Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Masaryk se k Hodonínu hlásil, stávka v jeho rodišti ho ale ranila

  16:34
Pietní akt k sedmaosmdesátému výročí úmrtí Tomáše Garrigua Masaryka v Hodoníně během minulého víkendu znemožnilo počasí, prvního československého prezidenta si však v jeho rodišti i tak připomínají často. Masarykův odkaz připomíná muzeum se stálou expozicí, letos navíc uplynulo sto let od jeho návštěvy jižní Moravy.
Tomáš Garrigue Masaryk při návštěvě Hodonína (1924)

Tomáš Garrigue Masaryk při návštěvě Hodonína (1924) | foto: archiv Masarykova muzea v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk žil v Hodoníně krátce, z dětství si toho prý moc nepamatoval. Přesto se k městu hrdě hlásil a uváděl ho ve všech svých dokladech jako rodné.

„Rodina se často stěhovala, proto (Masaryk) nestihl nikde zakotvit. Jeho tatínek byl kočím na císařském velkostatku,“ přibližuje prezidentovo dětství Irena Chovančíková, která muzeum v Hodoníně vede.

Masaryk se narodil v Hodoníně před 170 lety, dohady o tom ještě neustaly

Nejhlubší vztah měl Masaryk v regionu k Čejkovicím na Hodonínsku, kde měl kamarády a kde měl jeho život řád. Do Hodonína se jako třináctiletý vrátil po dokončení studia na reálce v Hustopečích a dělal pomocníka učiteli. „Když se vmyslím do duše puberťáka, nebyl s tím spokojený a moc ho to nebavilo. Měl se stát učitelem, učitelský kurz však bylo možné absolvovat až v šestnácti letech, na to byl moc mladý, proto byl pomocníkem,“ vypraví ředitelka muzea.

Stopy TGM na jižní Moravě

  • Hodonín – rodné město
  • Židlochovice, zámek – prezidentské sídlo
  • Hustopeče, rodné město matky, místo studií TGM na piaristické reálce (1861-1863), Masarykovo náměstí
  • Čejkovice, Masarykův domek
  • Brno, dnešní JAMU, Komenského náměstí – zde studoval na německém gymnáziu

Od role pomocníka učitele Masaryk utekl a žil způsobem života, který se nezamlouval jeho rodičům. Proto ho poslali do učení a snažili se mu vštípit zodpovědnost. Učil se ve Vídni, odsud utekl zpět na Moravu do Čejče na Hodonínsku, kde se pak učil kovářem. Právě tam se stala událost, která Masaryka nasměrovala k dalšímu vzdělávání; šel ke studni Žofka pro vodu, přičemž ho zahlédl bývalý učitel z hustopečské reálky.

„Podivil se, co tak nadaný chlapec dělá v učení u kováře, a tak zařídil, aby opět dělal pomocníka učitele, ale tentokrát v Čejkovicích. A Masaryk si umínil, že tam už vydrží,“ rozvádí Masarykův příběh Chovančíková.

V té době se pozdější prezident přátelil s kaplanem Františkem Satorou. Ten mimo jiné podporoval studenty a pomohl i Masarykovi, a to nejen zpřístupněním knih po jezuitech.

Kaplan měl na Masaryka značný vliv, Satoru lidsky obdivoval. I díky němu se rozhodl, že chce vyšší vzdělání než pouhý učitelský kurz. Jeho cesty vedly na gymnázia ve Strážnici, v Brně, posléze na gymnázium a na univerzitu ve Vídni. „Byl to přelom, později už se Masaryk na jižní Moravu vracel jen na prázdniny,“ přibližuje Chovančíková. Dodává, že Masaryk si v sobě ze svého rodného kraje nesl vnitřní pocit roviny a slunce. Učení kovářem v něm zanechalo schopnost rychlého rozhodování; chtěl, aby to, co dělá, mělo v praxi dopady.

Prezident a jeho (ne)zastávky v Hodoníně

Vztah mezi Masarykem a Hodonínem nebyl ale vždy jen harmonický. Všeobecné rozpaky mezi rodáky vyvolala prezidentova cesta do Bratislavy, během níž měl v roce 1921 projet právě i Hodonínem. V něm ale neplánoval zastavit, přitom pro sousední Břeclav měl vyčleněnou hodinu.

„Roku 1920 byl Hodonín jedním z center prosincové stávky, šlo o Masarykovo rodiště, takže ho to muselo ranit, i když asi zároveň chápal, že život tady nebyl lehký. Neplánovaně nechal zastavit vlak až poté, co viděl dav jásajících lidí, kteří na něho čekali,“ popisuje událost Chovančíková.

Masaryk se tehdy vítal se zástupci města a s dětmi. Od holčičky v dubňanském kroji vzal nejenom květinu, ale i kapesníček, a následně plačící děvčátko utěšoval.

Tomáš Garrigue Masaryk na nádraží v Hodoníně (1921)

Na větší návštěvu Hodonína se chystal Masaryk vícekrát, došlo k ní ale jen v červnu 1924.

„Nemyslím si, že by vztah k Hodonínu neměl, ale to, jak se jeho cesty s Hodonínem křížily, nebo naopak nekřížily, mělo kořeny v jeho pragmatismu, souviselo to s jeho plány. Prezidentem se stal v osmašedesáti letech, roční počet audiencí se odvíjel podle konkrétní potřeby i zdravotního stavu, Hodoňáci tedy jezdili spíš za ním,“ nastiňuje prezidentovo propojení s rodištěm ředitelka muzea.

