Kauza Toflova gangu končí, osvobozený policista bude chtít miliony

  12:18aktualizováno  12:18
Soudy na konci května definitivně osvobodily bývalého policistu Petra Křipského. Uzavřela se tak kauza týkající se takzvaného Toflova gangu, která sedm let zaměstnávala justici a ovlivnila život mnoha lidí.

Recidivisté Radek Sobotka (vpravo) a Tomáš Trkan (vlevo) si u brněnského krajského soudu vyslechli devatenáctileté tresty za vraždu expolicisty Michal Tofla v roce 2010. Soud při verdiktu zohlednil i jejich předchozí trestnou činnost. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Podle tehdejšího znění obžaloby šlo o skupinu bývalých policistů a jejich kompliců, kteří v letech 1998 až 2010 vydírali podnikatele na jižní Moravě. Nabízeli jim, že za úplatek vyřeší jejich problémy se zákonem. Jindy zase požadovali peníze za to, že proti oběti nevytvoří smyšlenou kauzu.

 Většina expolicistů byla pravomocně odsouzena za vydírání. Dostali tresty v rozmezí tři až devět let. A k tomu ještě peněžité tresty až do výše jednoho milionu korun.

Tři z nich se však dočkali očištění jména. Soudy je v celém rozsahu zprostily viny a stát je bude muset odškodnit.

Finanční satisfakci 450 tisíc si už vydobyl Rudolf Setvák, kterého vinili ze zametání stop po zločincích. V jednu dobu se místo názvu Toflův gang objevoval dokonce termín Setvákovci. Setvák se po zprošťujícím verdiktu vrátil k původnímu zaměstnání, pracuje na oddělení cizinecké policie. „Už se k tomu nechci vracet, pro mě je to uzavřená kapitola,“ vzkázal přes policejní mluvčí.

Adekvátní odškodnění? Možná miliarda, uvažuje právník

Na konci května očištěný Petr Křipský bude po ministerstvu spravedlnosti požadovat mnohem vyšší odškodnění. Zatímco Setvák strávil 93 dnů ve vazbě, Křipský asi 2,5 roku.

Hlavní aktéři kauzy takzvaného Toflova gangu

 • Michal Tofl: Bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky. Podle obžaloby hlava Toflova gangu. V roce 2010 ho zastřelil nájemný vrah.
 • Miloš Almásy: Po Toflově smrti se šéfem skupiny údajně stal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let nepodmíněně a peněžitý trest milion korun.
 • Rudolf Setvák: Čelil obvinění, že ještě jako šéf brněnské inspekce zametl stopy za zločinci z Toflova gangu. Setváka ale soud nakonec plně osvobodil. Za nezákonné stíhání a 93 dní ve vazbě dostal od státu 450 tisíc.
 • Petr Křipský: Také expolicista, který měl dalším členům gangu poskytovat informace o trestních věcech případných obětí. V plném rozsahu zproštěn viny.
 • Eduard Polák: Nepracoval u policie, podle obžaloby ho gang využíval k zastrašování a vydírání obětí. Na stopu gangu se policie dostala, když vyšetřovala nájemnou vraždu na Vysočině. Soudy ho zprostily viny.
 • Milan Vítek: Bývalý policista údajně oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz. Poskytoval gangu informace o případných obětech. Dostal pět a půl roku ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Stanislav Dobrovolný: Odešel na vlastní žádost do civilu dvanáct dní před tím, než ho policisté obvinili. Pracoval jako vyšetřovatel u hospodářské kriminálky. Rozsudek zněl tři roky ve vězení.
 • Eduard Slanina: Bývalý policista oslovoval vytipované oběti s požadavkem na zaplacení peněz a vyhrožoval těm, kteří nechtěli zaplatit. Měl přístup k informacím o trestních věcech případných obětí. Dostal sedm let vězení a peněžitou pokutu 600 tisíc.
 • Lubomír Mokrý: Také několik let šéfoval policejní inspekci v Brně. Byl obviněný ze stejného činu jako Setvák a soud ho potrestal šesti lety vězení a pokutou 120 tisíc.
 • Radoslav Petr: U policie nikdy nepracoval. Podnikatel, který oslovoval oběti. Dostal sedm let vězení.
 • Roman Velecký: Také pracoval u policie, než ho obvinili. Podobně jako ostatní pomáhal dalším obžalovaným. Dostal šest let ve vězení a pokutu 250 tisíc korun.
 • Jaromír Šálek: Kontaktoval jednu z obětí, kterou si vytipovali. Dostal čtyři roky ve vězení a pokutu 1,2 milionu.
 • Roman Procházka: Byl vyšetřovatelem hospodářské kriminálky, dalším obžalovaným poskytoval informace ze spisů. Soudy mu vyměřily 5 let ve vězení a pokutu 100 tisíc korun.
 • Zdeněk Oláh: Nebyl policistou, gang ho využíval k zastrašování obětí. Za vydírání dostal tři roky za mřížemi.

