Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Poslanci v Brně úřední hodiny nedodržují, stát to stojí až 30 000 měsíčně

  15:55
Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář mohou dostat i třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Poslanci mají v Brně v pondělí komunikovat s voliči. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář dostávají třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Voliči mají v Brně pouze zhruba třetinovou šanci, že "svého" poslance v úředních hodinách zastihne. Nejčastěji tam narazíte pouze na asistenta.

Poslanecký pražský program je přitom uzpůsoben tak, aby se politici mohli setkávat v pondělí s voliči. A na regionální kancelář navíc dostávají všichni příspěvky až ve výši 30 tisíc korun měsíčně.

Když se v pondělí redaktoři MF DNES pokusili podle veřejně dostupných adres a úředních hodin navštívit všech jedenáct poslanců, kteří mají kancelář v Brně, zastihli pouze čtyři.

Ve většině ostatních případů byli v kanceláři asistenti, kteří nabízeli zprostředkování schůzky. Někdy ani to ne.

Politolog se absenci poslanců nediví. "Poslanecké pondělky u nás nejsou příliš populární. Závisí hlavně na poslanci, jak je vytížen či jaký má vztah k regionu," komentoval politolog Lubomír Kopeček fakt, že z jedenácti poslanců byli v kanceláři jen čtyři.

Podle něho je třeba mezi poslanci rozlišovat. "Nečekal bych například, že v Brně bude ministr Dobeš, který nyní bojuje o přežití ve funkci. Naopak pro regionálně zaměřené poslance typu Václava Mencla je to žádoucí," uvedl politolog.

Věci veřejné

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnil také ministr

Jediným poslancem nejmenší vládní strany, který má kancelář v Brně, je ministr školství Josef Dobeš (ačkoli bydlí v Praze, kandidoval za Jihomoravský kraj - pozn. red.). A je také jediným poslancem, ke kterému se do kanceláře redaktorka vůbec nedostala.

V úředních hodinách byla totiž zamčená. "Pan ministr byl v Praze, já jsem byl nemocný a kolega, který mě zastupoval, byl v kanceláři až po jedné hodině odpoledne," vysvětloval telefonicky druhý den Dobešovu nepřítomnost jeho asistent Pavel Motyčka.

Přiznal také, že poslanec v kanceláři bývá málokdy. "Přibližně dvakrát měsíčně mu sjednávám schůzku," upřesnil provoz kanceláře na Jakubském náměstí.

Komunistická strana Čech a Moravy

Podobně jako Dobeš nedodržují poslanecké pondělky ani dva komunističtí poslanci. Zuzka Bebarová-Rujbrová i Vojtěch Adam si je upravili pouze na dvě hodiny měsíčně.

Vojtěch Adam

Vojtěch Adam

Ačkoli v pondělí měl být od jedné do tří hodin k dispozici právě Adam, v kanceláři strany v Křenové ulici nebyl. "Dnes je na schůzi zastupitelstva v Ivančicích, kde je starostou," vysvětloval jeho absenci Adamův asistent Vladimír Sácký.

Zda a kdy přijde, nevěděl, a protože s ním podle jeho slov chvíli před příchodem redaktorky mluvil, znovu mu už volat nehodlal. Protože "dvouhodinovka" poslankyně Bebarové-Rujbrové je v plánu až 19. března, volič KSČM by v Křenové nepochodil.

TOP 09

Strana má v Brně poslance tři a v pondělí úřadoval jen jeden. Obě absence zástupci TOP 09 vysvětlovali shodně. "Pan poslanec má chřipku. Nakazil se na víkendové stranické schůzi v Krkonoších," řekl v přízemí vily naproti Tugendhat Vladimír Kuchař, asistent poslance Jana Husáka.

A dodal, že jinak úřaduje každé pondělí.

Onemocněním po krkonošské akci zdůvodnil telefonicky svoji absenci i poslanec Rom Kostřica. Jeho asistent Martin Štěpán v kanceláři v Jakubské ulici dodal, že vzhledem k tomu, že poslanec Kostřica je v zahraničním výboru, tak ho ani moc lidí "z ulice" neoslovuje.

Anna Putnová (49 let), TOP09, Jihomoravský kraj

Anna Putnová, TOP 09, Jihomoravský kraj

V lepším zdraví přečkala víkend na horách poslankyně Anna Putnová. Ve své kanceláři v areálu VUT (Putnová je děkankou podnikatelské fakulty - pozn. red.) byla mezi pátou a sedmou hodinou.

"Tento čas se nám osvědčil, lidé si kvůli schůzce nemusí brát dovolenou," říká poslankyně Anna Putnová.

