Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Test nádraží: V Brně se lidé bojí. Chybí jim policisté

  7:20
Hlavní nádraží v Brně se v celostátním testu MF DNES umístilo na čtrnáctém místě z dvaceti hodnocených. Nejhorší je bezpečnost a uzavření haly v noci, výborné je hlášení v několika jazycích.

Hlavní nádraží v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Redaktoři MF DNES se po tři dny procházeli jako ostatní cestující v nádražních halách a hodnotili služby jako běžní cestující. Jak v celostátním testu obstálo nádraží v Brně?

2,75

je známka pro brněnské nádraží. Takové hodnocení si odnáší největší krajský železniční uzel v rozsáhlém testu redakce MF DNES.

Hlavní nádraží v Brně se siuletou katedrály na Petrově

"Za dobře," řekli by školáci. Na školní stupnici, kdy jednička je nejlepší a pětka nejhorší, Brnu patří známka 2,75. Lepší známku než Brno si odneslo hlavní nádraží v Praze i Ostravě. Nejhůře naopak dopadly Karlovy Vary. Celkově v seznamu Brno stojí na podprůměrném čtrnáctém místě z dvaceti.

Redaktor MF DNES hodnotil během tří dní celkem dvacet kategorií. Od čistoty přes nabízené služby až po dostupnost na vozíku, vše prošlo podrobným testem. V některých kriteriích nádraží zabodovalo, v jiných zase zcela propadlo.

Bezpečnost na brněnském nádraží dopadla na pětku

Nejhorší známku Brnu přinesla kategorie bezpečnost, za tu dostalo pětku. V nedávném internetovém hlasování na zpravodajském serveru iDNES.cz více než osmdesát šest procent respondentů odpovědělo, že se na nádraží a v jeho okolí příliš bezpečně necítí.

Skoro devět procent z nich prožilo dokonce osobní negativní zkušenost. A to i přes to, že v nádražní budově a jejím okolí působí hned čtyři policejní útvary.

Hlavní nádraží v Brně v nociVe 23:00 se hlavní nádraží v Brně uzavírá

"Bezpečně se tady necítím hlavně po ránu. Přicházím před pátou a to se tady slízají takové partičky. Někdy jsem tady sama a najednou se objeví skupina lidí a mají trošku vypito. V takové situaci mám strach," popisuje své pocity prodavačka kávy z vestibulu stanice Markéta Pučálková.

Další nedostatečnou získala stanice za naprostou nepřístupnost v nočních hodinách. Hala budovy se totiž mezi jedenáctou hodinou noční a čtvrtou hodinou ranní pro veřejnost zamyká. Cestujícím, kteří propásnou poslední vlak, tak nezbývá nic jiného než si hledat volný hotel.

Úspěchy: dostatek taxikářů i kvalitní hlásání

Hlavní železniční uzel kraje naopak zabodoval v kategorii Dostupnost taxi. Během tří návštěv redaktora bylo před budovou vždy připraveno dostatek vozů s řidičem.

Hlavní nádraží v Brně

Body naskakovaly i díky kvalitě hlášení. Informacím z rozhlasu bylo bez problému rozumět jak ve vestibulu, tak na nástupištích. V případě zahraničních spojů sděluje hlas z reproduktoru časy příjezdů i odjezdů nejen v češtině, ale i v angličtině a němčině.

Redaktor MF DNES navštívil nádražní budovu v Brně během minulého týdne celkem třikrát. Při každé návštěvě hodnotil ve dvaceti kategoriích a pokaždé známkoval od jedné do pěti. Dílčí známky byly na konci v každé kategorii sečteny a zprůměrovány. Součet se nakonec podělil dvaceti.

Nádraží je bez front, ale večer zavírá

Bezdomovci, nevlídné prostředí nádražní haly a nemožnost zaparkovat. Tak by se daly shrnout hlavní nedostatky brněnského hlavního nádraží, jak vyplynuly z průzkumu MF DNES. K dobru lze nejdůležitější stanici v kraji přičíst čisté toalety a širokou nabídku občerstvení.

Cestující se na brněnském hlavním nádraží necítí bezpečně. To vyplývá z internetového hlasování a potvrzuje to i test MF DNES. A jak brněnské nádraží dopadlo? Oznámkovali jsme dvacet kategorií, vybíráme ty nejzajímavější.

Bezpečnost: 5

Bezdomovci, kapsáři a policie nikde

Nejhorší známka, kterou brněnské hlavní nádraží v hodnocení dostalo. Při třech návštěvách nebyl v dosahu ani jeden policista. Na nádraží sice působí hlídací služba a i policisté tudy pravidelně procházejí. Redaktor ale ani v jednom případě žádné neviděl.

Čistota v hale: 2

Zaměstnanci drah dělají, co mohou

V nádražní hale bylo vždy vytřeno a odpadkové koše vynesené. Cestující občas mluví třeba o pozvracené podlaze po ránu, úklidová služba ale podobnou spoušť uklidí vždy velmi rychle. Nečistým dojmem hala působí spíše kvůli celkové sešlosti drážní budovy.

Čistota v čekárně: 2

Sem tam papír na podlaze

Stejně jako hala i čekárna byla vždy vytřená a uklizená. V pozdějších hodinách se zde občas povalují papíry, jinak nelze ale čistotě čekárny nic vytknout.

Čistota na nástupištích: 3

Všudypřítomný holubí trus

Od pohledu lze poznat, že i o nástupiště se úklidová služba pravidelně stará. Celkový dojem na nástupišti kazí vrstvy ptačího trusu na místech, která jsou smetákem těžce dostupná. Tedy například mezi lavičkami, kde se odpočívá a čeká na spoj. Hustě pokálené spodní části přístřešku svědčí o tom, že nejeden cestující odcházel z nástupiště s nepříjemnou ozdobou šatstva.

Kulturnost prostředí haly: 4

V hale se mísí architektura všech stylů

Nádražní vestibul nepůsobí nijak přívětivě. Cestující čekají rozbitá skla a omšelé špinavé stěny. Na různých dostavbách a vylepšeních lze pozorovat, že se tento dojem pokoušeli architekti různých epoch vylepšit. Ovšem bez celkové koncepce, a tudíž bez úspěchu.

Záchody: 2

Turniket a poplatek šest korun ručí za čistotu

Úroveň toalet v podchodu brněnského nádraží se po zavedení turniketů hodně zlepšila. Návštěvníkům je k dispozici mýdlo a papírové ručníky, není cítit zápach. Nejedná se sice o žádný luxus, ve srovnání s jinými železničními stanicemi představují brněnské záchody ovšem nadstandard.

Fronty: 1

Na výdej lístků nemusí cestující dlouho čekat

U pokladen brněnského nádraží nečekalo při žádné z návštěv redaktora více než pět lidí. Odjíždí-li někomu za dvě minuty vlak, může být ovšem i to někdy moc. Přesto za fronty u pokladen dostává brněnský "hlavák" jedničku.

Bezdomovci: 2

Všudypřítomní, občas žebrající

Bezdomovci k okolí hlavního nádraží neodmyslitelně patří. Přímo uvnitř, na nástupištích nebo v čekárnách ale příliš k vidění nejsou. Známou větu "nemáš pár drobných?" přesto na nádraží v Brně slyšet lze.

Možnosti nákupu: 1

V hale sežene cestující vše potřebné

Hladoví čekající se mohou občerstvit v několika stáncích, obstarat si noviny a nejnověji také nakoupit v prodejně zdravé výživy. Nechybí pekárna ani stánek s kávou do kelímku. Takže za jedna.

Úschovny zavazadel: 4

Kolo si tu neschováte

Cestujícím je k dispozici dostatek úschovných skříní. Vyzná-li se ovšem v matoucím značení. Sledovat ceduli se symbolem kufru není v Brně totiž vždy jednoduché. Navíc skříňky je nutné vyklidit do jedenácté hodiny večer, kdy se nádražní hala zavírá.

Parkování: 4

Pouze několik míst, vždy obsazeno

Má-li řidič auta štěstí, může obsadit jedno z několika málo míst před hlavním vchodem. Za půlhodinu stání zaplatí patnáct korun. Nejbližší možnost dlouhodobého parkování je přes ulici u hotelu Grand. Místo je nutné si ovšem den předem rezervovat a zaplatit čtyři sta padesát korun za den stání.

Dostupnost na vozíku: 2

Není problém

Dá se dostat kamkoliv. Komplikace mohou nastat při příjezdu vlakem, když na nádraží zapomenou včas přistavit výstupní plošinu na vozík. To se totiž stalo integrované taneční skupině z Ostravy. Podle vozíčkářů se to stává ale i na jiných nádražích.

Autor:

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test fastfoodů: I burger z luštěnin chutná jako originál. Hlavně kvůli soli

ilustrační snímek

Někoho k volbě burgerů ze sóji a nugetek z fazolí vede soucit se zvířaty, jiným vadí podmínky...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

ilustrační snímek

Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá...

Test energetických nápojů: hrst cukru, pachuť žužu. Dětem ničí spánek i kondici

ilustrační snímek

Když Rakušan Dietrich Mateschitz a Chaleo Yoovidhya, thajský vynálezce elixíru Krating Daeng,...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2022: Celoodpružená horská kola

Celoodpružená horská kola: Orbea Rise H10

Celoodpružená horská kola nejsou žádnou masovkou. Jsou to vymakané libůstky pro cyklistické...

Test termohrnků: Třetina netěsní a káva v nich rychle chladne

ilustrační snímek

Ranní káva je prý nejlepší, jen na ni nebývá dost času. Pokud si ji chcete vypít cestou do práce,...

  • Nejčtenější

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Zahrádkářům vadí asfaltování cest, jedna vede kolem chaty exstarostky

Na okraji brněnských Maloměřic a Obřan v lokalitě Hradiska si místní chodí odpočinout na své zahrádky. Okamžiky klidu v...

Lidé ze sídlišť potravinový odpad třídit chtějí, ale není kam, tvrdí vědci

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají, jak lze zlepšit třídění potravinového odpadu na sídlištích. Testují...

Chtějí žít na venkově, ale vadí jim kohouti i traktory, diví se místní

Díky dopravní dostupnosti, blízké přírodě a vysněnému klidu se rozrůstají sídla poblíž Brna. Těm to působí spíš...

Luxusní menu a sopranistky z Londýna. Po odkladech se vrátí Ples jako Brno

Po třech letech se do Brna vrátí největší společenská akce plesové sezony. Ples jako Brno se naposledy konal v roce...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ÚDRŽBÁŘ - I BEZ PRAXE (29-39.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 39 000 Kč

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...