„Jenom za náklady řízení, kam se počítají i advokátní služby, zaplatil stovky tisíc. Nehledě na to, jak dlouho ho nechali ve vazbě a že mu proces celkově zničil život. Proto budeme požadovat vyšší částku, než kterou vysoudil pan Setvák. Nyní ji vyčíslujeme,“ uvedl advokát Pavel Hála, který Křipského obhajoval. „Adekvátní odškodnění za roky útrap? Nevím, možná miliarda,“ uvažuje právník.

Za vydírání dlužníka a vynášení informací ze spisů dostal Křipský původně 4,5 roku a peněžitou pokutu 200 tisíc. Do případu však zasáhl Nejvyšší soud, který ho osvobodil. Jeho verdikt před dvěma týdny potvrdil Vrchní soud v Olomouci. „Pan Křipský je nyní bez práce a zvažuje, co bude dělat. K policii se už nevrátí, ale mohl by najít uplatnění v oblasti práva,“ myslí si Hála.

Hned v počátcích procesu soud osvobodil pro nedostatek důkazů i dalšího aktéra z kauzy Toflova gangu – Eduarda Poláka, tehdy obžalovaného z vydírání. Ten ale nepracoval u policie.

Nejvyšší trest dostal bývalý vyšetřovatel kriminálky a následně advokátní koncipient Miloš Almásy. Za několik trestných činů – mezi nimi vydírání, loupež a přijímání úplatku – dostal devět let a peněžitý trest milion korun.

Případ, jehož zveřejnění zahýbalo důvěryhodností krajské policie i justice, způsobil chaos i na policejním prezidiu. Neopatrné komentování přispělo i ke konci policejního šéfa Petra Lessyho.

Už brněnský krajský soud, který tento případ řešil prvoinstančně, ale vyhodnotil, že se vlastně o žádný gang z hlediska právní terminologie nejednalo. „Jednotliví obžalovaní při vydírání podnikatelů spolupracovali příležitostně, nešlo tedy o organizovanou skupinu,“ vysvětlil soudce Miloš Žďárský.

Obžaloba o sto stranách

Jedna z obhájkyň v tomto případu – Běla Sedláčková – vzpomíná, jak celá kauza bobtnala.

„Tenkrát se objevila výzva, aby se přihlásily oběti, které měly s gangem co do činění. Ozývali se však lidé, kteří s nimi neměli nic společného. A tak se na sebe nabalovaly informace. Jen obžaloba měla asi sto stran a stránky spisu se kupily v desítkách šanonů,“ povyprávěla brněnská právnička.

Obžaloba má přitom standardně pár stran. Tak rozsáhlá bývá skutečně jen tehdy, když se jedná o organizovaný zločin.

Nejhůře ze všech skončila údajná hlava celé skupiny – bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého 14. června 2010 zastřelili samopalem před jeho domem v Brně-Žebětíně. Devatenáct let za vraždu si u soudu vyslechli Radek Sobotka a Tomáš Trkan.

Nicméně vražednou zbraň se policistům dodnes nepodařilo najít. Před čtyřmi lety dokonce prohledávali rybník v Popůvkách na Brněnsku. „Prověřovali jsme i další získané informace a proběhlo ještě několik obdobných akcí, ovšem také s negativním výsledkem. Není vyloučeno, že se v případě zjištění nových skutečností budou obdobné pátrací akce opakovat,“ informovala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Toflova smrt před osmi lety šokovala zkušené policisty i lidi z justice.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz