Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. ledna 2023 Marika

Test nádraží: V Brně se lidé bojí. Chybí jim policisté

  7:20
Hlavní nádraží v Brně se v celostátním testu MF DNES umístilo na čtrnáctém místě z dvaceti hodnocených. Nejhorší je bezpečnost a uzavření haly v noci, výborné je hlášení v několika jazycích.
Hlavní nádraží v Brně

Hlavní nádraží v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Redaktoři MF DNES se po tři dny procházeli jako ostatní cestující v nádražních halách a hodnotili služby jako běžní cestující. Jak v celostátním testu obstálo nádraží v Brně?

2,75

je známka pro brněnské nádraží. Takové hodnocení si odnáší největší krajský železniční uzel v rozsáhlém testu redakce MF DNES.

Hlavní nádraží v Brně se siuletou katedrály na Petrově

"Za dobře," řekli by školáci. Na školní stupnici, kdy jednička je nejlepší a pětka nejhorší, Brnu patří známka 2,75. Lepší známku než Brno si odneslo hlavní nádraží v Praze i Ostravě. Nejhůře naopak dopadly Karlovy Vary. Celkově v seznamu Brno stojí na podprůměrném čtrnáctém místě z dvaceti.

Redaktor MF DNES hodnotil během tří dní celkem dvacet kategorií. Od čistoty přes nabízené služby až po dostupnost na vozíku, vše prošlo podrobným testem. V některých kriteriích nádraží zabodovalo, v jiných zase zcela propadlo.

Bezpečnost na brněnském nádraží dopadla na pětku

Nejhorší známku Brnu přinesla kategorie bezpečnost, za tu dostalo pětku. V nedávném internetovém hlasování na zpravodajském serveru iDNES.cz více než osmdesát šest procent respondentů odpovědělo, že se na nádraží a v jeho okolí příliš bezpečně necítí.

Skoro devět procent z nich prožilo dokonce osobní negativní zkušenost. A to i přes to, že v nádražní budově a jejím okolí působí hned čtyři policejní útvary.

Hlavní nádraží v Brně v nociVe 23:00 se hlavní nádraží v Brně uzavírá

"Bezpečně se tady necítím hlavně po ránu. Přicházím před pátou a to se tady slízají takové partičky. Někdy jsem tady sama a najednou se objeví skupina lidí a mají trošku vypito. V takové situaci mám strach," popisuje své pocity prodavačka kávy z vestibulu stanice Markéta Pučálková.

Další nedostatečnou získala stanice za naprostou nepřístupnost v nočních hodinách. Hala budovy se totiž mezi jedenáctou hodinou noční a čtvrtou hodinou ranní pro veřejnost zamyká. Cestujícím, kteří propásnou poslední vlak, tak nezbývá nic jiného než si hledat volný hotel.

Úspěchy: dostatek taxikářů i kvalitní hlásání

Hlavní železniční uzel kraje naopak zabodoval v kategorii Dostupnost taxi. Během tří návštěv redaktora bylo před budovou vždy připraveno dostatek vozů s řidičem.

Hlavní nádraží v Brně

Body naskakovaly i díky kvalitě hlášení. Informacím z rozhlasu bylo bez problému rozumět jak ve vestibulu, tak na nástupištích. V případě zahraničních spojů sděluje hlas z reproduktoru časy příjezdů i odjezdů nejen v češtině, ale i v angličtině a němčině.

Redaktor MF DNES navštívil nádražní budovu v Brně během minulého týdne celkem třikrát. Při každé návštěvě hodnotil ve dvaceti kategoriích a pokaždé známkoval od jedné do pěti. Dílčí známky byly na konci v každé kategorii sečteny a zprůměrovány. Součet se nakonec podělil dvaceti.

Nádraží je bez front, ale večer zavírá

Bezdomovci, nevlídné prostředí nádražní haly a nemožnost zaparkovat. Tak by se daly shrnout hlavní nedostatky brněnského hlavního nádraží, jak vyplynuly z průzkumu MF DNES. K dobru lze nejdůležitější stanici v kraji přičíst čisté toalety a širokou nabídku občerstvení.

Cestující se na brněnském hlavním nádraží necítí bezpečně. To vyplývá z internetového hlasování a potvrzuje to i test MF DNES. A jak brněnské nádraží dopadlo? Oznámkovali jsme dvacet kategorií, vybíráme ty nejzajímavější.

Bezpečnost: 5

Bezdomovci, kapsáři a policie nikde

Nejhorší známka, kterou brněnské hlavní nádraží v hodnocení dostalo. Při třech návštěvách nebyl v dosahu ani jeden policista. Na nádraží sice působí hlídací služba a i policisté tudy pravidelně procházejí. Redaktor ale ani v jednom případě žádné neviděl.

Čistota v hale: 2

Zaměstnanci drah dělají, co mohou

V nádražní hale bylo vždy vytřeno a odpadkové koše vynesené. Cestující občas mluví třeba o pozvracené podlaze po ránu, úklidová služba ale podobnou spoušť uklidí vždy velmi rychle. Nečistým dojmem hala působí spíše kvůli celkové sešlosti drážní budovy.

Čistota v čekárně: 2

Sem tam papír na podlaze

Stejně jako hala i čekárna byla vždy vytřená a uklizená. V pozdějších hodinách se zde občas povalují papíry, jinak nelze ale čistotě čekárny nic vytknout.

Čistota na nástupištích: 3

Všudypřítomný holubí trus

Od pohledu lze poznat, že i o nástupiště se úklidová služba pravidelně stará. Celkový dojem na nástupišti kazí vrstvy ptačího trusu na místech, která jsou smetákem těžce dostupná. Tedy například mezi lavičkami, kde se odpočívá a čeká na spoj. Hustě pokálené spodní části přístřešku svědčí o tom, že nejeden cestující odcházel z nástupiště s nepříjemnou ozdobou šatstva.

Kulturnost prostředí haly: 4

V hale se mísí architektura všech stylů

Nádražní vestibul nepůsobí nijak přívětivě. Cestující čekají rozbitá skla a omšelé špinavé stěny. Na různých dostavbách a vylepšeních lze pozorovat, že se tento dojem pokoušeli architekti různých epoch vylepšit. Ovšem bez celkové koncepce, a tudíž bez úspěchu.

Záchody: 2

Turniket a poplatek šest korun ručí za čistotu

Úroveň toalet v podchodu brněnského nádraží se po zavedení turniketů hodně zlepšila. Návštěvníkům je k dispozici mýdlo a papírové ručníky, není cítit zápach. Nejedná se sice o žádný luxus, ve srovnání s jinými železničními stanicemi představují brněnské záchody ovšem nadstandard.

Fronty: 1

Na výdej lístků nemusí cestující dlouho čekat

U pokladen brněnského nádraží nečekalo při žádné z návštěv redaktora více než pět lidí. Odjíždí-li někomu za dvě minuty vlak, může být ovšem i to někdy moc. Přesto za fronty u pokladen dostává brněnský "hlavák" jedničku.

Bezdomovci: 2

Všudypřítomní, občas žebrající

Bezdomovci k okolí hlavního nádraží neodmyslitelně patří. Přímo uvnitř, na nástupištích nebo v čekárnách ale příliš k vidění nejsou. Známou větu "nemáš pár drobných?" přesto na nádraží v Brně slyšet lze.

Možnosti nákupu: 1

V hale sežene cestující vše potřebné

Hladoví čekající se mohou občerstvit v několika stáncích, obstarat si noviny a nejnověji také nakoupit v prodejně zdravé výživy. Nechybí pekárna ani stánek s kávou do kelímku. Takže za jedna.

Úschovny zavazadel: 4

Kolo si tu neschováte

Cestujícím je k dispozici dostatek úschovných skříní. Vyzná-li se ovšem v matoucím značení. Sledovat ceduli se symbolem kufru není v Brně totiž vždy jednoduché. Navíc skříňky je nutné vyklidit do jedenácté hodiny večer, kdy se nádražní hala zavírá.

