Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Rána pro obce. Těžba i ochrana vody mají stejný význam, rozhodl soud

  15:05
Veřejný zájem na těžbě má stejnou váhu jako zájem na ochraně vody. I to vyplývá z říjnového rozsudku Krajského soudu v Brně, který řešil spor ohledně plánované těžby štěrkopísku u Moravského Písku a Uherského Ostrohu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Právě tento nenápadný odstavec rozsudku je přitom vodou na mlýn pro společnost České štěrkopísky, která chce těžit v blízkosti vodního zdroje pro 140 tisíc lidí na hranicích Jihomoravského a Zlínského kraje. 

„Soud v odůvodnění rozsudku uvedl, že primárně veřejným zájmem je jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin, a že nehledě na to v rámci projektu u Uherského Ostrohu nehrozí střet těchto zájmů,“ uvedl mluvčí Českých štěrkopísků Petr Dušek.

S tím však předsedkyně spolku Za vodu pro lidi, který sdružuje občany, starosty obcí a místní politiky, zásadně nesouhlasí. „Tento argument je pro nás nepřijatelný,“ řekla Hana Habartová. 

Soud sice žalobě skoro dvou desítek obcí, Jihomoravského kraje i hodonínských Vodovodů a kanalizaci vyhověl, ovšem hlavně z důvodu formálních nedostatků. Podle Habartové to tak nelze vnímat jako vítězství. „Soud vůbec neřešil samotnou podstatu problému, a to reálné zvýšení rizika pro zdroj pitné vody,“ poznamenala.

Naděje obcí se upínají k parlamentu

Přestože bude Český báňský úřad muset na základě soudního verdiktu znovu projednat stanovení dobývacího prostoru, těžaři se nyní mohou cítit silnější. Také proto upustili od podání kasační stížnosti, která mohla nové projednávání zvrátit.

„Povolovací proces k záměru u Uherského Ostrohu se táhne již tolik let, že se v něm málokdo vyzná. Správní orgány zároveň čelí značnému tlaku médií a dotčené veřejnosti. I proto jsme se rozhodli nepodat kasační stížnost a nechat Český báňský úřad v klidu znovu rozhodnout, přestože s některými důvody, proč soud žalobě vyhověl, nesouhlasíme,“ sdělil advokát Tomáš Uherek, který zastupuje České štěrkopísky.

Kasační stížnost naopak podala právní zástupkyně obcí Jana Zwyrtek Hamplová zejména kvůli tomu, že se soud nevyrovnal s námitkami obcí, z nichž dokonce některé ani nepřijal jako účastníky řízení.

Zástupci obcí se také s nadějí dívají do Poslanecké sněmovny, kde se právě projednává návrh na ústavní zakotvení ochrany pitné vody a vodních zdrojů. Před dvěma týdny prošel prvním čtením. 

Zároveň „zbrojí“ na další kolo boje za ochranu svého prameniště. „Obávám se, že tento soudní rozsudek znamená jen jisté zdržení. Že se báňský úřad vyrovná s připomínkami soudu a celý proces bude pokračovat dál. Počkáme na výsledek kasační stížnosti, na nové rozhodnutí báňského úřadu a podle toho se budeme rozhodovat o dalších krocích,“ nastínila Habartová.

Riziko ohrožení vody je podle soudu liché

Obce opakovaně upozorňují na rizika, která může přinést odkrytí hladiny podzemích vod při těžbě. Nejde jen o znečištění splavováním z okolí či lidskou chybou, ale i o zvýšení výparu vody, nárůst sinic, ba i možnost teroristického útoku. Opírá se přitom o řadu odborných posudků. 

Naproti tomu těžaři vycházejí z posudku Ivana Landy, který řešil také soud a z nějž plyne, že umělá vodní díla mohou být pro zdroj podzemní pitné vody přínosem, neboť může být v důsledku umělé infiltrace zvýšena jeho vydatnost. 

„Jakkoliv se tedy žalobci snaží navodit dojem, že těžba štěrkopísku v blízkosti vodního zdroje je obecně extrémním rizikem pro vydatnost či zdravotní nezávadnost vodního zdroje, zkušenosti ukazují, že tomu tak rozhodně není. Takový prvotní pohled je zcela lichý,“ píše se v odůvodnění rozsudku.

To zástupce obcí a vodařů, kteří stáli na straně žalobce, rozčílilo. Ve společném prohlášení upozornili, že prvoinstanční úřady vždy vydaly nesouhlas s těžbou, zásahem nadřízeného orgánu pak vždy došlo ke změně na souhlas. Postavil se za ně také ombudsman.

„Legislativa České republiky není schopna ochránit vodní zdroj pro 140 tisíc obyvatel. V každém paragrafu, o který jsme opírali svůj nesouhlas, existuje nějaké ‚ale‘, kterým je možno paragraf vyložit tak, jak je potřeba, respektive jak se to aktuálně hodí. Vláda sice zpracovává strategické materiály o ochraně životního prostředí, nicméně v reálném životě skutečný, uchopitelný a vymahatelný nástroj k ochraně neexistuje,“ konstatovali žalobci.

Proti těžbě štěrkopísku v blízkosti obce protestovali obyvatelé už minulosti: 

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Zákazník musí dostat jakékoli zboží, nařídilo prodavačům vedení firmy Baťa

Premium Vláda od úterý opět povolila otevření obchodů s obuví a oblečením. Prodávat se ale smí pouze sortiment pro děti....

Kvůli covidu se čeká na vyšetření i měsíce, lhůty natahují nevychovanci

Nezanedbávejte preventivní prohlídky, apelují lékaři na pacienty. Mnozí z nich totiž loni ze strachu z nákazy novým...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Pilot kluzáku chtěl nad vinicí rozptýlit popel družky, po pádu sám zemřel

Předloňské nehodě motorového padákového kluzáku na Hodonínsku předcházel plán pilota rozptýlit nad vinicí u Nového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vinaře děsí potravinové kvóty, z vína by se stalo podpultové zboží

Až si za rok půjdou zákazníci koupit do obchodu mléko nebo víno, více než polovina výrobků tohoto druhu má nést...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Blatný dostal o týden později druhou vakcínu. Odklad doporučí všem

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dostal v Brně po odkladu druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Novinářům řekl, že...

Zloděj stihl sedmkrát zaplatit kradenou kartou, stačilo mu 45 minut

O peněženku přišla devětasedmdesátiletá žena, která si v supermarketu v brněnské čtvrti Lesná odložila kabelku do...

Brno couvá z prodeje historické vily. Jde o mimořádný dům, říkají politici

V příkrém svahu v brněnské lukrativní Masarykově čtvrti stojí historická funkcionalistická vila z roku 1932. Za první...

Pilot kluzáku chtěl nad vinicí rozptýlit popel družky, po pádu sám zemřel

Předloňské nehodě motorového padákového kluzáku na Hodonínsku předcházel plán pilota rozptýlit nad vinicí u Nového...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...