové hry a po sedmi letech jsem se odhodlal a přešel na volnou nohu. Bude to už pomalu patnáct let, co se kreslením živím. A občas to jde líp, občas hůř.

A kdybyste si mohl vybrat, čím byste se živil nejraději?
Komiksy. Ale v poslední době kromě knižní a časopisecké ilustrace dělám nejčastěji kreslená videa pro 60seconds, brněnskou firmu, která produkuje krátké kreslené spoty. Občas soukromé zakázky, občas storyboardy nebo práce pro reklamní agentury. Vytvořil jsem i grafiku a ilustrace několika deskových her. Nejznámější budou asi Krycí jména.

Tomáš Kučerovský

 • Narodil se v roce 1974 v Brně.
 • Ilustrátor, autor komiksů a animací.
 • Vystudoval architekturu.
 • Navrhuje obálky knih, kreslí pro časopisy (například Nový prostor), reklamní agentury či filmové produkce, spolupracoval na tvorbě několika stolních a počítačových her (Dračí doupě, Krycí jména aj.).
 • Je jedním ze zakladatelů komiksové revue Aargh!, která vznikla v r. 2000.
 • Více na www.tomaskucerovsky.com, www.instagram.com/tomaskucerovsky

Deskové hry byly jednu dobu hodně v kurzu. Máte mezi nimi nějaké své oblíbené?
Když mi bylo kolem dvaceti, ilustroval jsem jednu z příruček prvního vydání hry Dračí doupě. A dodnes potkávám lidi, kteří mi vyprávějí, že na těchhle mých obrázcích vyrůstali.

No jéje, můj syn například... A které ze svých dalších prací máte ještě rád?
Architektonicko-komiksovou sérii, kterou jsem kreslil pro časopis ERA2. A dodnes je pro mě stejně důležitý i reportážní komiks ze Singapuru, který vyšel pod hlavičkou našeho časopisu jako Singapurský speciál. Ten můj krátký komiks o brněnských nočních rozjezdech byl chvíli virální, zažil jsem, že ho rozebírali lidé v rozjezdu, kterým jsem zrovna jel, a asi dva dny jsem si pak připadal jako pán Brna. Což ale nebylo nic proti tomu, jak moc virálním se stal jednostránkový komiks Špatné století, který dodnes koluje po internetu pod názvem Wrong Century. A i po šesti letech si docela užívám stripy Arnošti pro časopis Nový prostor.

Díky svým komiksům jste se podíval třeba do Singapuru nebo Koreje...
Sem tam se dostanu na festival do zahraničí a je to vždycky skvělá zkušenost. Singapur byl asi nejzásadnější, byl jsem jeden z dvanácti účastníků mezinárodního workshopu a připadal jsem si jako na jiné planetě. Zároveň pro mě bylo docela zjevení, když jsem postupně zjišťoval, jak všichni řešíme stejné problémy. Bez ohledu na to, jestli kreslíme komiksy v Česku, Finsku, nebo na Filipínách. Do Koreje jsem byl potom pozvaný, abych vyprávěl s několika dalšími autory právě o své zkušenosti z workshopu v Singapuru, což mi celkově připadalo naprosto absurdní.

Vy jste se ovšem tu osamělost komiksových tvůrců rozhodli prolomit i komiksovým časopisem Aargh!, který jste před léty založili.
Časopis, tedy dneska už spíš sborník Aargh! jsme začali vydávat s tehdejším spolužákem z architektury Tomášem Prokůpkem v roce 2000. Tedy v době, kdy tady původní české komiksy nevycházely a z překladových se objevoval hlavně americký mainstream. Snažili jsme se vytvořit nějakou platformu pro začínající české autory a samozřejmě jsme taky chtěli vidět někde otištěné svoje vlastní věci. Za ty roky, co Aargh! vydáváme, se postupně proměnil v obsáhlý barevný sborník, ve kterém debutovala řada úspěšných českých autorů. A jeho první černobílá čísla jsou dnes vzácnou sběratelskou raritou. Mapujeme historii českého komiksu, publikujeme zahraniční komiksy... Každé číslo je zaměřené na jednu z okolních zemí. A taky jsme vydali čtyři výtvarné monografie ZOOOM českých komiksových autorů, které dávají do souvislosti i jejich nekomiksovou tvorbu.

