Tetčice podaly žalobu kvůli protihlukovým stěnám u železniční trati

  8:58aktualizováno  8:58
Moderní železnice, po které budou jezdit elektrické vlaky ve špičce každou čtvrthodinu. Tak by měla vypadat více než dvacet kilometrů dlouhá trať mezi Brnem a Zastávkou za 4,1 miliardy korun. Plán ale může zhatit obec Tetčice, která kvůli projektu podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Zatímco jinde se marně dožadují protihlukových stěn. V Tetčicích je nechtějí.
Modernizaci železnice mezi Brnem a Zastávkou možná zbrzdí obec tetčice. Ta podala kvůli protihlukovým stěnám žalobu k soudu (ilustrační snímek).

Modernizaci železnice mezi Brnem a Zastávkou možná zbrzdí obec tetčice. Ta podala kvůli protihlukovým stěnám žalobu k soudu (ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Místním vadí především protihlukové stěny, které mají vyrůst v okolí trati. "Podle projektu budou tři a půl metru vysoké. Obyvatelé Sušilovy ulice, která vede kolem železnice, je proto nechtějí mít za domem. Stěny by hyzdily obec," zdůvodnil nesouhlas tetčický starosta Martin Ambros.

Vesnice nejprve podala námitky vůči územnímu rozhodnutí stavebního úřadu v Rosicích. A když je potvrdil i krajský úřad, obrátilo se vedení Tetčic na soud.

Elektrické vlaky do Zastávky

Správa železniční dopravní cesty připravuje elektrizaci trati mezi Brnem a Zastávkou u Brna. Náklady na přestavbu dosáhnou 4,1 miliardy korun, z toho 2,9 miliardy by mělo jít z evropských fondů.

Za tyto peníze se opraví celé koleje, jejich podložení i všechny mosty na trati. Vznikne také nové zabezpečovací a trakční vedení. Cestující se mohou těšit na nová nástupiště včetně bezbariérových přístupů.

Kolem trati jsou v plánu protihluková opatření v celém úseku. Součástí stavby bude i zdvoukolejnění úseku mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Cílem je zpřesnění a zrychlení provozu na železnici.

"Naším cílem je, aby stěny měly maximálně osmdesát centimetrů. Kdo bydlí u trati, na hluk si už dávno zvykl. Vlaky navíc dělají menší rámus než tramvaje. Takhle na tom jen vydělají stavební firmy," dodal starosta Ambros.

Podle Martina Bouška ze stavebního úřadu v Rosicích si ale třiapůlmetrové stěny vyžádali pracovníci krajské hygienické stanice, kteří postupovali na základě tehdy platného nařízení vlády. "Konkrétní délka stěn pak byla výsledkem zpracované hlukové studie," poznamenal Bouška. Zábrany by měly obyvatele Tetčic chránit, i když si to oni sami nepřejí.

Krajský soud bude o žalobě Tetčic jednat koncem tohoto měsíce. "Ze zákona na to má devadesát dní, přičemž žaloba přišla 10. července. Konkrétní datum však prozatím není známé," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Vítězství Tetčic může modernizaci výrazně zbrzdit

Kdyby dal soud za pravdu oběma úřadům, začne přestavba železniční trati mezi Brnem a Zastávkou někdy ve druhé polovině příštího roku. Hotovo by bylo v závěru roku 2015. Pokud naopak Tetčice uspějí a soud nařídí projekt znovu projednat, může se celá investice výrazně zbrzdit.

"Nepředpokládáme, že by to mohlo znemožnit uskutečnění stavby. Rozhodně by to však znamenalo posun stavebního řízení," potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Je ale otázkou, zda se později na modernizaci najdou peníze. Podle krajského koordinátora integrované dopravy společnosti Kordis jde přitom o nejdůležitější investici v oblasti modernizace železnice na jižní Moravě.

"Stávající zastaralá a kapacitně nedostatečná trať je příčinou častých zpoždění vlaků a brzdou ve zvyšování počtu spojů. Po dokončení stavby očekáváme výrazné zpřesnění a zrychlení provozu," řekl už dříve Květoslav Havlík z Kordisu.

Vlaky by na nové trati mohly ve špičce jezdit i v patnáctiminutovém intervalu. "Jezdím vlakem každý den a určitě bych to ocenila. Ale zase chápu lidi z Tetčic, kteří nechtějí mít u domu vysoké betonové zdi," krčila rameny Jana Veselá z Rosic.

Starosta Ambros však upozorňuje, že lidem z Tetčic se celková cesta vlakem zpomalí o čtyři minuty. "Přibudou totiž dvě nové zastávky," uzavřel starosta.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Na silnici smrti vyroste obchvat, na jižní Moravě opraví také zbytek D1

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Řidiči na jižní Moravě musejí i letos počítat s opravami na dálnicích D1 a D2 a také na desítkách dalších silnic. Po 80...

Na brněnském nádraží se chystá obnova vstupní haly za dvě stě milionů

Rekonstrukce hlavní budovy brněnského nádraží v režii společnosti Brno new...

Zatímco na výměně zabezpečovací signalizace na brněnském hlavním nádraží se usilovně pracuje, s historickou výpravní...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz