Fiktivní faktury a daňový únik. Bývalý brněnský radní půjde před soud

  9:25aktualizováno  15:17
Bývalého radního a někdejšího šéfa ANO v Brně Tomáše Kratochvíla státní zástupce obžaloval z trestného činu krácení daně o více než 1,6 milionu korun. Své nábytkářské firmě Toka nechal dle vyšetřovatelů vystavovat fiktivní faktury od společnosti z Panenských ostrovů. Hrozí mu osm let vězení.

Podle vyšetřovatelů si brněnský zastupitel Tomáš Kratochvíl uměle snižoval základ placené daně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vyloučený člen ANO Tomáš Kratochvíl může být nyní v brněnském zastupitelstvu žádanou osobou. Žádný ze dvou bloků znesvářených stran totiž nedá dohromady více než 27 mandátů. Právě jediný hlas nezařazeného zastupitele by tak jednomu z nich mohl pomoci k většině a tím i vládě nad městem.

Kratochvíl teď má ale zásadní problém. Podle zjištění MF DNES ho v minulých týdnech vyšetřovatelé brněnské hospodářské kriminálky obvinili z trestného činu krácení daně za 1,6 milionu korun u své nábytkářské firmy Toka. A rychle poté ho obžaloval i státní zástupce.

„Dvacátého dubna jsme podali k soudu obžalobu na jmenovaného. Za krácení daní mu hrozí až osm let vězení,“ potvrdil mluvčí brněnského městského státního zastupitelství Ivo Hahn s tím, že další podrobnosti kauzy zatím nemůže komentovat.

Ještě před půl rokem byl přitom Kratochvíl šéfem brněnského ANO a také radním, kterému hnutí svěřilo správu městských firem s ročním obratem přes 10 miliard korun.

Podle informací MF DNES se o něj policie začala zajímat už v době, kdy za ANO předloni ve volbách kandidoval. Podle vyšetřovatelů v letech 2006 až 2011 zanášel do účetnictví fiktivní faktury za pronájem reklamního prostoru, i když za ně nedostal žádné protiplnění.

Platil miliony za reklamu, která nebyla

Uměle si tak snižoval základ placené daně. Smlouvy uzavíral s firmou Pavlík a partner brněnského automobilového závodníka Michala Pavlíka. Reklamu pak měla zajišťovat firma Prototype Team Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. To se ale nestalo.

Kratochvíl ještě v pondělí MF DNES řekl, že to, zda byl obviněn, nebude komentovat. „O žádném krácení daní nic nevím. Byl jsem podvedený jedním z našich dodavatelů Michalem Pavlíkem. Policie se o to určitě zajímala, nicméně myslím si, že celá věc skončí tím, že to půjde do ztracena,“ reagoval na dotaz MF DNES Kratochvíl.

„Z naší strany nebylo učiněno nic mimo rámec zákona. Měli jsme za to, že nám dodal reklamu, ale po nějaké době se ukázalo, že ji asi neplnil, což my jsme nevěděli,“ dodal Kratochvíl.

Z policejního vyšetřování ovšem plyne, že takto Pavlíkově firmě jednatel Kratochvíl zaplatil za čtyři roky téměř 10 milionů korun. Odtud škoda na daních 1,6 milionu korun. Kratochvíl zdůraznil, že jakmile ho finanční úřad upozornil, dlužné daně hned zaplatil a uhradil i vyměřenou pokutu.

Přesto se se státním zástupcem potká u soudu. „Líčení je nařízeno na 25. května,“ konstatovala mluvčí brněnského městského soudu Petra Hovorková. Termín prý po informování se u právníka potvrdil v úterý i Kratochvíl.

Závodník Pavlík skončil u soudu i v další kauze

Špatnou zprávou pro Kratochvíla je, že jeho obchodní partner – závodník Pavlík – u soudu skončil už v jiné podobné kauze. V ní ho státní zástupkyně viní, že fiktivně pronajímal reklamní plochy na svém závodním autě i naoko zajišťoval další služby. Upozornil na to už předloni v prosinci pořad Reportéři ČT.

U pražského městského soudu se kvůli daňovým podvodům kromě Pavlíka ocitlo třiadvacet spolupachatelů, kterým tímto způsobem snižoval daně. Celkovou škodu v této kauze policisté spočítali na více než 46 milionů korun.

„Za trestný čin krácení daně byl Michal Pavlík odsouzen na šest let ve věznici s ostrahou. Rozsudek je ale nepravomocný. Případ nyní řeší Vrchní soud v Praze,“ konstatovala mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Lidé, kteří s ním na krácení daní spolupracovali, dostali většinou peněžité tresty a podmíněně odložené vězení na dva či tři roky.

