Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. října 2020 Vendelín

Poslanci v Brně úřední hodiny nedodržují, stát to stojí až 30 000 měsíčně

  15:55
Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář mohou dostat i třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Poslanci mají v Brně v pondělí komunikovat s voliči. Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnští poslanci mají být každé pondělí k dispozici svým voličům. Z Poslanecké sněmovny mají volno a ze státní kasy na regionální kancelář dostávají třicet tisíc měsíčně. MF DNES tedy otestovala ty, kteří mají být v Brně. A většina z nich v nich v úředních hodinách nebyla.

Voliči mají v Brně pouze zhruba třetinovou šanci, že "svého" poslance v úředních hodinách zastihne. Nejčastěji tam narazíte pouze na asistenta.

Poslanecký pražský program je přitom uzpůsoben tak, aby se politici mohli setkávat v pondělí s voliči. A na regionální kancelář navíc dostávají všichni příspěvky až ve výši 30 tisíc korun měsíčně.

Když se v pondělí redaktoři MF DNES pokusili podle veřejně dostupných adres a úředních hodin navštívit všech jedenáct poslanců, kteří mají kancelář v Brně, zastihli pouze čtyři.

Ve většině ostatních případů byli v kanceláři asistenti, kteří nabízeli zprostředkování schůzky. Někdy ani to ne.

Politolog se absenci poslanců nediví. "Poslanecké pondělky u nás nejsou příliš populární. Závisí hlavně na poslanci, jak je vytížen či jaký má vztah k regionu," komentoval politolog Lubomír Kopeček fakt, že z jedenácti poslanců byli v kanceláři jen čtyři.

Podle něho je třeba mezi poslanci rozlišovat. "Nečekal bych například, že v Brně bude ministr Dobeš, který nyní bojuje o přežití ve funkci. Naopak pro regionálně zaměřené poslance typu Václava Mencla je to žádoucí," uvedl politolog.

Věci veřejné

Výročního zasedání pléna České konference rektorů se zúčastnil také ministr

Jediným poslancem nejmenší vládní strany, který má kancelář v Brně, je ministr školství Josef Dobeš (ačkoli bydlí v Praze, kandidoval za Jihomoravský kraj - pozn. red.). A je také jediným poslancem, ke kterému se do kanceláře redaktorka vůbec nedostala.

V úředních hodinách byla totiž zamčená. "Pan ministr byl v Praze, já jsem byl nemocný a kolega, který mě zastupoval, byl v kanceláři až po jedné hodině odpoledne," vysvětloval telefonicky druhý den Dobešovu nepřítomnost jeho asistent Pavel Motyčka.

Přiznal také, že poslanec v kanceláři bývá málokdy. "Přibližně dvakrát měsíčně mu sjednávám schůzku," upřesnil provoz kanceláře na Jakubském náměstí.

Komunistická strana Čech a Moravy

Podobně jako Dobeš nedodržují poslanecké pondělky ani dva komunističtí poslanci. Zuzka Bebarová-Rujbrová i Vojtěch Adam si je upravili pouze na dvě hodiny měsíčně.

Vojtěch Adam

Vojtěch Adam

Ačkoli v pondělí měl být od jedné do tří hodin k dispozici právě Adam, v kanceláři strany v Křenové ulici nebyl. "Dnes je na schůzi zastupitelstva v Ivančicích, kde je starostou," vysvětloval jeho absenci Adamův asistent Vladimír Sácký.

Zda a kdy přijde, nevěděl, a protože s ním podle jeho slov chvíli před příchodem redaktorky mluvil, znovu mu už volat nehodlal. Protože "dvouhodinovka" poslankyně Bebarové-Rujbrové je v plánu až 19. března, volič KSČM by v Křenové nepochodil.

TOP 09

Strana má v Brně poslance tři a v pondělí úřadoval jen jeden. Obě absence zástupci TOP 09 vysvětlovali shodně. "Pan poslanec má chřipku. Nakazil se na víkendové stranické schůzi v Krkonoších," řekl v přízemí vily naproti Tugendhat Vladimír Kuchař, asistent poslance Jana Husáka.

A dodal, že jinak úřaduje každé pondělí.

Onemocněním po krkonošské akci zdůvodnil telefonicky svoji absenci i poslanec Rom Kostřica. Jeho asistent Martin Štěpán v kanceláři v Jakubské ulici dodal, že vzhledem k tomu, že poslanec Kostřica je v zahraničním výboru, tak ho ani moc lidí "z ulice" neoslovuje.

Anna Putnová (49 let), TOP09, Jihomoravský kraj

Anna Putnová, TOP 09, Jihomoravský kraj

V lepším zdraví přečkala víkend na horách poslankyně Anna Putnová. Ve své kanceláři v areálu VUT (Putnová je děkankou podnikatelské fakulty - pozn. red.) byla mezi pátou a sedmou hodinou.

