Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Chvíli jsem si připadal jako pán Brna, líčí autor komiksu o nočních linkách

  15:38
Jeho komiks o brněnském fenoménu rozjezdů měl svého času na sociálních sítích takový úspěch, že o něm jeho autor Tomáš Kučerovský slýchal debatovat cizí spolucestující ve „svém“ nočním autobusu. Úspěšný výtvarník se nechává inspirovat Brnem celý život.

Tomáš Kučerovský je jednou z vůdčích postav českého komiksu. Několik svých děl věnoval také Brnu, ve kterém žije od narození a nechává se jím celý život inspirovat. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

V komiksech Brněnské rozjezdy a Pomsta Vaňkovky si se šarmem, vtipem i sympatiemi utahuje z nočních autobusových linek vyjíždějících od hlavního nádraží a z dění kolem obchodního centra Vaňkovka.

Ohlas měly velký a o talentu brněnského umělce se díky nim dozvědělo více lidí. „Hlavně Brněnské rozjezdy byly svého času na sociálních sítích docela populární, ale za hranicemi Brna bez znalosti kontextu ten komiks moc nefunguje,“ říká Kučerovský.

Mohl byste zavzpomínat, jak se ty dva komiksy zrodily?
Brněnské rozjezdy vznikly v rámci výstavy Brno in comics pro partnerské město Utrecht, kde je velmi aktivní skupina komiksových autorů De Inkpot. Ti uspořádali v roce 2010 v Brně výstavu, na které jsme se organizačně podíleli coby komiksový časopis Aargh! A o rok později nás brněnský magistrát oslovil, abychom uspořádali reciproční výstavu v Utrechtu. Dali jsme dohromady několik autorů, kteří tam vystavili své krátké komiksy o Brně. A moje Rozjezdy byly jen jedním z nich.

Fotogalerie

A Pomsta Vaňkovky?
Ta vznikla v roce 2014 jako velmi volné pokračování při příležitosti komiksové výstavy právě v brněnském shopping centru Vaňkovka. Oba pak vyšly souborně ve sborníku Brno v komiksu. Rozjezdy navíc v mojí monografii ZOOOM č. 1.

Rodné Brno vás tedy inspiruje. Jaký je podle vás jeho duch?
Dodnes se mi líbí Brno v povídkách, esejích a románech Jiřího Kratochvila, kde píše třeba o tom, jak podle tváře dokáže rozeznat, kdo se narodil blíž řece Svratce a kdo blíž Svitavě, a jak má vždycky při odjezdu z Brna vlakem pocit, že opouští Zónu ze Stalkera. A o dalších a dalších generacích brněnských panduláků, jejichž křik se nese nad Brnem a spolehlivě zadupe do země cokoliv, co vyčnívá. Nevzpomínám si, že bych četl přesnější popis Brna.

Kteří „panduláci“ či místa z Brna ovlivnili vás?
Místa, která mám spojená s dětstvím, poloprostory sídlišť, relativní blízkost čehokoliv. Charakter maloměsta – kdykoliv jdete do centra, potkáte minimálně jednoho známého. Na druhé straně se mi líbí, jak město začíná v posledních letech žít. A začíná být čím dál kosmopolitnějším místem. Ovlivňuje mě tu někdo každou chvíli, jak by tomu asi bylo ostatně v jakémkoliv jiném městě.

Jak jste se vlastně k výtvarničení dostal?
Odmalička jsem věděl, že chci kreslit. Pak jsem při studiu na architektuře začal pracovat ve firmě vyvíjející počítačové hry a po sedmi letech jsem se odhodlal a přešel na volnou nohu. Bude to už pomalu patnáct let, co se kreslením živím. A občas to jde líp, občas hůř.

A kdybyste si mohl vybrat, čím byste se živil nejraději?
Komiksy. Ale v poslední době kromě knižní a časopisecké ilustrace dělám nejčastěji kreslená videa pro 60seconds, brněnskou firmu, která produkuje krátké kreslené spoty. Občas soukromé zakázky, občas storyboardy nebo práce pro reklamní agentury. Vytvořil jsem i grafiku a ilustrace několika deskových her. Nejznámější budou asi Krycí jména.

Tomáš Kučerovský

 • Narodil se v roce 1974 v Brně.
 • Ilustrátor, autor komiksů a animací.
 • Vystudoval architekturu.
 • Navrhuje obálky knih, kreslí pro časopisy (například Nový prostor), reklamní agentury či filmové produkce, spolupracoval na tvorbě několika stolních a počítačových her (Dračí doupě, Krycí jména aj.).
 • Je jedním ze zakladatelů komiksové revue Aargh!, která vznikla v r. 2000.
 • Více na www.tomaskucerovsky.com, www.instagram.com/tomaskucerovsky

Deskové hry byly jednu dobu hodně v kurzu. Máte mezi nimi nějaké své oblíbené?
Když mi bylo kolem dvaceti, ilustroval jsem jednu z příruček prvního vydání hry Dračí doupě. A dodnes potkávám lidi, kteří mi vyprávějí, že na těchhle mých obrázcích vyrůstali.

No jéje, můj syn například... A které ze svých dalších prací máte ještě rád?
Architektonicko-komiksovou sérii, kterou jsem kreslil pro časopis ERA2. A dodnes je pro mě stejně důležitý i reportážní komiks ze Singapuru, který vyšel pod hlavičkou našeho časopisu jako Singapurský speciál. Ten můj krátký komiks o brněnských nočních rozjezdech byl chvíli virální, zažil jsem, že ho rozebírali lidé v rozjezdu, kterým jsem zrovna jel, a asi dva dny jsem si pak připadal jako pán Brna. Což ale nebylo nic proti tomu, jak moc virálním se stal jednostránkový komiks Špatné století, který dodnes koluje po internetu pod názvem Wrong Century. A i po šesti letech si docela užívám stripy Arnošti pro časopis Nový prostor.

Díky svým komiksům jste se podíval třeba do Singapuru nebo Koreje...
Sem tam se dostanu na festival do zahraničí a je to vždycky skvělá zkušenost. Singapur byl asi nejzásadnější, byl jsem jeden z dvanácti účastníků mezinárodního workshopu a připadal jsem si jako na jiné planetě. Zároveň pro mě bylo docela zjevení, když jsem postupně zjišťoval, jak všichni řešíme stejné problémy. Bez ohledu na to, jestli kreslíme komiksy v Česku, Finsku, nebo na Filipínách. Do Koreje jsem byl potom pozvaný, abych vyprávěl s několika dalšími autory právě o své zkušenosti z workshopu v Singapuru, což mi celkově připadalo naprosto absurdní.

Vy jste se ovšem tu osamělost komiksových tvůrců rozhodli prolomit i komiksovým časopisem Aargh!, který jste před léty založili.
Časopis, tedy dneska už spíš sborník Aargh! jsme začali vydávat s tehdejším spolužákem z architektury Tomášem Prokůpkem v roce 2000. Tedy v době, kdy tady původní české komiksy nevycházely a z překladových se objevoval hlavně americký mainstream. Snažili jsme se vytvořit nějakou platformu pro začínající české autory a samozřejmě jsme taky chtěli vidět někde otištěné svoje vlastní věci. Za ty roky, co Aargh! vydáváme, se postupně proměnil v obsáhlý barevný sborník, ve kterém debutovala řada úspěšných českých autorů. A jeho první černobílá čísla jsou dnes vzácnou sběratelskou raritou. Mapujeme historii českého komiksu, publikujeme zahraniční komiksy... Každé číslo je zaměřené na jednu z okolních zemí. A taky jsme vydali čtyři výtvarné monografie ZOOOM českých komiksových autorů, které dávají do souvislosti i jejich nekomiksovou tvorbu.

Spolupracoval jste i na počítačových hrách pro Altar Interactive nebo Illusion softworks. V tom už pokračovat nemíníte?
Herní průmysl jsem opustil před víc než patnácti lety, když ta práce vypadala myslím o dost jinak, než jaké nároky klade na grafiky dnes. Pracoval jsem na čtyřech herních titulech jako grafik, později art director. Kreslil jsem návrhy postav a prostředí, vymýšlel celkovou vizualitu a hlídal její dodržování v týmu grafiků. V Altaru Interactive, který tehdy vedl Martin Klíma, který je dnes producentem úspěšné hry Kingdom Come, jsem byl sedm let, od jeho založení. Tehdy jsme ve čtyřech lidech v jedné sklepní místnosti nadšeně pracovali na logické hře Fillets. Nemyslím, že bych se k podobné práci někdy vrátil, dnes je ten obor už někde úplně jinde, ale samozřejmě nikdy neříkej nikdy.

 • Nejčtenější

Kapela Kryštof tajně zahrála Moravě. Chtěli jsme pomoct, říká frontman Krajčo

Skupina Kryštof překvapila obyvatele obcí, kde před třemi týdny řádilo tornádo. V pozadí s rozbořenými domy odehrála...

Brněnské nádraží postaví podle návrhu z Nizozemska, uzel má stát 50 miliard

Nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za...

Nálezné za Šebrleho medaile dostali hasiči z Nosislavi. Na přání objevitele

Roman Šebrle má zpět pět let ztracené olympijské zlato, které vybojoval v desetiboji v řeckých Athénách. Anonym ho...

VIDEO: Ženu vyvedli z MHD kvůli chybějící roušce. Při potyčce si zlomila ruku

S nedostatečnou ochranou úst a nosu cestovala žena v úterý brněnskou hromadnou dopravou. Tvrdí, že respirátor nosit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Strach o předčasně narozenou dceru, konec v Kometě. Citlivé téma, říká Mozík

V květnu podepsal v Kometě, ale smlouvu musel po pár týdnech rozvázat. Potřeboval být nablízku rodině v Praze a zejména...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

 • Další z rubriky

VIDEO: Na letišti sázeli do země sysly. Dříve hojný druh v Česku vymírá

Břeclavské letiště má nové obyvatele. Z brněnské zoo se tam přestěhovala dvacítka syslů obecných. Ochránci přírody...

Festivaly startují. Léto se na Moravě ponese v rytmu rocku i žhavé samby

Po dlouhém hudebním půstu a před podzimem s nejistotou, jak to bude s epidemiologickými opatřeními a kulturními akcemi,...

Z Brna do Říma na handbiku. Ochrnutý sportovec opakuje výpravu za papežem

Všechny cesty vedou do Říma. Včetně té, kterou dnes v Brně zahájil hendikepovaný cyklista a rekordman Dušan Petřvalský....

VIDEO: Policisté stíhali ujíždějícího recidivistu, zmizel jim mezi domy

Poloviční úspěch měli policisté, kteří na Znojemsku několik minut pronásledovali zběsile ujíždějícího recidivistu se...

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...