ANO zbavilo Kratochvíla funkce i kvůli jeho obchodům

Samotného Pavlíka se MF DNES v pondělí kontaktovat nepodařilo. Soudu, který ho pak poslal na šest let do vězení, se ale tvrdě bránil už v roce 2014.

„K tomu, co je obžalobou předkládáno jako údajné důkazy o fiktivnosti, se již písemně vyjádřil soudní znalec v oboru ekonomie a účetnictví, který je ostatně navržen soudu také k osobnímu slyšení. Ten konstatoval, že z uvedených skutečností nelze fiktivnost plnění jakkoliv dovodit,“ řekl ke kauze v pořadu Reportéři ČT.

Jeho firma Pavlík a partner je nyní v likvidaci. Poslal ji tam už v roce 2013 Krajský soud v Brně, protože neplnila zákonné povinnosti. Ještě rok předtím se ale jejím vlastníkem stala společnost Prototype Team Ltd., která měla zajišťovat reklamní prostor i Kratochvílovi.

Ředitelem firmy z karibského daňového ráje byl Irwin Boncamper. Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti byl v roce 2011 zatčen a odsouzen americkými úřady v případu masivních podvodů a praní špinavých peněz.

Hnutí ANO několikrát zdůraznilo, že Kratochvíla zbavilo funkce kvůli pomalé přípravě holdingu městských firem. Primátor Petr Vokřál ale v pondělí MF DNES potvrdil, že jedním z dalších důvodů byly i některé jeho soukromé obchody.

„O této kauze jsem nevěděl, ale nepřekvapuje mě to. Určité indicie jsme měli delší dobu, sehrálo to svou roli na miskách vah,“ připustil Vokřál.

Neodstoupím, není k tomu žádný důvod, hlásí Kratochvíl

Kauza přitom může mít vliv i na nynější koaliční krizi na magistrátu. Pokud by se nyní nezařazený zastupitel Kratochvíl mandátu zastupitele kvůli problémům se zákonem vzdal, jeho křeslo by znovu obsadil náhradník ANO.

To by tak spolu s Žít Brno, zelenými a TOP 09 dalo dohromady těsnou většinu 28 hlasů a z nynějšího stranického patu by hnutí vyšlo jako vítěz.

Podnikatel ale něco takového v úterý důrazně odmítl. „Ničeho jsem se nedopustil. Nemám k odstoupení žádný důvod,“ zdůraznil Kratochvíl.

Kratochvíl: O krácení daní nic nevím. Podvedli mě

Tomáš Kratochvíl po volbách dostal ve vedení Brna na starosti správu městských firem. Vloni na podzim ho ale po divokých událostech jeho vlastní hnutí ANO postu zbavilo. Straníci mu veřejně vyčítali špatné vedení přeměny firem na holding. Sám Kratochvíl popírá, že by důvodem mohl být i jeho střet s policií, podle níž ve vlastní firmě Toka krátil daně. „Nic takového nemohlo vést k mému vyloučení z ANO,“ tvrdí Kratochvíl.


Vy jste o tom své kolegy z hnutí neinformoval?
S mou firmou se v té době nic nedělo a neděje ani nadále.

Podle informací MF DNES vám nicméně policisté kladou za vinu krácení daní.
O žádném krácení daní nic nevím. Jde o případ, kdy jsem byl podveden jedním z našich dodavatelů Michalem Pavlíkem. Policie se o to určitě zajímala, nicméně myslím si, že celá věc skončí tím, že to půjde doztracena. Z naší strany nebylo učiněno nic mimo rámec zákona.

On vám slíbil nějakou reklamu a pak vám ji nedodal?
Měli jsme za to, že nám ji dodal, ale po nějaké době se ukázalo, že zakázku asi neplnil, což jsme my nevěděli. Pak jsme s tímto pánem ukončili spolupráci. To, že neplnil svoje závazky, není náš problém, ale toho pána, který za to pravděpodobně bude potrestán. Pro mě byly informace od finančního úřadu šokující, když jsem zjistil, jakým způsobem podniká.

Policie to ale interpretuje tak, že jste si s jeho pomocí účelově snížil základ daně.
Interpretace může být nějaká. Já myslím, že v této zemi naštěstí rozhoduje někdo jiný než Policie České republiky. Naše firma byla podvedena. Utrpěli jsme poměrně dost velké ztráty, protože jsme daň, která nám byla dodatečně vyměřena, zaplatili okamžitě a zároveň jsme uhradili i státem nařízenou pokutu. Zachovali jsme se jako firma velmi korektně. Žádná škoda státu nevznikla. K výši pokuty se nebudu vyjadřovat. Nesouvisí to s politikou. Svou firmu do politiky tahat nechci a už vůbec ji nechci poškozovat.

A víte o tom, že jste obviněn z krácení daně?
Já se k tomu nehodlám vyjadřovat.


Jste připraven bránit se interpretaci policie před soudem?
Stoprocentně.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz