Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Test nádraží: V Brně se lidé bojí. Chybí jim policisté

  7:20
Hlavní nádraží v Brně se v celostátním testu MF DNES umístilo na čtrnáctém místě z dvaceti hodnocených. Nejhorší je bezpečnost a uzavření haly v noci, výborné je hlášení v několika jazycích.

Hlavní nádraží v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Redaktoři MF DNES se po tři dny procházeli jako ostatní cestující v nádražních halách a hodnotili služby jako běžní cestující. Jak v celostátním testu obstálo nádraží v Brně?

2,75

je známka pro brněnské nádraží. Takové hodnocení si odnáší největší krajský železniční uzel v rozsáhlém testu redakce MF DNES.

Hlavní nádraží v Brně se siuletou katedrály na Petrově

"Za dobře," řekli by školáci. Na školní stupnici, kdy jednička je nejlepší a pětka nejhorší, Brnu patří známka 2,75. Lepší známku než Brno si odneslo hlavní nádraží v Praze i Ostravě. Nejhůře naopak dopadly Karlovy Vary. Celkově v seznamu Brno stojí na podprůměrném čtrnáctém místě z dvaceti.

Redaktor MF DNES hodnotil během tří dní celkem dvacet kategorií. Od čistoty přes nabízené služby až po dostupnost na vozíku, vše prošlo podrobným testem. V některých kriteriích nádraží zabodovalo, v jiných zase zcela propadlo.

Bezpečnost na brněnském nádraží dopadla na pětku

Nejhorší známku Brnu přinesla kategorie bezpečnost, za tu dostalo pětku. V nedávném internetovém hlasování na zpravodajském serveru iDNES.cz více než osmdesát šest procent respondentů odpovědělo, že se na nádraží a v jeho okolí příliš bezpečně necítí.

Skoro devět procent z nich prožilo dokonce osobní negativní zkušenost. A to i přes to, že v nádražní budově a jejím okolí působí hned čtyři policejní útvary.

Hlavní nádraží v Brně v nociVe 23:00 se hlavní nádraží v Brně uzavírá

"Bezpečně se tady necítím hlavně po ránu. Přicházím před pátou a to se tady slízají takové partičky. Někdy jsem tady sama a najednou se objeví skupina lidí a mají trošku vypito. V takové situaci mám strach," popisuje své pocity prodavačka kávy z vestibulu stanice Markéta Pučálková.

Další nedostatečnou získala stanice za naprostou nepřístupnost v nočních hodinách. Hala budovy se totiž mezi jedenáctou hodinou noční a čtvrtou hodinou ranní pro veřejnost zamyká. Cestujícím, kteří propásnou poslední vlak, tak nezbývá nic jiného než si hledat volný hotel.

Úspěchy: dostatek taxikářů i kvalitní hlásání

Hlavní železniční uzel kraje naopak zabodoval v kategorii Dostupnost taxi. Během tří návštěv redaktora bylo před budovou vždy připraveno dostatek vozů s řidičem.

Hlavní nádraží v Brně

Body naskakovaly i díky kvalitě hlášení. Informacím z rozhlasu bylo bez problému rozumět jak ve vestibulu, tak na nástupištích. V případě zahraničních spojů sděluje hlas z reproduktoru časy příjezdů i odjezdů nejen v češtině, ale i v angličtině a němčině.

Redaktor MF DNES navštívil nádražní budovu v Brně během minulého týdne celkem třikrát. Při každé návštěvě hodnotil ve dvaceti kategoriích a pokaždé známkoval od jedné do pěti. Dílčí známky byly na konci v každé kategorii sečteny a zprůměrovány. Součet se nakonec podělil dvaceti.

Nádraží je bez front, ale večer zavírá

Bezdomovci, nevlídné prostředí nádražní haly a nemožnost zaparkovat. Tak by se daly shrnout hlavní nedostatky brněnského hlavního nádraží, jak vyplynuly z průzkumu MF DNES. K dobru lze nejdůležitější stanici v kraji přičíst čisté toalety a širokou nabídku občerstvení.

Cestující se na brněnském hlavním nádraží necítí bezpečně. To vyplývá z internetového hlasování a potvrzuje to i test MF DNES. A jak brněnské nádraží dopadlo? Oznámkovali jsme dvacet kategorií, vybíráme ty nejzajímavější.

Bezpečnost: 5

Bezdomovci, kapsáři a policie nikde

Nejhorší známka, kterou brněnské hlavní nádraží v hodnocení dostalo. Při třech návštěvách nebyl v dosahu ani jeden policista. Na nádraží sice působí hlídací služba a i policisté tudy pravidelně procházejí. Redaktor ale ani v jednom případě žádné neviděl.

Čistota v hale: 2

Zaměstnanci drah dělají, co mohou

V nádražní hale bylo vždy vytřeno a odpadkové koše vynesené. Cestující občas mluví třeba o pozvracené podlaze po ránu, úklidová služba ale podobnou spoušť uklidí vždy velmi rychle. Nečistým dojmem hala působí spíše kvůli celkové sešlosti drážní budovy.

Čistota v čekárně: 2

Sem tam papír na podlaze

Stejně jako hala i čekárna byla vždy vytřená a uklizená. V pozdějších hodinách se zde občas povalují papíry, jinak nelze ale čistotě čekárny nic vytknout.

Čistota na nástupištích: 3

Všudypřítomný holubí trus

Od pohledu lze poznat, že i o nástupiště se úklidová služba pravidelně stará. Celkový dojem na nástupišti kazí vrstvy ptačího trusu na místech, která jsou smetákem těžce dostupná. Tedy například mezi lavičkami, kde se odpočívá a čeká na spoj. Hustě pokálené spodní části přístřešku svědčí o tom, že nejeden cestující odcházel z nástupiště s nepříjemnou ozdobou šatstva.

Kulturnost prostředí haly: 4

V hale se mísí architektura všech stylů

Nádražní vestibul nepůsobí nijak přívětivě. Cestující čekají rozbitá skla a omšelé špinavé stěny. Na různých dostavbách a vylepšeních lze pozorovat, že se tento dojem pokoušeli architekti různých epoch vylepšit. Ovšem bez celkové koncepce, a tudíž bez úspěchu.

Záchody: 2

Turniket a poplatek šest korun ručí za čistotu

Úroveň toalet v podchodu brněnského nádraží se po zavedení turniketů hodně zlepšila. Návštěvníkům je k dispozici mýdlo a papírové ručníky, není cítit zápach. Nejedná se sice o žádný luxus, ve srovnání s jinými železničními stanicemi představují brněnské záchody ovšem nadstandard.

Fronty: 1

Na výdej lístků nemusí cestující dlouho čekat

U pokladen brněnského nádraží nečekalo při žádné z návštěv redaktora více než pět lidí. Odjíždí-li někomu za dvě minuty vlak, může být ovšem i to někdy moc. Přesto za fronty u pokladen dostává brněnský "hlavák" jedničku.

Bezdomovci: 2

Všudypřítomní, občas žebrající

Bezdomovci k okolí hlavního nádraží neodmyslitelně patří. Přímo uvnitř, na nástupištích nebo v čekárnách ale příliš k vidění nejsou. Známou větu "nemáš pár drobných?" přesto na nádraží v Brně slyšet lze.

Možnosti nákupu: 1

V hale sežene cestující vše potřebné

Hladoví čekající se mohou občerstvit v několika stáncích, obstarat si noviny a nejnověji také nakoupit v prodejně zdravé výživy. Nechybí pekárna ani stánek s kávou do kelímku. Takže za jedna.

Úschovny zavazadel: 4

Kolo si tu neschováte

Cestujícím je k dispozici dostatek úschovných skříní. Vyzná-li se ovšem v matoucím značení. Sledovat ceduli se symbolem kufru není v Brně totiž vždy jednoduché. Navíc skříňky je nutné vyklidit do jedenácté hodiny večer, kdy se nádražní hala zavírá.

Parkování: 4

Pouze několik míst, vždy obsazeno

Má-li řidič auta štěstí, může obsadit jedno z několika málo míst před hlavním vchodem. Za půlhodinu stání zaplatí patnáct korun. Nejbližší možnost dlouhodobého parkování je přes ulici u hotelu Grand. Místo je nutné si ovšem den předem rezervovat a zaplatit čtyři sta padesát korun za den stání.

Dostupnost na vozíku: 2

Není problém

Dá se dostat kamkoliv. Komplikace mohou nastat při příjezdu vlakem, když na nádraží zapomenou včas přistavit výstupní plošinu na vozík. To se totiž stalo integrované taneční skupině z Ostravy. Podle vozíčkářů se to stává ale i na jiných nádražích.

Autor:

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Jak vybrat tu správnou sekačku? Záleží na specifikách vaší zahrady

ilustrační snímek

Kdo by nechtěl mít kolem domu perfektně pěstěný anglický trávník? Nebo dokonce hebký golfový? Ovšem...

Test růžových vín: vítěze seženete za 90 korun v supermarketu

ilustrační snímek

Svůj název získalo po květině a vůni po ovoci. Jahodách, černém i červeném rybízu či malinách....

VELKÝ TEST REPELENTŮ: Některé ochrání celý den, jiné jen pár minut

ilustrační snímek

Pochutnávalo si už na krvi dinosaurů, dnes se spokojí i s menší prostřenou tabulí. Ze svého apetitu...

Velký test zábavních parků: Děti vyzkoušely, který je v Česku nejlepší

ilustrační snímek

Vídeň má Prátr, Dánsko Tivoli nebo Legoland a Paříž Disneyland. A co české děti? Ty mohou řádit...

Test bramborových knedlíků: vejce po špetkách, soli po hrstech

ilustrační snímek

Výborně chutná k houbové omáčce a uzenému se špenátem, a co teprve k bůčku nebo pečené kachně se...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Celoodpružená horská kola

Orbea Rise M20

VIDEO Celoodpružená horská kola vytahují kovaní bikeři, kteří se vyžívají v horském terénu, dlouhých...

  • Nejčtenější

Brněnské nádraží postaví podle návrhu z Nizozemska, uzel má stát 50 miliard

Nové brněnské hlavní nádraží vznikne podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects, který stojí za...

Jihomoravská ČSSD Onderku jako lídra nechce. Půlka kandidátů odstupuje

Silné negativní reakce v Jihomoravském kraji vyvolalo rozhodnutí celostátního předsednictva z předminulého víkendu,...

Dělníci pomáhali s obnovou po tornádu, v obci ukradli notebooky a mobily

Policisté stíhají dva muže, kteří pomáhali v jedné z obcí zasažených tornádem a z místního kulturního domu ukradli...

Strach o předčasně narozenou dceru, konec v Kometě. Citlivé téma, říká Mozík

V květnu podepsal v Kometě, ale smlouvu musel po pár týdnech rozvázat. Potřeboval být nablízku rodině v Praze a zejména...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Na letišti sázeli do země sysly. Dříve hojný druh v Česku vymírá

Břeclavské letiště má nové obyvatele. Z brněnské zoo se tam přestěhovala dvacítka syslů obecných. Ochránci přírody...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Bouřky poničily plachty na domech zasažených tornádem, opět do nich napršelo

V obcích zasažených tornádem má stále spousta domů na střechách natažené jen provizorní plachty. Při bouřce, která...

Archeopark ukáže lebku pravěkého vlka, naznačuje soužití šelmy s člověkem

Jaký byl vztah vlka a člověka před 30 tisíci lety? Pokoušeli se pravěcí lovci mamutů divokou šelmu ochočit? Vědci na...

Dělám jen svou práci, říká starosta, který získal ocenění Laskavec roku

Premium Na zázraky na počkání nemá prsten Arabely, i když by s ním někdy chtěl otočit. Jinak ale starosta Branišovic na...

I z Brna lze vybudovat globální společnost, říká šéf inovačního centra

Jižní Morava je českým tahounem v inovacích, učí se od ní ostatní kraje a dobře si stojí i v Evropě. Dominantnost...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...