Česká strana sociálně demokratická

Poloviční úspěšnost by zaznamenal volič, který by chtěl v pondělí obejít brněnské poslance sociální demokracie.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc hovoří při jednání Poslanecké sněmovny (1. listopadu

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc při jednání Poslanecké sněmovny

"Ještě se nestalo, abych tady v pondělí nebyl," hlásil v kanceláři v Hybešové ulici poslanec Roman Sklenák. V kanceláři Jeronýma Tejce byla jen asistentka Karolína Málková.

"Pan poslanec je na jednání v Praze. Každopádně další pondělky bude v Brně a má už po půl hodině sjednané schůzky," řekla Málková.

Občanská demokratická strana

Poslankyni Danu Filipi v Zámečnické a jejího kolegu Václava Mencla ve Starobrněnské ulici redaktoři zastihli.

Václav Mencl

Václav Mencl

Oba navíc tvrdili, že se snaží být v Brně každé pondělí. "I po zbytek týdne je v kanceláři alespoň jeden z asistentů," dodává Filipi.

Najít třetího brněnského poslance za ODS Davida Šeicha už byl problém. Na osobních stránkách má adresu, na které ale více než rok nesídlí. Jeho kancelář lze najít na stránkách Poslanecké sněmovny.

A v kanceláři byl stejně jen oblastní manažer pro Brno-venkov Pavel Had. "Nevím, kde je, a není to moje starost," řekl a odkázal na asistentku, která tam zrovna také nebyla. Později poslanec vysvětlil, že měl v pondělí seminář.

Poslanci v regionu

Čas, který mají poslanci strávit v regionech, není nikde vymezen. Zvykem je každé pondělí. Je tomu uzpůsoben i sněmovní týden, který začíná v úterý.
Na regionální kancelář dostávají poslanci příspěvky. Ti brněnští jen na nájem získají až 25 000 korun měsíčně. Dalších několik tisíc mohou požadovat za kancelářské pomůcky či telefon a internet.
Zdroj: Usnesení rozpočtového výboru PSP ČR z 11. srpna 2010

V pondělí neúřadovali

Vojtěch Adam KSČM
Zuzka Bebarová-Rujbrová KSČM
Josef Dobeš VV
David Šeich ODS
Jan Husák TOP 09
Rom Kostřica TOP 09
Jeroným Tejc ČSSD

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsem vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíBrnoHodonínZnojmoVyškovBřeclavKyjov, další

  • Nejčtenější

Zpěv do rána, zničená zeleň. Z turistů jsme už znechuceni, zní z obcí pod Pálavou

Premium Dolní Věstonice proslavila pravěká venuše. Obec pod Pálavou je magnetem na turisty. Pro místní lidi bohužel až příliš...

Smrt na dně Macochy. Kdo zabil Pavla Švandu? Stopy míří ke třem estébákům

Před čtyřiceti lety ze dna propasti Macocha v Moravském krasu vytáhli tělo Pavla Švandy, zavražděného takřka s jistotou...

Hitlerova dálnice znovu před soudem. Kritici chtějí R43 vytlačit z Brna

Nekonečné spory o R43 znovu řeší soud. Kritici napadají plánovanou trasu přes Bystrc. Chtějí vést dálnici oklikou dál...

Kvalitní potravina za málo peněz neexistuje, říká zakladatel prodejen Sklizeno

Premium První prodejna Sklizeno otevřela před deseti lety naproti tehdejší hokejové hale Rondo v Brně. Firmě, která se chtěla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně zasahovali detektivové NCOZ, zřejmě kvůli ukrajinské mafii

V Brně v úterý večer zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle Radiožurnálu odnášela krabice ze...

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Hasiči si v Brně na semaforech přepnou zelenou, dojedou rychleji k zásahu

Modrá blikající světla hasičům umožňují projet jakoukoli křižovatkou klidně na červenou, jenže i tak se musí mít řidiči...

Vlakem z Blanska do Brna se lidé rok nesvezou. Obří výluka začne v prosinci

Na dvanáct měsíců zmizí z mezinárodního koridoru mezi Brnem a Blanskem všechny vlaky. Koleje ale opuštěné nezůstanou,...

Silnice trpí brzděním kamionů, oprava pošle auta k centru Mikulova

S dopravními komplikacemi se od soboty budou potýkat řidiči, kteří míří přes Mikulov k rakouským hranicím, nebo směrem...

Výstaviště v Brně zaplnili kutilové, představili robotického psa i 3D tisk

Kolem 80 expozic, workshopů a instalací najdou lidé v pavilonu A brněnského výstaviště, kde v sobotu začal dvoudenní...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...