Parkování: 4

Pouze několik míst, vždy obsazeno

Má-li řidič auta štěstí, může obsadit jedno z několika málo míst před hlavním vchodem. Za půlhodinu stání zaplatí patnáct korun. Nejbližší možnost dlouhodobého parkování je přes ulici u hotelu Grand. Místo je nutné si ovšem den předem rezervovat a zaplatit čtyři sta padesát korun za den stání.

Dostupnost na vozíku: 2

Není problém

Dá se dostat kamkoliv. Komplikace mohou nastat při příjezdu vlakem, když na nádraží zapomenou včas přistavit výstupní plošinu na vozík. To se totiž stalo integrované taneční skupině z Ostravy. Podle vozíčkářů se to stává ale i na jiných nádražích.

Autor:

Prémiové testy

Zařizujete si domácnost, nakupujete sportovní výbavu, chystáte se na dovolenou? S výběrem toho nejlepšího zboží či služeb na míru pomohou nezávislé spotřebitelské testy. Exkluzivně na iDNES Premium.

Test zeleninových směsí na bramborový salát: ostudu vám neudělají

ilustrační snímek

Když použijete do svátečního salátu zeleninu ze sklenice, jistě nebudete za lajdáka. Navíc uspoříte...

Test levných gramofonů. Které nejlépe hrají a které nejvíc trápí desky

Test gramofonů od 3 do 6 tisíc korun

Otestovali jsme sedm gramofonů v ceně od 3 do 6 tisíc korun. Jsou mezi nimi modely manuální,...

Test mouky: Špalda je všelék, buclaté rohlíky z ní však upečete jen stěží

ilustrační snímek

Svatá Hildegarda z Bingenu považovala pšenici špaldu ve 12. století za hotový všelék, který postaví...

Test: Kdepak koňská stáj, nejlepší Frankovka voní po višňové marmeládě

ilustrační snímek

Frankovka je u nás nejpěstovanější modrou odrůdou. Jak ale v takovém množství najít tu nejlepší:...

Test cukroví z obchodu: suché, drolivé a bez vůně

ilustrační snímek

Chybí čas, chuť, vůle, kondice či talent. Ať už máte jakýkoliv důvod, proč si cukroví koupit,...

Test dětských helem: Malé cyklisty ochrání i přilba za pár stovek

ilustrační snímek

Patnáctikilometrová rychlost na kole není žádný spurt v cílové rovince Tour de France. Jenže když v...

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března. 

  • Nejčtenější

Zabijačková kampaň. Otázka na vojáky do Polska byla provokace, řekl Babiš

Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahájil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. Do moravské...

Dotovaná svíčková za 70 či 104 korun. Ceny jako v restauraci, zoufají studenti

Premium K mnoha výhodám studentského života tradičně patřilo i levné stravování. Dotované ceny v univerzitních menzách mohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nešika, jehož stromeček přistál vysoko ve větvích, poslal radnici tisícovku

Omluvný dopis a peníze na zaplacení zásahu poslal na radnici v Kuřimi na Brněnsku neznámý hříšník, který z panelového...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

VIDEO: Muž chtěl skočit z mostu přes Svratku, včas ho zachránili policisté

Ve čtvrtek dopoledne rychlá reakce brněnských policistů zachránila život muži, který chtěl skočit z mostu přes Svratku....

Strategie nemá létat ode zdi ke zdi, což se bohužel dělo, mrzí poslance ANO

Jako jihomoravský poslanec za ANO se Karel Rais účastnil brněnských předvolebních akcí Andreje Babiše při jeho nakonec...

U Lednice našli ochránci otráveného orla mořského. Je to již druhý případ

Na jihu Moravy našli ochránci přírody prvního letos otráveného orla mořského. Zvíře bylo nalezené v lese u Lednice na...

Dotovaná svíčková za 70 či 104 korun. Ceny jako v restauraci, zoufají studenti

Premium K mnoha výhodám studentského života tradičně patřilo i levné stravování. Dotované ceny v univerzitních menzách mohli...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...