"Tento čas se nám osvědčil, lidé si kvůli schůzce nemusí brát dovolenou," říká poslankyně Anna Putnová.

Česká strana sociálně demokratická

Poloviční úspěšnost by zaznamenal volič, který by chtěl v pondělí obejít brněnské poslance sociální demokracie.

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc hovoří při jednání Poslanecké sněmovny (1. listopadu

Poslanec ČSSD Jeroným Tejc při jednání Poslanecké sněmovny

"Ještě se nestalo, abych tady v pondělí nebyl," hlásil v kanceláři v Hybešové ulici poslanec Roman Sklenák. V kanceláři Jeronýma Tejce byla jen asistentka Karolína Málková.

"Pan poslanec je na jednání v Praze. Každopádně další pondělky bude v Brně a má už po půl hodině sjednané schůzky," řekla Málková.

Občanská demokratická strana

Poslankyni Danu Filipi v Zámečnické a jejího kolegu Václava Mencla ve Starobrněnské ulici redaktoři zastihli.

Václav Mencl

Václav Mencl

Oba navíc tvrdili, že se snaží být v Brně každé pondělí. "I po zbytek týdne je v kanceláři alespoň jeden z asistentů," dodává Filipi.

Najít třetího brněnského poslance za ODS Davida Šeicha už byl problém. Na osobních stránkách má adresu, na které ale více než rok nesídlí. Jeho kancelář lze najít na stránkách Poslanecké sněmovny.

A v kanceláři byl stejně jen oblastní manažer pro Brno-venkov Pavel Had. "Nevím, kde je, a není to moje starost," řekl a odkázal na asistentku, která tam zrovna také nebyla. Později poslanec vysvětlil, že měl v pondělí seminář.

Poslanci v regionu

Čas, který mají poslanci strávit v regionech, není nikde vymezen. Zvykem je každé pondělí. Je tomu uzpůsoben i sněmovní týden, který začíná v úterý.
Na regionální kancelář dostávají poslanci příspěvky. Ti brněnští jen na nájem získají až 25 000 korun měsíčně. Dalších několik tisíc mohou požadovat za kancelářské pomůcky či telefon a internet.
Zdroj: Usnesení rozpočtového výboru PSP ČR z 11. srpna 2010

V pondělí neúřadovali

Vojtěch Adam KSČM
Zuzka Bebarová-Rujbrová KSČM
Josef Dobeš VV
David Šeich ODS
Jan Husák TOP 09
Rom Kostřica TOP 09
Jeroným Tejc ČSSD

Autor:
  • Nejčtenější

Jak se hraje „cinklý zápas“ s Vyšehradem. Zažili to i fotbalisté Líšně

Paradoxně to nebyl ten typ zápasu, po kterém by v sobě sportovec nesl křivdu několik dalších dní, protože by si byl...

Muž ráno otevřel cizí ženě, prošla kolem něj a opilá usnula na gauči

Nečekanou návštěvu měli majitelé domu v Břeclavi. Na jejich dveře zazvonila cizí žena, vešla dovnitř a usnula tam. Muž,...

Jsem hladový, stálo v centru Brna na koláži Zemanových fotek s kosočtvercem

Na brněnském náměstí Svobody se ráno objevilo nečekané dílo. Tvořila jej koláž fotografií prezidenta Miloše Zemana...

Manželé našli v lese 900 let staré mince, poklad nevyčíslitelné hodnoty

Muzeum Blanenska chystá výstavu pokladu 800 mincí nevyčíslitelné hodnoty. Keramickou nádobu devět století skrýval lesní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělávat specialisty na fastfood? Prokristapána, diví se Pohlreich

Známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich kritizuje plán školy z Blanska, která chce dát hrstce vyvolených učňů šanci vyjít ze...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Kuchař z luxusní restaurace v koronavirové krizi řídí nemocniční „kotlařinu“

Pracoval ve špičkové restauraci, kvůli covidu ale kuchař z brněnského Borgo Agnese nastoupil do kuchyně Fakultní...

V kroji na nákup i do práce. Venkovem se šíří nezvyklá výzva

Proč bychom musely nosit kroj jen na hody a folklorní vystoupení? Oblečeme si ho při všech těch omezeních ještě? Takové...

Zloděj sedl za volant nastartované dodávky, kurýrovi ujel s balíky

Rychle předat balík a pokračovat v jízdě chtěl kurýr, který nechal stát nastartovanou dodávku v centru Brna. Než se do...

Rostoucí ceny bytů v Brně nesrazil ani covid, jsou jistější než akcie

Pandemie koronaviru a omezení s ní související dopadají na peněženky mnoha lidí. Přesto se však tato situace neodrazila...

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Nejbohatší Čech celý v černém a roušce. Petr Kellner se ukázal na Twitteru

Nejbohatší Čech a majoritní vlastník společnosti PPF Petr Kellner se ukázal na Twitteru celý v černém a v černé roušce....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...