Spolupracoval jste i na počítačových hrách pro Altar Interactive nebo Illusion softworks. V tom už pokračovat nemíníte?
Herní průmysl jsem opustil před víc než patnácti lety, když ta práce vypadala myslím o dost jinak, než jaké nároky klade na grafiky dnes. Pracoval jsem na čtyřech herních titulech jako grafik, později art director. Kreslil jsem návrhy postav a prostředí, vymýšlel celkovou vizualitu a hlídal její dodržování v týmu grafiků. V Altaru Interactive, který tehdy vedl Martin Klíma, který je dnes producentem úspěšné hry Kingdom Come, jsem byl sedm let, od jeho založení. Tehdy jsme ve čtyřech lidech v jedné sklepní místnosti nadšeně pracovali na logické hře Fillets. Nemyslím, že bych se k podobné práci někdy vrátil, dnes je ten obor už někde úplně jinde, ale samozřejmě nikdy neříkej nikdy.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Roman Onderka, Ivo Pojezný, Ilona Csáková, Alena Schillerová, Jan Hrnčíř, Robert Šlachta, Petr Fiala, Radek Holomčík, Vladimír Kotek

 • Nejčtenější

Z Vysočiny vyjel konvoj s obřími nádržemi, přeruší proud a zatíží mosty

Z Kramolína na Třebíčsku ráno vyjel opravdu nadměrný náklad. Transport veze do Bratislavy obří nádrže na naftu. Každá...

Pizza za spolubydlení. Do Brna se vracejí vysokoškoláci, nemají ale kde spát

Premium Vysokoškoláci míří zpátky do Brna na první prezenční výuku po téměř roce a půl. Mnozí se však nemají kam vrátit. Koleje...

Studenti by měli zase česat chmel, navrhuje komunistický matador Pojezný

Letos je to 100 let od vzniku KSČ, zároveň je ale v roce tohoto výročí možné, že komunisté vůbec poprvé vypadnou z...

VIDEO: Má krátké vlasy, ale je to žena. Lidovci to zkoušejí s „vtipem“

Stereotypy kolem postavení mužů a žen ve společnosti, které provázejí předvolební kampaň lidovců, nemají zřejmě konce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Ve dvojpruhu zastavilo jen jedno auto, druhé ženu srazilo

Děsivě vypadající dopravní nehodu vyšetřují brněnští dopravní policisté. Auto, které nezastavilo, u přechodu jako vůz v...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

K nové zastávce vede jen rozbahněná cesta, na pasažéry si musí počkat

Po více než roce se ode dneška vracejí všechny vlaky na nově elektrifikovanou trať mezi Brno a Střelice. Dokonce tady...

Soutěž se nekoná, o provoz plánované arény v Brně má zájem jen Kometa

Novou hokejovou arénu na brněnském výstavišti odhadem za 3,6 miliardy zřejmě získá do správy Kometa. Ovládne tak obě...

Měření prokázalo další pokles protilátek proti covidu u očkovaných seniorů

Opakované testování protilátek u očkovaných lidí potvrdilo, že jejich hladina dále klesá. Společnost Podané ruce...

Při stavbě tramvajové trati v Brně narazili na zapomenutou tovární studnu

Dřív sloužila jako zdroj vody pro brněnskou továrnu na svíčky a mýdla. Postupem času se na ni ale zapomnělo. Nedávno na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Pompézní svatba Simony Halepové. Tenistka si vzala miliardáře

Rumunská tenistka Simona Halepová se několik dní před 30. narozeninami vdala. Ve středu si v rodném městě Konstanca...