Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci v Brně úřední hodiny nedodržují, stát to stojí až 30 000 měsíčně

  15:55
Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář mohou dostat i třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Poslanci mají v Brně v pondělí komunikovat s voliči. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář dostávají třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Voliči mají v Brně pouze zhruba třetinovou šanci, že "svého" poslance v úředních hodinách zastihne. Nejčastěji tam narazíte pouze na asistenta.

Poslanecký pražský program je přitom uzpůsoben tak, aby se politici mohli setkávat v pondělí s voliči. A na regionální kancelář navíc dostávají všichni příspěvky až ve výši 30 tisíc korun měsíčně.

Když se v pondělí redaktoři MF DNES pokusili podle veřejně dostupných adres a úředních hodin navštívit všech jedenáct poslanců, kteří mají kancelář v Brně, zastihli pouze čtyři.

Ve většině ostatních případů byli v kanceláři asistenti, kteří nabízeli zprostředkování schůzky. Někdy ani to ne.

Politolog se absenci poslanců nediví. "Poslanecké pondělky u nás nejsou příliš populární. Závisí hlavně na poslanci, jak je vytížen či jaký má vztah k regionu," komentoval politolog Lubomír Kopeček fakt, že z jedenácti poslanců byli v kanceláři jen čtyři.

Podle něho je třeba mezi poslanci rozlišovat. "Nečekal bych například, že v Brně bude ministr Dobeš, který nyní bojuje o přežití ve funkci. Naopak pro regionálně zaměřené poslance typu Václava Mencla je to žádoucí," uvedl politolog.

Věci veřejné

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnil také ministr

Jediným poslancem nejmenší vládní strany, který má kancelář v Brně, je ministr školství Josef Dobeš (ačkoli bydlí v Praze, kandidoval za Jihomoravský kraj - pozn. red.). A je také jediným poslancem, ke kterému se do kanceláře redaktorka vůbec nedostala.

V úředních hodinách byla totiž zamčená. "Pan ministr byl v Praze, já jsem byl nemocný a kolega, který mě zastupoval, byl v kanceláři až po jedné hodině odpoledne," vysvětloval telefonicky druhý den Dobešovu nepřítomnost jeho asistent Pavel Motyčka.

Přiznal také, že poslanec v kanceláři bývá málokdy. "Přibližně dvakrát měsíčně mu sjednávám schůzku," upřesnil provoz kanceláře na Jakubském náměstí.

Komunistická strana Čech a Moravy

Podobně jako Dobeš nedodržují poslanecké pondělky ani dva komunističtí poslanci. Zuzka Bebarová-Rujbrová i Vojtěch Adam si je upravili pouze na dvě hodiny měsíčně.

Vojtěch Adam

Ačkoli v pondělí měl být od jedné do tří hodin k dispozici právě Adam, v kanceláři strany v Křenové ulici nebyl. "Dnes je na schůzi zastupitelstva v Ivančicích, kde je starostou," vysvětloval jeho absenci Adamův asistent Vladimír Sácký.

Zda a kdy přijde, nevěděl, a protože s ním podle jeho slov chvíli před příchodem redaktorky mluvil, znovu mu už volat nehodlal. Protože "dvouhodinovka" poslankyně Bebarové-Rujbrové je v plánu až 19. března, volič KSČM by v Křenové nepochodil.

TOP 09

Strana má v Brně poslance tři a v pondělí úřadoval jen jeden. Obě absence zástupci TOP 09 vysvětlovali shodně. "Pan poslanec má chřipku. Nakazil se na víkendové stranické schůzi v Krkonoších," řekl v přízemí vily naproti Tugendhat Vladimír Kuchař, asistent poslance Jana Husáka.

A dodal, že jinak úřaduje každé pondělí.

Onemocněním po krkonošské akci zdůvodnil telefonicky svoji absenci i poslanec Rom Kostřica. Jeho asistent Martin Štěpán v kanceláři v Jakubské ulici dodal, že vzhledem k tomu, že poslanec Kostřica je v zahraničním výboru, tak ho ani moc lidí "z ulice" neoslovuje.

Anna Putnová, TOP 09, Jihomoravský kraj

V lepším zdraví přečkala víkend na horách poslankyně Anna Putnová. Ve své kanceláři v areálu VUT (Putnová je děkankou podnikatelské fakulty - pozn. red.) byla mezi pátou a sedmou hodinou.

"Tento čas se nám osvědčil, lidé si kvůli schůzce nemusí brát dovolenou," říká poslankyně Anna Putnová.

Česká strana sociálně demokratická

Poloviční úspěšnost by zaznamenal volič, který by chtěl v pondělí obejít brněnské poslance sociální demokracie.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc při jednání Poslanecké sněmovny

"Ještě se nestalo, abych tady v pondělí nebyl," hlásil v kanceláři v Hybešové ulici poslanec Roman Sklenák. V kanceláři Jeronýma Tejce byla jen asistentka Karolína Málková.

"Pan poslanec je na jednání v Praze. Každopádně další pondělky bude v Brně a má už po půl hodině sjednané schůzky," řekla Málková.

Občanská demokratická strana

Poslankyni Danu Filipi v Zámečnické a jejího kolegu Václava Mencla ve Starobrněnské ulici redaktoři zastihli.

Václav Mencl

Oba navíc tvrdili, že se snaží být v Brně každé pondělí. "I po zbytek týdne je v kanceláři alespoň jeden z asistentů," dodává Filipi.

Najít třetího brněnského poslance za ODS Davida Šeicha už byl problém. Na osobních stránkách má adresu, na které ale více než rok nesídlí. Jeho kancelář lze najít na stránkách Poslanecké sněmovny.

A v kanceláři byl stejně jen oblastní manažer pro Brno-venkov Pavel Had. "Nevím, kde je, a není to moje starost," řekl a odkázal na asistentku, která tam zrovna také nebyla. Později poslanec vysvětlil, že měl v pondělí seminář.

Poslanci v regionu

Čas, který mají poslanci strávit v regionech, není nikde vymezen. Zvykem je každé pondělí. Je tomu uzpůsoben i sněmovní týden, který začíná v úterý.
Na regionální kancelář dostávají poslanci příspěvky. Ti brněnští jen na nájem získají až 25 000 korun měsíčně. Dalších několik tisíc mohou požadovat za kancelářské pomůcky či telefon a internet.
Zdroj: Usnesení rozpočtového výboru PSP ČR z 11. srpna 2010

V pondělí neúřadovali

Vojtěch Adam KSČM
Zuzka Bebarová-Rujbrová KSČM
Josef Dobeš VV
David Šeich ODS
Jan Husák TOP 09
Rom Kostřica TOP 09
Jeroným Tejc ČSSD

Autor:
  • Nejčtenější

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Brněnští lovci zatmění využili letoun NASA, vyfotili i oranžovou kometu

Nejen ze země, ale premiérově také ze vzduchu pozorovala dubnové zatmění Slunce ve Spojených státech a Mexiku skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně. Letadlo podobné špionážnímu stroji...

23. července 2024  16:55

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku byla několik hodin neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místo nehody vyjeli policisté, hasiči i záchranáři...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  15:11

V Brně odchovali vzácné ptáky z barevných vajec, servírují jim i trus rodičů

Po dlouhých osmatřiceti letech se podařilo v Česku odchovat mláďata tinamy koroptví, což je nenápadný pták s velmi nápadně zbarvenými vejci. V brněnské zoo se mají k světu tři tato ptáčata, jejichž...

23. července 2024  14:06

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...