Hodonínští tak byli například v delegaci vítající Masaryka v roce1918 po návratu do vlasti nebo mu jezdili přát k narozeninám. K Čejkovicím byl jeho vztah intenzivnější, například v hradní stráži působil člověk právě z této obce a byl mu jakýmsi spojovníkem mezi Prahou a domovem z dětství.

Hodonínští přátelé pana prezidenta

Masarykovy vazby na Hodonín byly dané hlavně díky kontaktům, které tam měl již z doby, kdy byl univerzitním profesorem a poslancem za valašská města. Znal se například s právníkem a místním politikem Františkem Hessem, který založil první česky psané periodikum ve městě Hodonínské listy, byl členem Matice Hodonské a podílel se na založení hodonínské české reálky. Oblasti Hessových zájmů, tedy školství a sociální otázky, byly blízké i Masarykovi.

Kontakt udržoval také s umělci a osobnostmi z okruhu Sdružení výtvarných umělců moravských. „Musíme si uvědomit, že v té době neexistovala taková fyzická dostupnost, jakou máme dnes. Neměli běžně telefon, cestování bylo zdlouhavé,“ připomíná tehdejší dobu Chovančíková.

Masarykův kontakt s rodištěm za jeho života podle ní nebyl tak chladný, jak by se mohlo dnes například kvůli odkládání návštěv zdát, byl zkrátka jen praktický, stejně tak jako sám prezident. Podle Chovančíkové muzeum navštěvují převážně školy, také silná skupina seniorů, z cizinců jsou to velice informovaní lidé. Ve dnech výročí nabízí muzeum volné vstupy, pořádá programy pro školy nebo pro rodiny, připravuje kvízy. „Muzeum a město se snaží vztah veřejnosti ke svému rodákovi dál pěstovat a udržovat v povědomí, je strašně důležité s tím nepřestávat a neustále připomínat, v čem spočívá jeho odkaz a že je tady doma,“ uzavírá ředitelka hodonínského muzea Irena Chovančíková.

Autor:
  • Nejčtenější

Po Pohlreichem zostuzené Bohémě není o provoz restaurace v suterénu divadla zájem

Už více než měsíc mají brněnští radní k dispozici nabídky zájemců o prostor pod Janáčkovým divadlem, kde svého času fungovala restaurace Bohéma, negativně proslulá pořadem Ano, šéfe! se Zdeňkem...

4. října 2024  9:53

VIDEO: Muž utekl před revizory v tramvaji oknem, ti mu zamávali jeho pasem

Fyzickou zdatnost, ale i velkou dávku zbrklosti prokázal muž, který v Brně unikl revizorům. Z tramvaje velmi obratně vyklouzl úzkým otevřeným oknem, ale až poté, co kontrolorům předal svůj pas.

8. října 2024  14:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za úniky z policejních spisů odsoudili deset lidí. I vyšetřovatele NCOZ či celníka

Skoro po dvou letech od zahájení řízení Krajský soud v Brně vyhlásil rozhodnutí v kauze rozsáhlého úniku informací z policejních spisů. Obžalováno bylo původně 28 lidí, u desítky z nich dnes soud...

1. října 2024,  aktualizováno  13:23

Litvínov poprvé padl, nestačil na Pardubice. Sparta otočila, slaví i Třinec

Až v osmém kole hokejové extraligy Litvínov poprvé zaváhal, Pardubicím podlehl 1:3. Mladá Boleslav padla v dobře rozehraném duelu se Spartou 1:2, Třinec porazil Liberec 6:3. Karlovy Vary si poradily...

4. října 2024  16:50,  aktualizováno  21:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ulicí, kde se složitě vyhýbají auta, plánuje Brno vést novou tramvajovou trať

Dvě auta se na úzké silnici v části Šumavské ulice v Brně někdy jen stěží vyhnou. A když tam ve špičce jeden směr na chvíli zablokuje odstavená dodávka přepravní firmy, je potíž daleko větší. Právě...

2. října 2024  5:02

Kyberútoky mohou i zabíjet. Za úspěchy hackerů bývají velké ego či neznalost

Pacient kvůli vyšetření nebo léčbě přišel do nemocnice na radioterapii, jenže dostal mnohonásobně vyšší dávku ozáření, která mu způsobila vážné zranění, nebo dokonce smrt. Lékař přitom udělal vše,...

9. října 2024  12:21

Na strojírenský veletrh v Brně dorazil prezident Pavel, promluví i se studenty

Do Brna ve středu na Mezinárodní strojírenský veletrh dorazil po mnohaleté pauze český prezident Petr Pavel. Před strojaři zavítal do sídla Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, kde se...

9. října 2024,  aktualizováno  10:33

Ztracené houbařky před divočáky vylezly na strom. Do lesa už nikdy, říká jedna

I sbírání hub se může proměnit ve stresující zážitek. Poznaly to dvě mladé ženy na pomezí jižní Moravy a Zlínského kraje, které několik hodin nedokázaly najít cestu z lesa. Navíc je děsilo chrochtání...

9. října 2024  10:26

Holky, vždyť vy jste poslední! Jak kouč nabudil Žabiny k suverénní jízdě

Jako kdyby nestačilo, že je čeká euroligový zápas před domácím publikem. Když kouč Viktor Pruša chystal basketbalistky Žabin na úterní utkání proti Olympiakosu, cítil, že by neškodilo ještě trochu...

9. října 2024  10:23

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková

Premium Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na...