Kritizované toalety řidičů prohlédli hygienici, kromě červů problém nevidí

  7:21aktualizováno  7:21
Dopravní podnik města Brna se kvůli stížnostem řidičů na zoufalou úroveň toalet na konečných zastávkách obrátil na hygieniky. Ti pouze nařídili deratizaci jedné z nich kvůli červům.

Až sto tisíc korun jako bonus nabízí Dopravní podnik města Brna (DPMB) nastupujícím řidičům, aby je nalákal k řízení v hromadné dopravě. Vysoký náborový příspěvek je velké lákadlo.

Zcela opačný efekt ale mají nedůstojné podmínky, které je čekají na toaletách pro řidiče. Na jejich návštěvu potřebují především silný žaludek.

MF DNES na začátku června zmapovala toalety, jež mají k dispozici řidiči brněnské MHD na konečných zastávkách. Narazila na několik odstrašujících případů.

Týkalo se to zejména mobilních záchodů, kterých DPMB zajišťuje celkem čtrnáct a využívá je především při výlukách. Jedna taková budka se nacházela například na Tomkově náměstí. Nejenže to v ní zapáchalo, po nadzvednutí prkýnka nešlo přehlédnout klubko červů.

DPMB se proto minulý týden obrátil na Krajskou hygienickou stanici Jihomoravského kraje. „Problém jsme zjistili jen v tom, že tam byli červi. Jinak byla toaleta čistá, stejně jako okolí toalety,“ zhodnotila vedoucí oddělení hygieny práce Barbara Gazdíková. Dopravnímu podniku hygiena nařídila, aby budku dezinfikoval a deratizoval.

Záchody pravidelně kontrolujeme, tvrdí podnik i údržbáři

DPMB se hájí, že budky uklízí pravidelně. „Záleží na aktuálním znečištění sociálního zařízení jednotlivými uživateli, což v kombinaci s tropickými teplotami může způsobit problémy,“ omlouvá nepříznivý stav mluvčí DPMB Barbora Doležalová.

Fotogalerie

Dopravce se ale stará jen o několik toalet, údržbu dalších mobilních WC má na starosti firma Sebak. Ačkoli ani se stavem jejích záchodů nejsou řidiči příliš spokojení – zmiňují třeba budku u Olympie – společnost pochybení odmítá.

„Záchody kontroluji pravidelně a jsou čisté. Pokud se tam něco stane, třeba se někdo pozvrací, můžou nám zatelefonovat a my uděláme mimořádný servis,“ uvedla pracovnice Sebaku, která na údržbu dohlíží, avšak nepřála si zveřejnit své jméno.

MF DNES zkontrolovala i budku u zastávky Stránská skála, na Rakovci či v Purkyňově ulici. Ve všech případech to po úklidu volalo. Největší zápach pak byl na autobusovém nádraží Zvonařka, kde je na střešním parkovišti mobilní toaleta určená pro šoféry regionální dopravy.

Hygienici už nicméně nemají v plánu dělat další kontroly, pokud jim někdo vyloženě nedá podnět na konkrétní místo.

„Dopravní podnik se snaží. V současné době provádí úpravy toalet. Staví nové, řidiči v nich budou mít i třeba kuchyňku. Jen to bude nějakou dobu trvat,“ dodala Gazdíková z krajské hygienické stanice.

O zdraví se cestující bát nemusejí, ujišťují hygienici

DPMB má na konečných celkem 85 toalet, do jejichž údržby ročně investuje 3,3 milionu korun. Zato na konečných zastávkách regionální dopravy není sociální zázemí téměř žádné. Přestože odborníci z hygienické stanice uklidňují, že nedostatečně uklizené či úplně chybějící toalety s vodou se nerovnají ohrožení zdraví cestujících, kupovat si lístek od řidiče, který nemá možnost pořádně si umýt ruce, není příjemné asi nikomu.

Řešení je ale zřejmě zatím v nedohlednu. Situace připomíná začarovaný kruh: podle vedení kraje by se o zlepšení stavu měli postarat zaměstnavatelé a odboráři, podle zaměstnavatelů a odborářů vedení kraje.

„Měl by to řešit kraj, který by to měl stanovit jako součást výběrového řízení. Nemáme tiskárnu na peníze, abychom na všech konečných mohli platit nájem, údržbu a tak dále,“ poznamenal například šéf firmy Psota Znojmo Petr Chadim.

Jihomoravský náměstek pro dopravu Roman Hanák (ČSSD) minulý týden uvedl, že dal za úkol odborářům vytipovat v kraji místa, kde by potřebovali sociální zázemí, zatím se ale od odborů žádného návrhu nedočkal.

„V únoru jsme se přitom usnesli, že zmapování situace na konečných stanicích by měl dostat za úkol Kordis, neboť odboráři nepůsobí u všech dopravců a ani tam, kde ano, s námi dopravci nespolupracují,“ reagoval předseda krajských odborů Libor Weinstein.

Společnost Kordis jakožto koordinátor jihomoravské dopravy situaci skutečně mapuje. Výsledky zatím ještě nemá.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Komise rozhodla. Do čela brněnské nemocnice doporučila Vajdáka ze Zlína

Vlastimil Vajdák je členem představenstva zlínské nemocnice, kde má na starosti...

Výběrová komise v pátek doporučila kandidáta na nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle informací...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Najdete na iDNES.cz